Učenici Ekonomske škole iz Šapca jedini predstavnici Srbije
Prezentacija Šapca i „Stanine vanilice“ za odličje u Ljubljani
Na prestižnom međunarodnom takmičenju „Turistična zveza Slovenije“ u Ljubljani, njihov kreativni projekat, osvojio je bronzano priznanje u konkurenciji 28 škola iz Slovenije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Srbije
Učenici Ekonomske škole „Stana Milanović“ iz Šapca pokazali su da dostojno mogu predstavljati našu zemlju na bilo kom Sajmu turizma. Na prestižnom međunarodnom takmičenju „Turistična zveza Slovenije“ u Ljubljani njihov kreativni projekat osvojio je bronzano priznanje u konkurenciji 28 škola iz Slovenije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Srbije. Akcenat su stavili na promociju našeg kraja, uz neizostavne tradicionalne srpske vanilice u modernom ruhu. Posebnu draž uspehu daje činjenica da su Nevena Babić, Marina Đukić, Nina Mališević, Jakov Petrović, Marko Selenić i Milica Stajić bili jedini predstavnici Srbije na ovom takmičenju.
Tradicija u trendu: od vanilica do nagrade Nadmetanje je realizovano u okviru Međunarodnog sajma turizma u Ljubljani, a ovogodišnja tema bila je „Tradicija u trendu“. Zadatak timova bio je da predstave tradicionalni proizvod svog kraja na moderan način. Uz pomoć profesorki i stručnjaka iz šabačkog Narodnog muzeja, istoričarke umetnosti Tatjane Marković, učenici su odlučili da u središte svoje prezentacije stave vanilice- tradicionalni srpski kolač, koji su obogatili novim ukusima poput pistaća, nutele i jabuke.
Foto: Privatna arhiva
Pravi ambasadori svog grada -Želeli smo da zadržimo autentičnost vanilica, ali i da ih oplemenimo modernim ukusima i bojama. Uz tradicionalne varijante sa džemom, predstavili smo i inovativne kombinacije, a sve smo pakovali u specijalno dizajnirane kutije pod imenom „Stanine vanilice“, u čast zadužbinarke naše škole, Stane Milanović- objasnila je nastavnica ekonomske grupe predmeta Ana Jovanović, jedna od mentorki tima. Učenici druge i četvrte godine smera turistički tehničar putovali su u Sloveniju sa zadatkom da prezentuju i predstave svoj kraj na štandu, a vanilice su im pripremili đaci obrazovnog profila poslastičar. Podršku je pružila i Turistička organizacija grada Šapca, obezbedivši suvenire koje su posetioci sajma imali priliku da vide. Osim što su osvojili priznanje za svoj kreativni rad, bili su i pravi ambasadori Šapca i Srbije. Sajam je bio odlična prilika da posetiocima predstave svoj grad kroz tradicionalne poslastice, ali i kroz razgovore i promociju turističkih obeležja.
-Sajam je trajao od 10 do 17 sati, a naši učenici su sve vreme bili aktivni, komunicirali sa posetiocima. Lepo je što smo osvojili bronzano priznanje, ali prioritet nam je bio da povežemo teoriju s praksom i da oni izađu iz učionice i vide kako je predstaviti svoj proizvod kroz direktnu komunikaciju sa posetiocima. Ideja je da ih privuku da posete Šabac. Svi učenici su bili sve vreme aktivni u tome, tako da su zaista imali pravi radni zadatak- podvlači profesorka.
Foto: Privatna arhiva
Prijem u Ambasadi Tročlana komisija obilazila je štandove u različitim vremenskim intervalima i ocenjivala uspešnost prezentacije, s tim što se prilikom obilaska takmičarima nisu predstavljali sa jasnim obeležjima. Beležili su svoje utiske i procenjivali prezentaciju, nastup učenika, promotivni video- spot i izgled štanda. Privukli su pažnju, pa su ih i predstavnici Ambasade Srbije u Sloveniji pozvali u zvaničnu posetu.
Foto: Privatna arhiva
-Posebno nam je bilo drago što su nas na sajmu primetili predstavnici ambasade Srbije u Sloveniji. Došli su do našeg štanda i pozvali nas da posetimo ambasadu u Ljubljani. Sledećeg dana smo bili njihovi gosti, razgovarali o životu u Sloveniji, razmotrili iskustva, što je za učenike bilo veliko priznanje- dodaje profesorka Jovanović.
Kako navodi nastavnica ekonomske grupe predmeta Ana Aleksić, koja je takođe bila mentorka i pratnja učenicima, to je bila prilika da prošire vidike.
-Pružila nam se mogućnost da vidimo iskustva kolega i da to primenimo u nastavi, ali mislim da je bilo višestruko iskustvo korisno za decu- da razviju takmičarski duh, da vide kako se učenici iz drugih zemalja pripremaju za takmičenja i nastupaju, upoznaju se sa drugim kulturama i narodima. Sama deca su videla da smo svi, iako različiti u nekom smislu, u suštini veoma slični- napominje nastavnica Aleksić.
Foto: Privatna arhiva
Dragoceno iskustvo za učenike Đak četvrtog razreda Jakov Petrović istakao je da su pripreme i samo takmičenje neprocenjivo i dragoceno iskustvo.
-Ovo je prvo internacionalno takmičenje na kome smo učestvovali kao škola. Video sam kako izgleda takmičenje na međunarodnom nivou, upoznao vršnjake iz drugih zemalja i shvatio koliko smo slični, uprkos kulturnim razlikama. Posebno mi je značilo što smo bili gosti Ambasade Srbije u Ljubljani. Ovaj projekat mi je dao novu dimenziju razmišljanja o životu i budućnosti- kaže Jakov, dodajući da mu je žao što kao maturant neće imati priliku da ponovo na ovaj način učestvuje u jednoj takvoj manifestaciji.
-Video sam veliki broj škola, različitih kultura i čuo mnogo kreativnih ideja. To je mnogo proširilo moje vidike, način razmišljanja o samom turizmu i bavljenju ovim poslom. Prezentacija je bila zahtevna, kao i komunikacija sa ljudima, što je negde i suština svega. Budući da smo drugarica i ja bili najstariji predstavnici u našoj grupi, u jednom trenutku sam se osetio kao predvodnik i preuzeo na sebe odgovornost na komunikacionim veštinama dodatno privučem ljude da se zadrže na našem štandu. Govorio sam im o lepotama našeg grada i zemlje, ne želeći ništa posebno da izdvojim, već isključivo da ih motivišem da nas posete. Takođe, potrudio sam se oko prezentacije vanilica i istakao njihov značaj za tradiciju našeg kraja- napominje Jakov.
Planovi za budućnost Iako je ovo bilo prvo učešće Ekonomske škole „Stana Milanović“ na ovom takmičenju, sigurno neće biti poslednje. Učenici i profesori već razmišljaju o novim idejama za narednu godinu, a ovaj uspeh je podsticaj da se u budućnosti još više radi na povezivanju nastave i prakse.
-Najvažnije je što su učenici dobili priliku da izađu iz učionice, steknu nova iskustva i vide kako izgleda promocija proizvoda u realnim uslovima. Bronzana medalja je veliki uspeh, ali najveća pobeda je znanje koje su stekli- zaključuju nastavnice.
Uz podršku uprave škole njihovom putovanju i učešću na ovako značajnom takmičenju, „Stanine vanilice“ su zahvaljujući posvećenim đacima i profesorkama u Ljubljani ostavile odličan utisak- kako svojim ukusom, tako i pričom koju nose. Sledeće godine, možda će Šapčani osvojiti još sjajnije odličje i svojom prezentacijom još više učvrstiti poziciju našeg grada na turističkoj mapi Evrope.