Инфо

30. април 2025.30. апр 2025.
Фото: Canva илустрација

Фото: Canva илустрација

Шапчанке- хероине прошлости, садашњости и будућности

Кристина де Санти: првакиња и дива опере старог и новог континента

Кристина де Санти, првакиња опере, пијанисткиња рођена у Шапцу, школовала се у Бечу и Пешти, а уметничку каријеру наставила широм Европе и Америке. Њену причу сачувала је музиколошкиња Стана Ђурић Клајн кроз књигу „Акорди прошлости“ и текстове у дневном листу Политика
Кристина де Санти, рођена као Љубица Станковић, била је српска оперска и концертна певачица која је највећи део своје уметничке каријере остварила у иностранству. Рођена је 1885. године у Шапцу, у породици Пејновић, где је завршила основно образовање. Рано показавши таленат за музику, наставила је школовање у Београду, а затим и на престижним музичким академијама у Бечу, Берлину и Милану.
Испрва је студирала клавир у Берлину, али се под утицајем италијанских и немачких професора брзо преусмерила на соло певање. На београдској сцени дебитовала је 1914. године, када је одржала два концерта с оперским репертоаром. Наступи су били запажени и похваљени, а приход је, у духу времена, био намењен хуманитарним циљевима.

Аида у Милану
Прву оперску улогу одиграла је 1918. године у Милану, у чувеном театру Дал Верме, наступивши као Аида. По препоруци импресарија, променила је своје име у Кристина де Санти – користећи име своје ћерке Кристине и италијанизовано име члана породице, тече Свете који јој је помагао, како би се приближила италијанској публици.

Наредних година остварила је низ значајних улога у Италији – у Римском Teatro Costanzi (Римска опера), у Лећеу, Ливорну, Напуљу, па чак и на Корзици. Репертоар јој је обухватао велика дела италијанског и немачког оперског наслеђа, од Пучинијеве Тоске до Вердијеве Амелије и Леоноре, али и Вагнерове Сиглинде.

Године 1921. вратила се у Београд и у Народном позоришту певала главне женске улоге у операма Тоска, Трубадур и Кавалерија рустикана. Међутим, упркос искуству и међународном успеху, њен повратак није наишао на потпуно признање. Суочила се с оштром критиком и колегијалним несугласицама, што је записала и у личним белешкама. Разочарана, поново је напустила земљу.

Наступи широм Европе
У наредним годинама наступала је широм Европе, а 1924. године гостовала је у Амстердаму. Ипак, највећи део каријере провела је у Сједињеним Америчким Државама, где се преселила. Иако није наступила у чувеном Метрополитену, остварила је бројне концертне наступе, изводила оперске арије, соло песме и учествовала у извођењу великих ораторијума у протестантским црквама.

Кристина де Санти остала је верна свом пореклу и често наступала на концертима југословенских исељеника, изводећи дела домаћих композитора попут Бајића, Биничког и Јенка. Уз извођачку каријеру, посветила се и педагошком раду. Предавала је певање у музичким школама и водила приватне школе широм Америке, од Њујорка и Бостона, преко Чикага, све до Лос Анђелеса и Сијетла.

Подацима о њеном каснијем животу и смрти нема довољно трага. Ипак, Кристина де Санти остаје значајна фигура у историји српске оперске уметности, пример уметнице која је гласом прешла границе и пронашла своје место у светској музичкој заједници.

Њено име данас можда није познато широј публици, али захваљујући записима музиколошкиње Стане Ђурић Клајн, посебно из књиге Акорди прошлости и бројних текстова објављених у листу Политика, њена уметничка прича сачувала је своје место у историји.

Кристина де Санти остаје пример уметнице која је, вођена упорношћу и љубављу према музици, прелазила границе, проживела епохе, али никада није заборавила одакле је потекла.

Преминула је у Њујорку 17. априла 1978. године.

Приредила М.Ж.Б.
Извор: Акорди прошлости, Стана Ђурић Клајн, Просвета Београд, 1981.

„Благо прошлости у очима савременика“: Пројекат остварен уз подршку Града Шапца. Ставови изнети у подржаним медијским пројектима, нужно не изражавају ставове органа који су доделили средства.

Најновији број

30. април 2025.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa