Istraživanje Programa PRO: Zadovoljstvo građana kvalitetom života u lokalnoj zajednici i uslugama lokalnih samouprava
Šapčani uglavnom zadovoljni
Zajednički UN program „PRO - Lokalno upravljanje za ljude i prirodu“ doprinosi poboljšanju kvaliteta života građana i građanki kroz unapređenje lokalnog upravljanja, socijalne uključenosti i zaštite životne sredine u 110 gradova i opština širom Srbije, koji mogu da konkurišu za podršku programa
Program PRO - Lokalno upravljanje za ljude i prirodu organizovao je predstavljanje nalaza istraživanja javnog mnjenja pod nazivom „Zadovoljstvo građana kvalitetom života u lokalnoj zajednici i uslugama lokalnih samouprava“ u Šapcu.
Kakvi su stavovi građana o kvalitetu života u lokalnoj zajednici, kako gledaju na rad lokalnih organa vlasti, administracije i službenika, koliko poverenja imaju u lokalne institucije, neki su od nalaza istraživanja predstavljeni su na skupu.
Foto: "Glas Podrinja"
Istraživanje sprovedeno u 50 gradova Istraživanje je sprovedeno u 50 gradova i opština u Srbiji, na reprezentativnom uzorku od 11.461 punoletnih građana. Istraživanje je pokazalo da su građani Šapca uglavnom zadovoljni uslugama lokalnih samouprava.
-Na osnovu ankete izrađen je sveobuhvatan izveštaj koji prikazuje zadovoljstvo građana uslugama dostupnim u njihovim lokalnim samoupravama, intenzitetom korišćenja usluga, da li oni imaju poverenje u svoje lokalne samouprave. Takođe, kojim oblastima su najviše zadovoljni, a kojima su najmanje zadovoljni. Kako se informišu o dostupnim uslugama-istakla je Slađana Komatina iz CESID-a i dodala da kada je reč o Šapcu rezultati ankete ne odstupaju drastično od drugih gradova.
-Šapčani su više zadovoljni nego nezadovoljni uslugama koje im se pružaju od strane javnih službi. Kada je reč o elementima života kojima su građani manje ili više zadovoljni. Ono što se pokazalo je da veće sredine, kao što je Šabac, pokazuju veliko nezadovoljstvo stanjem u saobraćaju, pre svega nedostatkom parking mesta i urbanizmom. Sa druge strane zadovoljni su dostupnošću mesta za kupovinu, rekreaciju, i generalnim stanjem u obrazovim i zdravstvenim institucijama. U donosu na ranija istraživanja najveći napredak je u domenu vodovoda i kanalizacije. U domenu informisanosti zanimljivo je da se građani najviše informišu putem lokalne televizije i štampanih medija. Šapčani su štampu navodili kao relevantan izvor preko koga se informišu o radu gradskih vlasti.
Poboljšanje kvaliteta života građana Zajednički UN program „PRO - Lokalno upravljanje za ljude i prirodu“ doprinosi poboljšanju kvaliteta života građana i građanki kroz unapređenje lokalnog upravljanja, socijalne uključenosti i zaštite životne sredine u 110 gradova i opština širom Srbije, koji mogu da konkurišu za podršku programa. Program zajednički sprovode agencije Ujedinjenih nacija u Srbiji - UNOPS, UNICEF, UNFPA i UNEP, u saradnji sa Vladom Republike Srbije i uz finansijsku podršku Vlade Švajcarske.
-Ovo je veoma kompleksan program koji ima tri osnovna stuba: dobro upravljanje, socijalnu uključenost i upravljanje i zaštitu životne sredine. Finansiran je od strane Vlade Republike Švajcarske sa 9 miliona evra, a podržalo je Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave, Ministarstvo rada i Ministarstvo za zaštitu životne sredine. Pomento Ministarstvo Državne uprave želi da optimizuje kvalitet usluga koji građani dobijaju -pojasnio je viši službenik za dobro upravljanje u Programu PRO- Lokalno upravljanje za ljude i prirodu Dragan Mladenović.
Foto: "Glas Podrinja"
Pružanje podrške lokalnim samoupravama U periodu do 31. decembra 2026. godine, program će sprovoditi aktivnosti kroz pružanje tehničke podrške, izgradnju kapaciteta i obezbeđivanje bespovratnih sredstava za projekte koji će biti odabrani kroz konkurentne procese, putem javnih poziva.
Ključne zainteresovane strane na lokalnom nivou su istovremeno i direktni korisnici podrške: lokalne samouprave, uključujucìi njihove zaposlene; druge relevantne lokalne javne ustanove i organizacije, posebno centri za socijalni rad, ali i domovi zdravlja, predškolske ustanove i škole, kao i lokalne organizacije civilnog društva.
-Grad Šabac već duži niz godina sprovodi aktivnosti uz podršku Vlade Republike Švajcarske i Kancelarijom Ujedninjenih nacija za projektne usluge. Mogu slobodno da kažem da smo tokom godina sprovodeći projektne aktivnsoti imali sjajne rezultate u oblasti socijalne zaštite, unapređenja rodne ravnopravnosti i dobrog upravljanja. Zadovljstvo nam je što Grad Šabac ovu saradnju nastavlja kroz Pro program. Mislim da razultati istraživanja mogu poslužiti donosiocima odluka kao dobar alat za bolje planiranje i unapređenje usluga koje pruža lokalna samouprava- pojasnila je šef Odseka za lokalni ekonomski razvoj i preduzetništvo Ana Marinković.