20. april 2025.20. apr 2025.
Privatna arhiva

Privatna arhiva

Dve republičke nagrade za učenice Srednje poljoprivredne škole u Šapcu

Jovana i Isidora među najboljima u Srbiji

Jovana Petrović, učenica četvrtog razreda, smer poljoprivredni tehničar, osvojila je prvo mesto u Srbiji pod mentorstvom profesorke Slađane Mirković. Isidora Kostić, takođe učenica četvrtog razreda, smer tehničar hortikulture, zauzela je drugo mesto, a njena mentorka bila je profesorka Milena Stamenić

Učenice Srednje poljoprivredne škole u Šapcu ostvarile su veliki uspeh na 39. Republičkom takmičenju u poljoprivredi i hortikulturi održanom u Vršcu. Jovana Petrović, četvrti razred, smer poljoprivredni tehničar, osvojila je prvo mesto u Srbiji pod mentorstvom profesorke Slađane Mirković. Isidora Kostić, takođe četvrti razred, smer tehničar hortikulture, zauzela je drugo mesto, a njena mentorka bila je profesorka Milena Stamenić.

Prva važna nagrada
Konkurencija je bila oštra, nadmetalo se 23 poljoprivredna tehničara u disciplinama sadnje povrća u plastenicima, dok su se tehničari hortikulture svoje umeće pokazali u formiranju ukrasno- cvetnih žardinjera na otvorenom. Komisiju su činili stručnjaci iz Instituta za primenu nauke u poljoprivredi iz Beograda, kao i inženjeri poljoprivrede i privrednici. Utisci su, kako je preneto, da Srbija može da bude ponosna na mlade ljude koji ne samo da poseduju znanje, već su i istinski zaljubljenici u svoju struku, zbog čega ne treba da se plaši za svoju budućnost u toj strateškoj privrednoj grani.

Jovana Petrović je sa maksimalnim brojem bodova trijumfovala u obe takmičarske discipline- na teorijskom testu, koji je obuhvatio gradivo iz svih stručnih predmeta od prve do četvrte godine, i na praktičnom delu, gde je demonstrirala veštinu sadnje plodovitog povrća.

-Konkurencija je bila izuzetno jaka, ali mi je ova pobeda veoma značajna. Ovo mi je prva važna republička nagrada. Planiram da upišem Poljoprivredni fakultet, nastavim školovanje u tom smeru i ostanem u struci- kaže Jovana.

Foto: Privatna arhiva



Kreativnost i mašta
Isidora Kostić je izmaklo zlatno odličje za pola bod
a, ali je drugo mesto na republičkom nivou takođe veliki uspeh. Ona je prvog dana imala teorijski test sa pitanjima iz svih stručnih predmeta, a drugog je praktično primenila znanje uređujući cvetnu leju dekorativnim žbunjem i cvećem.

-Pripremali smo se cele školske godine, jer su to sve stručni predmeti. Poslednja četiri dana smo praktičan rad vežbali i ponavljali bezbroj puta. Konkurencija, ne mogu da kažem da je bila teška, ali nije bila ni laka. Bilo je naporno, ali i lepo iskustvo. Poneću jako lepe uspomene sa tog takmičenja- napominje Isidora koja dodaje da joj bavljenje hortikulturom pomaže da dosegne granice mašte.
-Hortikultura je divna jer nam omogućava da ispoljimo kreativnost. Volim rad sa biljkama i pravljenje cvetnih aranžmana, jer tako razvijamo našu maštu. Na taj način aktiviramo naš um, ali i celo telo u procesu rada. Za razliku od teorije, praktičan rad podrazumeva da vizualizujete kako bi to trebalo da izgleda u budućnosti- pojašnjava ona.

Isidora je već ostvarivala zapažene rezultate u aranžiranju cveća na Festivalu ruža u Lipolistu, a njena mentorka Milena Stamenić ističe da se učenici veoma ozbiljno pripremaju za ovakva takmičenja.

Uspeh kao tradicija
-Isidori je zlato izmaklo za pola boda, ali rezultat je i dalje odličan. Pripreme traju tokom cele godine, jer test obuhvata celokupno stečeno znanje. To svakako zahteva kontinuiran rad i pripremu koja traje od samog početka. Za praktičan rad smo se posebno spremali, vežbajući nekoliko dana pre takmičenja- kaže profesorka Stamenić.

Hortikultura je divna jer nam omogućava da ispoljimo kreativnost. Volim rad sa biljkama i pravljenje cvetnih aranžmana, jer tako razvijamo našu maštu. Na taj način aktiviramo naš um, ali i celo telo u procesu rada. Za razliku od teorije, praktičan rad podrazumeva da vizualizujete kako bi to trebalo da izgleda u budućnosti

Ona dodaje da je u hortikulturi važno primeniti znanje u praksi i razviti veštine neophodne za rad u struci. To je, podvlači, na neki način i neka vrsta zanata, jer se sve ono što rade primenjuje u praksi i učenici zaista na taj način lakše i uče i stručno se osposobljavaju. Podjednako je važno i motivisati đake, što nekad može predstavljati pravi izazov.

-To je najteže u mojoj struci- da ih motivišem na samom početku. Psihološka priprema je takođe veoma važna, da steknu samopouzdanje i budu svesni koliko i šta mogu, pa tek onda ide i teorija i praksa. Ne upisujemo svake godine učenike na smer hortikultura, ali svi dođu spremni na takmičenja i to rezultati i potvrđuju. Prvo i drugo mesto su delila po dva učenika, što znači da se deca zaista pripremaju, konkurencija je jaka. Učenici ovog smera tradicionalno postižu uspehe na takmičenjima, o čemu svedoče rezultati godinama unazad- zaključuje Milena Stamenić.

Uspesi učenika Srednje poljoprivredne škole u Šapcu potvrđuju da je ova obrazovna ustanova rasadnik mladih stručnjaka i budućih lidera u oblasti poljoprivrede i hortikulture.
Glas Podrinja/Dragana Dimitrijević

Najnoviji broj

24. april 2025.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa