Инфо

9. април 2025.9. апр 2025.
Фото: Народни музеј

Фото: Народни музеј

Баштиници прошлости
Музеј

Прегача

Прегача је део народне ношње удатих жена у Мачви, Поцерини и Посавотамнави у 19. и првој половини 20. века. Други дан свадбе, када је млада убрађивана, свекрва јој је опасивала и прегачу коју је носила као задњу кецељу (знак да је удата). Прегаче су рађене у домаћој радиности или код занатлија – терзија.

Најчешће су израђиване од црне вуне „стреке“, црног атласа и плиша. Украшаване су најчешће флоралном орнаментиком везом памучним или вуненим концем у боји, златном или сребрном нити у комбинацији са златним и сребрним шљокицама и разнобојним перлицама. На ивице прегаче често је нашивана црна, ручно рађена или куповна чипка фабричке израде. Прегача је изашла из употребе половином 20. века. Део Етнолошке збирке Народног музеја у Шапцу је прегача мајке Драгана Баћановића из Мачванског Причиновића који је даровао предмет.

Александра Јовановић етнолог-антрполог и музејска саветница Народног музеја Шабац

„Благо прошлости у очима савременика“: Пројекат остварен уз подршку Града Шапца. Ставови изнети у подржаним медијским пројектима, нужно не изражавају ставове органа који су доделили средства.

Најновији број

8. мај 2025.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa