10. фебруар 2025.10. феб 2025.

Фото: Глас Подриња
Промена навика у начину доласка до информација
Како се грађани информишу?
Телевизија, новине или објаве на мрежама
Начин на који се грађани информишу о актуелним догађајима доста се променио у последњих неколико деценија. Са појавом интернета и друштвених мрежа, традиционални медији више нису главни извор путем којих се долази до информација. Тако, телевизија, радио и новине, све више су и све чешће замењени вестима и подацима до којих се долази листајући сајтове на паметним телефонима и рачунарима. Грађани имају приступ неограниченој количини информација које се смењују и долазе из различитих извора. Такође, повољност је и што се садржајима може приступити било кад и било где.
Посебно за млађе генерације, мада не страни и оним нешто старијим, главни извор информација су друштвене мреже, најчешће Фејсбук и Инстаграм које им омогућавају брзо и једноставно ширење свих садржаја. Са различитим темама, у понуди су и бројни интернет портали и веб странице. Путем мобилних телефона, разне апликације омогућавају лак приступ вестима, објавама са различитим темама и разних извора.

Традиционални медији, телевизија, радио и новине и даље су важни многима. Навике гледања одређених садржаја, слушања радија или чари прелиставања новинара, не одричу се сви.
-У нашој кући је телевизор укључен од јутра. Гледамо понешто, ретко кад да се баш седне и испрати нека емисија од почетка до краја. Ја гледам неку серију и то је све. Вести не гледам, информишу ме укућани о актуелним дешавањима и то ми је довољно, тек толико да знам шта се догађа – каже пензионерка Милица К.
-Читам само наслове на телефону, ретко кад да ме баш нешто заинтересује да бих отворио и прочитао целу вест. Волим у аутомобилу док возим да слушам радио а и ту променим станицу кад почну вести. Трудим се да се дистанцирам од негативних ствари а у информацијама које се пласирају углавном је највише таквих. Млад сам и не желим то да слушам. Прочитам спортске вести, погледам временску прогнозу, преко осталог „прелетим“ – наводи Давор С.

-Спорт гледам на телевизији. Купујем новине сваког дана и њих прочитам скоро целе. Ујутру кад кренем у набавку, купим дневну штампу. Добар извор информација су и пријатељи, у дружењу разменимо мишљења и увек сазнам нешто ново – истиче Мита Милошевић.

-Користим друштвене мреже, ту углавном читам и вести и ако ме нешто баш заинтересује, задржим се и одгледам или прочитам до краја, иначе само прелистам. Гледам и телевизију али слабо, највише спорт. Испратим дуже кад су нека актуелна дешавања, политичка исл. иначе не проводим пуно времена испред малог екрана – каже Зоран Ђелић, припадник нешто млађе популације.
Млађе генерације наклоњенији су кратким и визуелно привлачнијим форматима, док старијима није тешко да се удубе и прочитају или одгледају дуже вести.
Извор: Глас Подриња Славица Гајић
Актуелно
Најновији број
24. април 2025.