Инфо

3. јул 2025.3. јул 2025.
Фото: Глас Подриња

Фото: Глас Подриња

Годишња изложба радова ученика Школе примењених уметности

Таленат не познаје границе

Носиоци дипломе Вук Караџић су: Милица Живановић, Тамара Стојковић, Тада Савкић, Александра Недељковић и Ивана Којић. Награду за постигнућа у области ликовног стваралаштва и Награду за постигнућа у области примењених уметности добила је Јована Бајрић. Ученик генерације је Лука Војновић
У Народном музеју 19. јуна је отворена 28. годишња изложба радова ученика Школе примењених уметности на којој је приказано преко 100 радова са свих образовних профила примењених уметности и дизајна. Јединствена колекција радова и енергија стваралаштва које су настајале унутар зидова Школе примењених уметности, својим значењем и снагом надилазе њихове границе.

На свечаном отварању изложбе, директорка Школе примењених уметности Невенка Ђокић захвалила се Народном музеју на вишедеценијској подршци коју пружа ученицима Школе примењених уметности, њиховом стваралаштву и нагласила да је излагање у простору као што је Народни музеј у Шапцу част за младе уметнике, а сарадња две институције - школе и музеја, пример добре праксе у сваком друштву.
-Након школске године, која је по много чему била велики изазов и нимало лака година, ова изложба је својеврсни подухват. Она има своју тежину, своју естетику и пре свега, своју поруку. Драго ми је што смо поново показали снагу креативности, талента и љубави према уметности, која је изнад свега. У име свих који ће у наредним данима уживати у овој изложби, захваљујем свим ученицима чији су радови изложени, њиховим менторима, као и ауторима овогодишње поставке Мини Ступар, Милети Ђурићу и Луки Ђурићу” – истакла је директорка Невенка Ђокић.

Фото: Глас Подриња


Свако дело носи посебну причу
Мина Ступар, професорка практичног рада и члан тима за поставку изложбе нагласила је да свако дело носи посебну причу.

-Радови настали током ове школске године осликавају разноликост техника и медија у којима наши ученици стварају: од цртежа и слика, преко гравура на камену и керамике, до накита, костима и интригантних просторних инсталација. Свако дело носи причу - о инспирацији, процесу, борби и тријумфу креативности. Док посетиоци буду уживали у финалној поставци, оно што остаје скривено је узбудљив процес обликовања изложбе: тренутак када експонати први пут стигну у Музеј, начин на који се простори трансформишу да би све добило смислену целину. Управо та динамика, из хаоса уметничке разноликости, до хармоније изложбеног простора, чини ову изложбу посебном – додала је професорка.

Фото: Глас Подриња


Награде најуспешнијим ученицима
Традиционално, на Годишњој изложби додељују се и награде најуспешнијим ученицима. Ове године, на уметничким конкурсима награде су освојили: Анђела Водопија - за постигнућа у области ликовног стваралаштва (графике), Кристина Јеремић - за постигнућа у области калиграфије, Тара Рафаиловић и Александра Недељковић - за постигнућа у области ауторског стрипа.

Носиоци дипломе Вук Караџић су: Милица Живановић, Тамара Стојковић, Тада Савкић, Александра Недељковић и Ивана Којић. Награду за постигнућа у области ликовног стваралаштва и Награду за постигнућа у области примењених уметности добила је Јована Бајрић. Ученик генерације је Лука Војновић, који је и аутор мота Школе примењених уметности: ,,Уметност је твој водич. Стварање је твоја снага”.

Фото: Глас Подриња


-Као ученица Школе примењених уметности, са поносом могу да кажем, да су ове четири године, оставиле дубок траг у мени - како уметнички, тако и лично. Школа ми је пружила простор да се развијам, пронађем свој правац и откријем сврху у уметности. Током школовања, сваки корак је захтевао посвећен рад и истрајност, али данас, на самом крају, могу рећи да се сваки уложени тренутак исплатио. Од првих дана, трудила сам се да својим радовима оставим утисак, и захвална сам професорима који су то препознали и подржали. У свом изразу сам се кретала, кроз различите технике - од прецизних копија великих мајстора, до експресивнијих радова у сувој игли, и комбинованим техникама. Инспирацију сам налазила у стварности - онаквој каква јесте, без улепшавања, јер верујем да уметност не мора да идеализује да би била дубока - рекла је довострука добитница Јована Бајрић и додала да је круна њеног школовања матурски рад копија Каравађовог ремек-дела „Скидање с крста“.

-То дело, прожето драмом, контрастима и тихом тугом, оставило је снажан утисак на мене. Процес рада на тој слици, био је мој начин да се повежем са уметношћу једног од највећих сликара свих времена. За мене је школа одувек била више од образовне установе - била је уточиште, бег из стварности, и верујем да ће заувек остати место из којег је кренуло све важно у мом уметничком животу. Захваљујем свим професорима и нашој директорки на подршци, разумевању и поверењу током ових изазовних, али незаборавних година. Будућим генерацијама желим да у овој школи, пронађу оно што сам и ја - своје место, свој глас и храброст да кроз уметност говоре свету оно што речима не може – појаснила је Јована.
Изложба је отворена до 3. јула.

М.Ж.Б.

„Благо прошлости у очима савременика“: Пројекат остварен уз подршку Града Шапца. Ставови изнети у подржаним медијским пројектима, нужно не изражавају ставове органа који су доделили средства.

Најновији број

3. јул 2025.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa