U januaru povećan broj obolelih od respiratornih virusa za 25 odsto u odnosu na decembar
Prema podacima Instituta za javno zdravlje „Batut“ epidemiološki nadzor nad gripom u sezoni 2024/2025. započeo je 30. septembra 2024. godine nedeljnim praćenjem i izveštavanjem. U toku 4. izveštajne nedelje, od 20 – 26. januara u Srbiji prema populacionom nadzoru beleže se 13.429 slučajeva oboljenja sličnih gripu.
- Registruje se srednji intenzitet aktivnosti virusa gripa i široka geografska rasprostranjenost. U ovoj izveštajnoj nedelji najviše stope incidencije zabeležene su u uzrasnim grupama dece mlađe od 4 godine zatim u uzrasnoj grupi od 5 do 14 godina.
Broj obolelih od akutnih respiratornih infekcija u Srbiji, na osnovu podataka sentinelnog nadzora prijavljenih putem Servisa javnog zdravlja, u 4. izveštajnoj nedelji iznosio je 13.195 – navode u „Batutu“.
Prvi laboratorijski potvrđen slučaj infekcije virusom gripa registrovan je u Šumadijskom okrugu, a potom i u drugim delovima zemlje. Na teritoriji Mačvanskog upravnog okruga, prvi slučaj registrovan je u januaru mesecu.
- Populacioni nadzor se obavlja svake nedelje na oboljenjima sličnim gripu. U januaru mesecu, na teritoriji Mačavanskog okruga bilo je ukupno 1.390 prijavljenih slučajeva oboljenja. U Šapcu je virus potvrđen na 664 uzorka i to je uvećanje od 25 odsto u odnosu na mesec decembar što je i očekivano za ovaj period. U januaru je pozitivnih na grip na okrugu bilo 54 osobe, a od tog broja u Šapcu grip izolovan kod 36 pacijenata – kod 34 je u pitanju tip AH1 virus, kod dve je potvrđen B virus. Sva tri tipa virusa - AH1, AH3 i B virus koji su sada aktivni, nalaze se u vakcini. Osobe koje nisu vakcinisane i jesu u ovom zbiru pozitivne na neki od virusa – navodi dr Dragana Radojičić, epidemiolog u Zavodu za javno zdravlje u Šapcu. Dr Dragana Radojčić
U Zavodu naglašavaju da postoje i oni koji se od respiratornih virusa sami leče kod kuće i da takve osobe samim tim ne ulaze u broj prijavljenih slučajeva.
-Visoka temperatura sa malaksalošću i kašljem su simptomi infekcije nekim od tipova virusa. Nije neuobičajeno da sugrađani pokušaju sami da se leče u kućnoj varijanti, da „odleže“ virus, ali je uvek bolje da se jave lekaru koji će im sa adekvatnom terapijom i preporukama ublažiti tegobe i skratiti dužinu bolesti. Ono što je interesantno, vakcinacija je, iako je preporučeno optimalno vreme prošlo, nastavljena i dalje. Iako je sa zakašnjenjem, može da pomogne. Ona je sada odlična zaštita od gripa za sve one koji su je primili u novembru, decembru mesecu. Prema podacima, i u januaru se izvestan broj stanovnika vakcinisao – 71 osoba u okrugu, najviše u Šapcu. Vakcinacija se i dalje sprovodi što se vidi po nedeljnim izveštajima koje dobijamo iz Domova zdravlja. Što se tiče drugih oboljenja, kod nas se uočava multirespiratorni panel. Najviše je izolovan, osim virusa tipa A i B, respiratorni sinsicijelni virus i taj virus u kombinaciji sa gripom, koji daje nešto drugačiju kliničku sliku – mikoplazmu pneumonije – kaže dr Radojičić.