13. mart 2025.13. mar 2025.
dr Snežana Biševac, načelnica Službe dečije zdravstvene zaštite, Foto: "Glas Podrinja"

dr Snežana Biševac, načelnica Službe dečije zdravstvene zaštite, Foto: "Glas Podrinja"

Lečenje rota virusa je simptomatsko i podrazumeva nadoknadu tečnosti
i minerala

Rota virus kod dece

Prevencija rotavirusa je adekvatna higijena. Postoji i vakcina koja je preporučena do navršene 24 nedelje života
Oko 20 odsto ukupnog broja pacijenata ovih dana u Službi dečije zdravstvene zaštite šabačkog Doma zdravlja „Dr Draga Ljočić“ su deca sa tegobama izazvanih rota virusom. Dominantna dijaganostika još uvek se odnosi na virus gripa i drugih respiratornih infekcija ali je primetno prisustvo i ovog virusa koji naročito pogađa najmlađe pacijente.

Manifestuje se akutnim dijarealnim sindromom, povraćanjem, povišenom temperaturom. Retko koje dete uzrasta do dve odnosno tri godine da nije došlo u kontakt i preležalo rotavirusnu infekciju


- Rota virus je specifičan za ovo doba godine, naročito za decu do pet godina starosti. Metodom slučajnog uzorka šaljemo na laboratorijsku dijagnostiku uzorak ako se pojavi više mališana sa sličnom simptomatologijom. Ukoliko se potvrdi rota virus, znači da je prisutan u toj populaciji i to su nam indikacije za dalje lečenje pacijenata sa sličnim simptomima. Ovu infekciju odlikuje brzina, jer je jako kratak period inkubacije. Manifestuje se akutnim dijarealnim sindromom, povraćanjem, povišenom temperaturom. Retko koje dete uzrasta do dve odnosno tri godine da nije došlo u kontakt i preležalo rotavirusnu infekciju. Forme su različite, od kliničkih do onih težih kada pacijent može biti ugrožen. Dete vrlo brzo može da dehidrira u slučaju da se ne reaguje na vreme i to u zavisnosti od uzrasta. Kod male dece je to teže s obzirom da je više tečnosti u organizmu čiji se gubitak brzo odrazi na stanje deteta. U tom slučaju mora se odreagovati i uključiti intravenska terapija ukoliko peroralna terapija ne pomaže kako bi se nadoknadili elektroliti i tečnost – objašnjava dr Snežana Biševac, načelnica Službe dečije zdravstvene zaštite.

Foto: Canva


Više od tri, četiri, pet stolica, zavisno od uzrasta deteta može da uputi na rota virusnu infekciju ali i na neku drugu virusnu pa i bakterijsku infekciju. Ipak, dijareja koju prati povraćanje, često i povišena temperatura, najčešći su simptomi upravo prisustva rota virusa kod dece do tri pa i do pet godina starosti.

- Postoje specifične i nespicifične mere prevencije. Donekle, to je bolest prljavih ruku i prenosi se feko-oralnim putem. S obzirom da se virus zadržava na površinama možemo prevenirati zaražavanje podizanjem higijene prostora gde deca borave, na visok nivo. Specifične metode odnose se na vakcinaciju. Vakcina se daje u najranijem uzrastu, najkasnije do šest meseci starosti deteta. Ona je preporučena i nije u kalendaru obavezne imunizacije. Obično se savetuje za decu koja od rođenja imaju neki hronični problem – ističe dr Biševac.

Specifične metode odnose se na vakcinaciju. Vakcina se daje u najranijem uzrastu, najkasnije do šest meseci starosti deteta. Ona je preporučena i nije u kalendaru obavezne imunizacije. Obično se savetuje za decu koja od rođenja imaju neki hronični problem


Lekari savetuju da čim se prepoznaju simptomi bolesti a naročito stanje deteta koje upućuje na gubitak tečnosti, a to se manifestuje kroz malaksalost, pospanost, suvu kožu..važno je uključiti rastvor za oralnu rehidraciju. Probiotici su takođe važni kako bi se smanjio broj stolica. Rotavirus spada u grupu jako zaraznih, visoko je virulentan i otporan na temperaturne promene. Pri održavanju higijene prostora kao važnoj meri prevencije, treba znati da je virus otporan i na mnoga sredstva za čišćenje.
S.G.

Najnoviji broj

24. april 2025.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa