8. avgust 2024.8. avg 2024.
Foto: Privatna arhiva

Foto: Privatna arhiva

Vokalno- instrumentalna grupa na Festivalu „Crnomorski biseri“ u Nesebaru

„Šapčanke“ zablistale na sceni u Bugarskoj

„Toliko energije, plemenitosti, entuzijazma, doživeo sam večeras slušajući ove divne dame, gledajući ova divna, vedra, nasmejana lica. Čestitam na izboru pesama i lepoti u načinu izvođenja“.
„Noćni život u Pragu bio je kao usred Pariza. Nisam zapamtio imena svih „Šapčanki“, ali od večeras će u svakom rečniku sinonim za „Šapčanke“ biti izvanredni ansambl. Uživao sam od Praga, preko Pariza, sve do Šapca“, rečenice su u knjizi utisaka od koje za njih nema bolje lične karte. Deceniju ne sceni u julu naredne godine obeležava vokalno- instrumentalna grupa „Šapčanke“. Okupila ih je ljubav prema pesmi, tradiciji i prvenstveno druženju. Iako ih je njihov stožer od osnivanja, profesorka muzičke kulture Živka Jovanović Žica, krajem prošle godine napustila, nastavile su da su slave pesmu i život, oduživši joj se tako na najlepši mogući način. Sadašnji sastav „Šapčanki“ čine Biljana Vukašinović, Radmila Gajić, Danijela Živanović, Dušanka Vasić, Zorica Marković, Marija Lazić i Mirjana Zlatković pod umetničkim rukovodstvom dugogodišnjeg harmonikaša Gorana Tomića Čakale.

Foto: Privatna arhiva


Ponos, radost, pehari i zahvalnice
U okviru Festivala „Crnomorski biseri“ u gradu Nesebaru u Bugarskoj od 26. do 28. jula Šapčanke su ostvarile zapažen uspeh sa svoja tri nastupa. Prvi je bio u mestu Sveti Vlas, drugi na starom gradu u Nesebaru pod pokroviteljstvom Atrijum centra za kulturu i obrazovanje, a treći i završna svečanost održani su u obližnjem primorskom gradiću Pomorije. Prema rečima prisutnih, pobrale su brojne simpatije i aplauze publike.

-Nastupilo je dosta folklornih ansambala od najmanjeg do najstarijeg uzrasta, kao i nekoliko pevačkih grupa i vokalnih solista. Svi nastupi su bili jako dobro posećeni. Vijorile su se zastave sedam zemalja: Bugarske, Gruzije, Ukrajine, Moldavije Rumunije, Srbije i Republike Srpske, kao i zastava Mađarske koju je nosila folklorna grupa mađarske nacionalne manjine iz Rumunije. Na završnoj ceremoniji, posle defilea svih učesnika, dodeljeni su pehari i zahvalnice za učešće ansamblima iz svih zemalja. Bilo je veselo i uzbudljivo, sa velikim osećajem ponosa ispod zastave svoje države. Do nekog sledećeg okupljanja, vežbaće se neke nove pesme i umetnički dorađivati već naučene- naglašava članica Dušanka Vasić.

Stotinu mesta, nezaboravna putovanja
Rada Gajić priključila se grupi sedam meseci po osnivanju, a kao zvaničan datum vodi se 10. jul 2015. godine. Do sada su upisale više od 150 nastupa sa 120 pesama na repertoaru.

-Žicu sam upoznala tako što sam pevala u Horu „66 devojaka“, završila sam Pedagošku akademiju i radila kao učiteljica. Uvek sam nekako imala veze s muzikom, ćerka je profesorka violine u Muzičkoj školi, unuk ide u muzičko zabavište. Spojila nas je muzika, a održalo druženje. Lepo se osećamo gde god da nastupamo, ta putovanja su nezaboravna- priča.

Svako je samo po sebi avantura, pa su se tako, sećaju se, uputile na gostovanje i završile na Zlatiboru umesto u mestu kod Čajetine gde je trebalo da stignu. Pogrešile su put, a da bi im pomogao da se vrate na pravi, neko ih je posavetovao da gledaju gde ima dima, jer će „vo na ražnju da se puši i to bi mogao da im bude dovoljan signal kuda da idu“. Kada su na moru, ponekad i podetinje i prisete se nekih mladalačkih igara, ali taj smeh i trenuci lekoviti su i drže ih zajedno sve ove godine.

Foto: Privatna arhiva


Biljana Vukašinović, članica od osnivanja, dodaje da su pevale do sada u blizu stotinu mesta u Srbiji i okruženju. Aranđelovac, Smederevo, Vraćevšnica, Zlatibor, Šabac, Sarajevo, Krupanj, Dobri potok, Lajkovac, Beograd, Prag...

-Živka nas je zadojila tim, dala srce grupi, nastavljamo gde je ona stala. Skupila nas je, sve smo bivše članice horova, pevačkih grupa koje su tada postojale, sa dugogodišnjim iskustvom. Grupa je amaterska, pesme izvodimo dvoglasno, troglasno, četvoroglasno. Negujemo staru srpsku narodnu pesmu, sa Kosova, novokomponvanu, ali u duhu srpskog narodnog melosa, zatim rusku, grčku, makedonsku, pesme rumunskih Roma, starogradske, zabavne. Bile smo u 98 mesta, tu je i Dobrić, Dublje, Prag, nema gde sve nismo gostovale i svuda uvek bile lepo dočekane. Za koncert pesme biramo složno, svako prema željama, stavimo na papir i izaberemo šta nam se sviđa. Goran Tomić Čakala nam je velika podrška od 2017. godine, od kad je sa nama, naročito pošto smo Živku izgubili. U organizaciji i ugovaranju koncerata nam mnogo pomaže Branka Todorović- ističe Biljana i pamti periode kad im je falilo glasova, pa su tragale za njima.

Sećanja, trajanje i planovi
-U jednom momentu, kad je počela grupa, nedostajalo nam je altova. Onda smo Živka i ja išle od škole do škole, pitale drugarice koje su pevale da li su zainteresovane, nakupile altove, pa nam je falilo soprana posle godinu- dve... Oko 30 članica je prošlo kroz grupu. Međutim, ova postava sada je prilično stabilna, dugo smo zajedno uz neke male novine, ali to sve uklapamo. Imamo 120 pesama na repertoaru koje smo pevale za ovih deset godina- naglašava ona.

Foto: Privatna arhiva


U Šapcu tradicionalno svake godine imaju Novogodišnji, Vidovdanski, Gospojinski i Osmomartovski koncert.

-Meni je uvek zanimljivo, veselo je, šalimo se lepo se družimo, posle nastupa odemo uvek negde da popijemo nešto i proanaliziramo kako je sve prošlo. Često se skupimo, pošto muž Bilje Vukašinović u naše ime snima sve te naše nastupe, odemo kod njih, pogledamo kako je to proteklo ili šta bismo mogle da popravimo, kako da uradimo možda nešto drugačije. Fleksibilna sam osoba, deset godina sam udovica i meni mnogo znači druženje. Nisam samo članica „Šapčanki“, već i i u Gerontološkom centru isto tako pevam, recitujem i nastupam i sa njima- objašnjava Rada, dok Biljana dodaje da su jedina ženska vokalna grupa na nivou grada i u okolini koja peva i na bas i bez muzičke pratnje.

Zbog mlađih članica koje rade, ograničene su u pogledu odlaska na neka veća putovanja. Planiraju da u oktobru sledeće godine posete Ohrid, a u pregovorima su i za odlazak u Rumuniju. Ko god ih jednom čuje, zove ih, tako da će nastupa i ubuduće sigurno biti. A što se tiče Malog Pariza, koji su i same svojim glasom proslavile, Šapčani su uvek blagovremeno obavešteni kad i gde mogu da ih čuju.
D.D.

Najnoviji broj

5. septembar 2024.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa