Скупштина Србије требало би до краја новембра да усвоји сет пореских закона који су у директној вези са структурним реформама и најављеним унапређењем пословног окружења.
Према речима државне секретарке у Министарству финансија Славице Савичић, за привреду су веома важне измене Закона о порезу на додату вредност, јер доносе постепено увођење свих предуслова за прелиминарну ПДВ пријаву.
Такође, једна од кључних измена Закона о ПДВ-у односи се на прецизирање ситуација када се промет добара и услуга не сматра извршеним. Ово укључује пренос целокупне или дела имовине без ПДВ-а, ако стицалац наставља исту делатност. Пропис се односи и на замењена добра у гарантном року, што више не подлеже додатном опорезивању.
Бесплатни пословни узорци и рекламни материјал у ограниченим количинама сада се јасно дефинишу као ослобођени ПДВ-а. Уколико се услови за изузеће у року од три године промене, стицалац је у обавези да накнадно обрачуна ПДВ, што доноси додатну одговорност пословним субјектима.
Foto: Pixabay
За све који послују са изменама цена или основице закон сада детаљније регулише процедуре. Ако дође до повећања цене, обвезници морају одмах да обрачунају и пријаве додатни ПДВ. Смањење цене могуће је само уз писмену потврду клијента да је извршио исправку одбитка претходног ПДВ-а.
Kада је реч о услугама чија је накнада укључена у царинску вредност увезених добара, основица за ПДВ сада ће бити разлика између укупног износа накнаде и износа укљученог у царину. Ово је посебно важно за предузећа која се ослањају на увозне активности.
Исправка претходног ПДВ-а – шта се мења? Kада се основица за промет добара и услуга мења – било да је смањена или повећана – порески обвезници су у обавези да исправе одбитак претходног пореза. Посебно су регулисане ситуације као што су смањење аванса, сторнирање рачуна или корекција на основу судских поравнања. Новина је и то што се корекције морају извршити у периоду у ком је основица промењена.
Пољопривредници добијају посебне олакшице Пољопривредници ће имати право на ПДВ надокнаду која износи осам одсто од вредности промета пољопривредних производа и услуга. Исплата ће се вршити у новцу, а обвезници који врше откуп ових добара и услуга дужни су да издају признанице.
Иако пољопривредници чији промет не прелази осам милиона динара неће бити обвезници ПДВ-а, они могу добровољно да се одлуче за ову обавезу, чиме стичу право на одбитак претходног пореза и друге погодности. Одлука о увођењу ове обавезе важи минимум две године.
Појачана контрола неблаговремених пријава Новине у закону подразумевају и то да сваки обвезник ПДВ-а мора да води детаљну евиденцију, обрачунава и плаћа ПДВ у складу са законом, као и да благовремено подноси пореске пријаве. Увођење јасних процедура за евиденцију и обрачун омогућиће лакшу контролу и ефикаснију наплату ПДВ-а.
Они који у претходних 12 месеци остваре промет већи од осам милиона динара морају се евидентирати за ПДВ у року од пет дана од достизања тог лимита. Пропуст у регистрацији води ка службеном евидентирању од стране пореског органа.
Kада је реч о престанку обавезе плаћања пореза на додату вредност, за све оне који више не испуњавају услове за плаћање ПДВ-а закон предвиђа процедуру за брисање из евиденције.
У том случају порески обвезници морају поднети захтев за брисање најмање 15 дана пре престанка делатности, док у случајевима статусних промена правни следбеници преузимају обавезе.