27. avgust 2021.27. avg 2021.
Zaustavljen u četvrtfinalu (foto: sajt STIK "Spin" Novi Sad))

Mitar eliminisan u četvrtfinalu

Šabački stonoteniser Mitar Palikuća nažalost neće voditi borbu za medalju na Paraolimpijskim igrama u Tokiju. U četvrtfinalu turnira poražen je od Turčina Alija Ozturka 3:1, posetovima (13:11, 8:11, 11:7, 11:6).

Verovatno ključni za ishod bio je prvi set. Dogodilo se u tih sedam minuta mnog preokreta, vodio je na početku Palikuća, potom je usledila serija Ozturka, obezbedio je sebi čak tri set lopte. Mitar je uspeo da se vrati, izjednači na 10:10, u dobroj razmeni udaraca mogao i da povede, nažalost nije uspeo, spasao je još jednu set loptu, ali je peta bila kobna za njega i Ozturk je poveo 1:0.

U preostala tri seta, uvek bi sredinom perioda jedan od rivala preuzimao kontrolu i rutinski rešavao period u svoju korist. Najpre bi to bio Palikuća u drugom setu, a u trećem i četvrtom više koncentracije imao je reprezentativac Turske. Ostavila je traga i nešto lakša grupa u kojoj je bio Ozturk u odnosu na našeg sugrađanina.

Mitar Palikuća porazom nije završio nastup u Japanu. Od utorka, 31. avgusta, startuje ekipno takmičenje u kome će nastupati kao deo tima klase 4-5. U ekipnom takmičenju ne postoji grupna faza, već od starta 16 ekipa učestvuje u eliminacionoj fazi

Nije kraj priče iz carske prestonice (foto: Privatna arhiva)

Dve pobede

Bez obzira na poraz i sigurno razočarenje koje Mitar oseća posle izgubljenog meča, iza sebe je ostavio još jedan vrlo uspešan nastup. Posle godine bez velikih takmičenja, teških i modifikovanih priprema u epidemiološki nestabilnoj situaciji, uspeo je da ostvari dve pobede, protiv iskusnih i kvalitetnih rivala, a poklekao je u duelu koji je uz malo sreće u prvom setu, verovatno promenio pravac ka cilju koji je želeo Palikuća.