U duhu Božića počele tradicionalne zimske školice u CSU
Tradicionalne zimske školice i ove godine okupljaju veliki broj zainteresovanih u Centru za stručno usavrašavanje. Priliku da kvalitetno iskoriste vreme tokom raspusta prvog dana nisu propustili najmlađi osnovci. Nakon prezentacije „Božićni običaji u svetu i kod nas“, zapevali su Božićnu pesmu, a zatim i naučili da prave Božićnu zvezdu. Glas Podrinja Profesorka muzičke kulture Snežana Šalai Tibor i profesorke razredne nastave Snežana Popović i Danijela Stanojlović pomogle su im u tome. Glas Podrinja
-Organizujemo nekoliko radionica. Prva je posvećena tome kako se slavi katolički Božić, a sutra ćemo pričati o tome kako se slavi pravoslavni. U sklopu radionice radimo običaje za Božić i Badnji dan i ceo taj vremenski period, kako u drugim zemljama, tako i kod nas. Tu su i najpoznatije pesme koje se pevaju za Božić. Prave i Božićnu zvezdu, cvet koji katolici za vreme Božića stavljaju na prozor. Zbog očuvanja našeg identiteta jako je bitno da poznajemo i negujemo našu tradiciju, ali da znamo i poštujemo i druge tradicije- rekla je Šalai Tibor i najavila radionice posvećene Japanu 10. i 11. januara- ceremonija čaja, izrada čaja za posude, japanske pesme i običaji u Japanu.
Mila Vidaković, učenica drugog razreda OŠ „Laza K. Lazarević“ Glas Podrinja Pevali smo pesme i naučila sam neke nove stihove. Posebno mi se dopalo što smo sekli cvetove i pravili dekoracije od njih. Ovo mi nije prvi put da dolazim u Centar za stručno usavršavanje, bila sam i ranije dok sam išla u vrtić. Dopada mi se ovde, uvek naučim nešto lepo i korisno. Glas Podrinja Kako je istakao direktor Centra za stručno usavršavanje Branko Filipović, trudili su se da i ove godine radionice budu zanimljive i edukativne.
-Tradicionalno i ove godine organizujemo zimske školice za naše najmlađe, a ovog puta smo ih podelili u tri segmenta. Jedan segment se odnosi na našeg najvećeg naučnika Nikolu Teslu, drugi je podrška kulturi i tradiciji Japana, kako bi naša deca usvojila što više i obrazovnih i kulturnih vrednosti Japana, a treći segment je priprema naših osmaka za maturski ispit, kako bi ga što uspešnije prošli. Obuke će biti iz srpskog jezika i matematike, radiće profesori koji su radili i prošle godine, kada smo imali jako veliku posetu, više od 100 dece je bilo svaki dan, tako da isto očekujemo i ove godine- naveo je Filipović.
Kako je istakla stručna saradnica u Centru za stručno usavrašavanje Ivana Bogićević, to je prilika za svu decu koja žele kreativno da iskoriste raspust učestvujući u interaktivnim i raznovrsnim sadržajima. Glas Podrinja
-Treće nedelje raspusta imamo najveći broj radionica, a dominantne teme su Nikola Tesla i Japan. Neki od naziva radionica su „Nikola Tesla- gospodar munja i gromova“, „Šabac u Japanu“, „Kako napraviti domaće sapune“... Bitno je napomenuti da ćemo treću godinu zaredom organizovati pripremnu nastavu iz srpskog jezika i matematike za učenike osmog razreda. Trajaće pet dana i namenjena je pripremi učenika osmog razreda za prijemni ispit. Istovremeno, sarađujemo sa Osnovnom školom u Majuru koja u nedelji naših zimskih školica takođe organizuje dve školice u svojoj školi „Zen latice“ i „Zarolajmo Nikolu Teslu“- rekla je Bogićevićeva.