Инфо

8. децембар 2024.8. дец 2024.
Глас Подриња

Глас Подриња

Ученичка задруга „Медикус“ у Медицинској школи у Шапцу

Знање у служби праксе и заједнице

Медицинска школа „Др Андра Јовановић“ из Шапца ушла је у историју као прва образовна установа у граду која је основала Ученичку задругу. Пројекат је подржало Министарство просвете и представља иновативни спој теоријског знања, практичне наставе и предузетничког духа.

Професорка, апотекарка, спортиста, школарка, дама, креативка... Чини се да овај низ ближе описује женску особу одређеног занимања, а заправо је реч о производима новоформиране Ученичке задруге „Медикус“. Медицинска школа „Др Андра Јовановић“ из Шапца ушла је у историју као прва образовна установа у граду тог нивоа која ју је основала, чиме је дугогодишња намера спроведена у дело. Пројекат је подржало Министарство просвете и представља иновативни спој теоријског знања, практичне наставе и предузетничког духа.

Природни производи за здравље и лепоту

Заједно са својим наставницима производиће и продавати фармацеутске препарате, пружати услуге естетске неге и масаже и бавити се прикупљањем и селекцијом рециклажних материјала. Истовремено, за свој труд оствариће и новчану надокнаду. Међу њиховим најзапаженијим активностима је производња фармацеутских препарата. Ђаци, уз подршку наставника, креирају разноврсне креме, мелеме и лосионе, а ми смо се на лицу места уверили како изгледа процес производње.

Фото: Глас Подриња


Док мешају састојке како би добили најквалитетније за негу, откривају нам да њихов асортиман обухвата чак девет производа: „Професорка“- универзална крема за лице, „Апотекарка“- хидратантна крема са бадемовим уљем, „Школарка“- спреј за негу проблематичне коже, „Спортиста“- помаже код спортских повреда, и „укочења“, „Дама“- млеко за тело, хидратантно, мирисно, лагано), „Креативка“- млеко за скидање шминке, погодно за осетљиву кожу, не иритира, Крема за веома суву кожу- са 10% урее, за лактове и пете, погодна за веома суву кожу склону иритацијама и за зимску негу, Беби крема- за оједе и свакодневну негу и Грожђана маст- нега усана у два мириса и две боје.

-Највећа вредност ових производа је у томе што су направљени рукама ученика, без конзерванса и од природних састојака. Оживели смо старе рецепте из фармакопеје, али смо их прилагодили савременим потребама- објашњава наставница стручних предмета, специјалиста фармације Марија Ковач, некада ученица те школе, а сада предавач.
-Идеја је да се отворимо према грађанима, да они пробају то по приступачним ценама, а да добију нешто што је квалитетно без конзерванса. С друге стране, то много значи ученицима, јер развијају своје вештине. Није поента само научити градиво, него и практично то проћи, а развијају и предузетнички дух, а то јесте неки императив- наглашава наставница Ковач.


Фото: Глас Подриња

Са њом у тиму су и професорке Живка Живановић, Даница Столић, Оливера Жужа. Ученици четвртог разреда, смера фармацеутски техничар, попут Лазара Драгичевића, Јане Бајуновић, Ђурђине Васић, Иване Дејанић и Кристине Ашћерић са задовољством истичу да су учешћем у задрузи стекли драгоцена практична знања и осећај одговорности. Они верују да ће будуће генерације наставити њихов рад и додатно унапредити задругу.

Едукативна и хуманитарна мисија

-Овај пројекат није само учење, већ и прилика да осетимо како је бити део професионалног тима. Надам се да ће задруга наставити да расте и инспирише нове генерације- каже Јана, док Лазар додаје да му је највећи изазов била крема за бубуљице.

-Сећам се, у трећој години смо је радили. У њен састав улази подлога, база еуцерина, бадемово уље, бадемова вода. Веома је битно да се у мешању дода одређена количина течности- објашњава Лазар.
Ђурђина, док ради „дорослаовац“, појашњава да се он користи за чишћење масне и нормалне коже, те за бубуљице у тинејџерском периоду.

-Формирање задруге је важно допринеће и нама што се дружимо на тим секцијама и што се спајају. Највише учествује четврти разред, али и трећа четврта и друга година. Професори су нам много тога олакшали и помогли када смо се у првој години суочили са тиме да нам је све ново и непознато- додаје она.

Ивана Дејанић наводи да јој је сама пракса занимљива од прве године, те да ће највероватније наставити да се бави тиме, јер јој је тај смер био прва и велика жеља.

Кристина Ашћерић је сагласна са њом, јер каже да се кроз праксу боље упознају са светом фармацеутских техничара.

-Мени се свиђа што смо се на овај начин ангажовали и волим што имамо прилику да направимо нешто ново- напомиње.

Не само да усавршавају своје вештине, већ и активно доприносе локалној заједници. У сарадњи са Савезом слепих и слабовидих и Удружењем параплегичара Мачванског округа, редовно организују даривања и пружају услуге козметичке неге и масаже. Укључивањем у еколошку акцију „Чепом до осмеха“, доприносе прикупљању средстава за децу са посебним потребама.

Признање на националном нивоу

Директорка школе Биљана Ђукнић наглашава важност оваквих пројеката.
-Знање које има непосредну примену далеко је вредније од оног које чека да некад буде употребљено. Искуство које ће наши ученици стећи приликом презентовања струке својим суграђанима, идеје које ће развити како би своју делатност учинили пријемчивом што већем броју корисника, управљање финансијама, располагање потрошним материјалом, унапређење својих малих радних погона, ствари су које ће им значити у животу- сматра она.

Фото: Глас Подриња

Квалитет пројекта „Медикус“ препознат је и на националном нивоу. Министарка просвете др Славица Ђукић Дејановић недавно је уручила школи уговор о финансирању, истичући њихову иновативност и ангажованост у више области- од производње и услуга до екологије. Школа је своје производе представила и на Сајму ученичких задруга у Београду, где су изазвали велико интересовање.

-Међу великим бројем пријављених школа, Медицинска се издвојила квалитетом пројекта који обухвата ангажованост ученика у више различитих области- производња, пружање услуга суграђанима и заштита животне средине. Комисија је позитивно оценила чињеницу да се у школи годинама уназад успешно спроводе активности које подстичу повезивање стечених вештина са потребама локалне заједнице. Захваљујући донацији Министарства, ученици и наставници ће добити додатне ресурсе и мотивацију за рад- истакла је директорка школе.

Фото: Глас Подриња

Ученичка задруга „Медикус“ пример је како образовне установе могу постати центри иновација и друштвеног ангажмана. Тако знање није само теорија, већ алат који ученици користе за добробит заједнице и сопствени развој.
Д.Д.

Најновији број

16. јануар 2025.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa