24. april 2025.24. apr 2025.
Šute igle su deo ženskog nakita za glavu
Baštinici prošlosti
Muzej

Šute igle su deo ženskog nakita za glavu

Šute igle su deo ženskog nakita za glavu. Na prostoru Mačve i Pocerine bile su zastupljene u mladinoj nošnji, kao i u svečanoj nošnji udatih žena. Pored svoje osnovne, praktične funkcije da pričvrsti ubradač za konđu, ova igla imala je i svoju dekorativnu funkciju (služila je kao ukras na glavi). Istovremeno je predstavljala i obeležje društvenog statusa žene, tj. ona je bila znak da je ženska osoba koja je nosi - udata.

Igle za glavu, u narodu poznatije kao šute igle, koje se čuvaju u etnološkoj zbirci Narodnog muzeja u Šapcu su uglavnom nepoznatog porekla (ne može im se sa sigurnošću utvrditi tačno mesto nalaza), ali se sa sigurnošću može reći da su ih nosile žene u Mačvi i Pocerini. Mogu se vezati za vremenski period XIX i početka XX veka. Izrađene su od mesinga, bakra i srebra, u tehnikama livenja, filigrana, granulacije, pseudofiligrana i pseudogranulacije.

Sastoje se iz dva dela glave i tegla (igle) za zabadanje u konđu. Glave su uglavnom loptastog tipa, u vidu manje ili veće lopte (pravilne, nešto izdužene ili spljoštene), šuplje ili ispunjene. Ornamentisane su, uglavnom geometrijski stilizovanim floralnim ornamentom ili su bogato dekorisane brojnim granulama ili spiralno uvijenom žicom. Dužina igle je oko 10 cm.

Aleksandra Jovanović, etnološkinja-antropološkinja Narodnog muzeja u Šapcu

„Blago prošlosti u očima savremenika“: Projekat ostvaren uz podršku Grada Šapca. Stavovi izneti u podržanim medijskim projektima, nužno ne izražavaju stavove organa koji su dodelili sredstva.

Najnoviji broj

30. april 2025.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa