Међу гостујућим предавачима били су хирурзи из Женеве и Барселоне, али и највећи стручњаци из својих области из домаћих клиника. „Хирургија је дуго била отворена, класична и ту се доста урадило. Сада је златни стандард минималноинвазивна хирургија и шабачка Болница баш ради на томе“ истакао је др Слободан Поповић, директор Опште болнице „Др Лаза К. Лазаревић“ Шабац
Ове године се обележава 120 година хирургије у Шапцу. Тим поводом, Шабац је у петак био домаћин стручног састанка Хируршке секције Српског лекарског друштва који је окупио око 300 учесника. Скуп, који је одржан у Шабачком позоришту организују Хируршка секција СЛД и Општа болница „Др Лаза К. Лазаревић“ Шабац. Бројни еминентни стручњаци одржали су предавања о најновијим достигнућима из области хирургије.
Почело је са др Михаилом Дуњићем Др Михаило Дуњић, први специјалиста хирургије, по доласку у Шабац 1905. Године, раздвојио је хируршко одељење од интерног. За првих годину дана урадио је 342 операције. На челу тог одељења био је готово три деценије, а наследио га је др Теодор Божин који је увео нове методе и изводио најкомпликованије захвате из различитих области хирургије. Тренутно је у служби опште хирургије запослено 13 специјалиста, међу њима и субспецијалисти васкуларне, ендокрине, онколошке, лапароскопске хирургије. Шабачка болница има и две жене хирурга – др Славицу Ђурић и др Јелену Ђенадић. Један лекар је тренутно на специјализацији. Месечно више од 1.500 пацијената буде прегледано у хируршким амбулантама шабачке болнице. Стационарни део опремљен је са 75 кревета, а годишње у овој служби буде хоспитализовано око 2.500 пацијената, о којима брине 45 медицинских сестара и теничара. Сада се у служби хирургије годишње изведе око 1.500 најкомпликованијих захвата.
-Довели смо овде два еминентна светска хирурга који су нам причали о карциному желуца и ресекцји јетре. Овакви скупови су изузетно значајни за нас хирурге, поготову за младе. Ја сам пред пензијом, али сам са великим мотивом, а верујем да млади имају још већи мотив да нешто науче, што је прилика на оваквим скуповима, професор Велимир А. Марковић, потпредседник Хируршке секције СЛД, који је истакао да су домаћини оправдали поверење које им је поверено од стране Хируршке секције, јер је организација скупа на високом нивоу.
Фото: "Глас Подриња"
Међу гостујућим предавачима били су хирурзи из Женеве и Барселоне, али и највећи стручњаци из својих области из домаћих клиника. Говорило се о лапароскопским процедурама у панкреатитичној хирургији, хируршком приступу ехинококној болести јетре, принципима инветивне радиологије у решавању компликација дигестивне хирургије. Такође је било речи о естетским реконструктивним процедурама након баријатријске хирургије, као и о факторима ризика за настанак примарног тироидног лимфома код пацијената са Хашимото тиреодитисом.
Фото: "Глас Подриња"
Пре 120 година основано је хируршко одељење у Окружној болници у Шапцу. Такође, 22. марта се обележава 75 година од оснивања хируршке секције при Српском лекарском друштву
-Пре 120 година основано је хируршко одељење у Окружној болници у Шапцу. Такође, 22. марта се обележава 75 година од оснивања хируршке секције при Српском лекарском друштву. Овде су се окупили хирурзи из читаве Србије и региона, теме су одличне, предавачи такође. Одзив је јако добар што нас чини изузетно задовољним, као суорганизаторе. Много тога смо у последње време урадили. Хирургија је дуго била отворена, класична и ту се доста урадило. Сада је златни стандард минималноинвазивна хирургија и шабачка Болница баш ради на томе. Имплементирали смо у потпуности колоректалну минималноинвазивну хиругрију, затим радимо киле предњег трбушног зида, акценат је сада на препонским килама, а после тога прелазимо и на велике киле да се решавају лапароскопским путем. Лапароскопски се решава и упала слепог црева. Оваква хирургија за пацијента значи бржи опоравак, бржи повратак нормалном животу. Последње три године смо озбиљно развили и ендокрину хирургију, односно хирургију штитасте жлезде. Урадили смо око 250 оваквих операција што је за регионални центар јако добар број, навео је др Слободан Поповић, директор Опште болнице Шабац.
Овом приликом окупљени су могли да виде и кратки филм који је Општа болница припремила. Филм је у неколико минута резимирао историју шабачке хирурургије, од самих почетака, од данашњих дана и најсавременијих процедура које се примењују, а подсетио је и на најзначајније хирурге који су радили у овој служби.