Инфо

13. новембар 2025.13. нов 2025.
Фото: Глас Подриња

Фото: Глас Подриња

Дани јапанске културе у Шапцу

Изложба лутака и сувенира

У оквиру манифестације Дани јапанске културе у Шапцу, у просторијама градске књижаре Културног центра, отворена је изложба јапанских лутака, маски и сувенира, која посетиоцима доноси јединствен увид у традицију и естетику јапанске свакодневице.

Јапанске лутке и маске представљају важан део културног наслеђа ове далекоисточне земље. Поклањају се поводом празника и фестивала. Дечацима се за Дан дечака дарује самурајски оклоп, док се током летњих фестивала под маскама изводе традиционални плесови.

Фото: Глас Подриња


Иако су некада биле део строго традиционалних обичаја, данас се ове ручно израђене лутке могу пронаћи и као сувенири. Свака од њих израђена је с изузетном пажњом, до најситнијих детаља, од раскошних кимона и прецизно обликоване косе, до техника савијања папира и лакирања које сведоче о дугој уметничкој традицији Јапана.

Фото: Глас Подриња


Захваљујући члановима Клуба пријатељства Шабац – Фуђими, који већ 20 година негују везе између Србије и Јапана, Шапчани имају прилику да виде богату збирку аутентичних јапанских предмета и кроз њу упознају дух и лепоту свакодневног живота у Јапану.

Фото: Глас Подриња


Изложба је отворена за све посетиоце и може се погледати у књижари Културног центра у Шапцу током трајања Дана јапанске културе.
М.Ж.Б.

Најновији број

21. мај 2026.

Најновији број

Временска прогноза

Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa