Инфо

13. новембар 2018.13. нов 2018.
Нема новца из буџета за опозиционе локалне самоуправе

Нема новца из буџета за опозиционе локалне самоуправе

Тамо где су на власти други, а не Српска напредна странка, тамо су локална самоуправа и грађани кажњени.
За те управе и те пореске обвезнике нема помоћи Републике. Тако у 2017. години ниједан динар из буџетске резерве није уплаћен локалним управама у Шапцу и Чајетини. Параћин је из републичких резерви добио 290.000 евра.
О оваквом непринципијелном односу републичких власти према опозиционим локалним управама говорио је градоначелник Шапца Небојша Зеленовић пред члановима Савета Европе у Стразбуру. Зеленовић је истакао да се та средства из републичких резерви деле без икаквих правила.
Илустративно је да ни министар државне управе и локалне самоуправе не зна на који начин се додељује новац из текућих буџетских резерви. Такође, нико не може да утврди које тело у Влади РС одлучује о расподели новца из буџетских резерви. Финансијски извештаји о томе се држе у тајности.
Ова средства се деле без икаквих правила. Нема критеријума, нема огласа, ни позива за локалне самоуправе.
Град Београд је 2017. године добио средства из буџетских резерви, а ове године четири милиона евра, која ће потрошити на кићење града.
Зајечар је прошле године добио 3,6 милиона евра из текућих буџетских резерви, јер је градоначелник Бошко Ничић прешао у Српску напредну странку и тако обмануо грађане који су гласали за њега. Зајечар је пример политичке преваре која је плаћена из буџета Републике Србије. И овим је прекршена Европска повеља о локалној самоуправи.
Пада у очи да само Град Шабац није добио средства из буџетске резерве ако се упореде градовима сличне величине (градовима који имају од 100 до 150 хиљада становника).
Градови сличне величине су у 2017. години добили значајна средства. На пример Лесковац, који је укупно у 2017. години добио 12 милиона евра; Крушевац 4,4 милиона евра; Краљево 6,75 милиона евра; Крагујевац 7,2 милиона евра и Ниш 7,8 милиона евра
Није ово једини вид дискриминације. Републички фонд за развој никада није испунио своју уговорну обавезу и исплатио Шапцу милион евра за изградњу Градског базена. У том послу Шабац и Република су били партнери, град је своју обавезу испунио, држава није.
Истовремено републичка администрација је блокирала могућност града да управља својом имовином, што Шабац кошта четири милиона евра.
Такође, ни Општина Чајетина није добила ништа из текућих буџетских резерви иако гради највећу панорамску гондолу на свету вредну 13 милиона евра. Истовремено Влада Републике Србије донела је одлуку да уместо Општине Чајетина управља грађевинским земљиштем.
Расподели средстава из републичког буџета немогуће је ући у траг јер Завршни рачун није усвојен у последњих шест година. Извештај Државне ревизорске институције (ДРИ) о пословању Владе за 2017. годину, који је израђен и постоји, није доступан јавности. То је такође грубо кршење важећих прописа, односно Закона на ДРИ.
Данас

Најновији број

25. април 2024.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa