U OŠ „Janko Veselinović“ Nedelja sećanja i zajedništva
Jedinstvo različitosti- slavljenje jezika i kultura
Cilj projekta je negovanje multikulturalnosti, poštovanje različitosti i razvijanje tolerancije kod mladih
Projekat „Jedinstvo različitosti- slavljenje jezika i kultura“ realizovan je u okviru Nedelje sećanja i zajedništva, tokom prethodne sedmice, od 5. do 9. maja, u Osnovnoj školi „Janko Veselinović“. Cilj projekta je negovanje multikulturalnosti, poštovanje različitosti i razvijanje tolerancije kod mladih.
Uvažavanje različitosti Veliki broj učenika i nastavnika iz oba obrazovna ciklusa, kako u matičnoj školi, tako i u svim izdvojenim jedinicama, pokazao je interesovanje za brojne sadržaje- od kreativnih radionica, preko sportskih igara, do projekata na stranim jezicima, sve u duhu zajedništva i uvažavanja kulturnih razlika. Nastavnici engleskog, nemačkog i srpskog jezika, matematike, muzičke i likovne kulture, fizičkog vaspitanja, kao i učiteljice i nastavnici životnih veština, pobrinuli su se da jedinstvenim pristupom motivišu đake u istraživanju različitosti i negovanju zajedništva.
Foto: Privatna arhiva
Učenici su bili radoznali da saznaju kako izgledaju škole u drugim zemljama, upoznaju njihove praznike, tradiciju, muziku, hranu... Dobili su priliku i da pokažu odakle potiču i čime se ponose. -Ovaj projekat im je dao osećaj pripadnosti i zajedništva, da osete da su važan deo globalne sredine, da su njihov glas i ideja vredni, da se čuju daleko. To je doprinelo i razvoju timskog rada, veština komunikacije, razumevanju svih evropskih vrednosti. Ideja je da učenici prepoznaju da je škola najbolje mesto gde može da se shvati kako se živi zajedno i da se uvažavaju razlike i da uvek traže nešto u drugim kulturama što nas povezuje- kaže nastavnica Nada Mirković, članica Projektnog tima. Projekat je osmišljen tako da podstakne učenike da upoznaju, razumeju i poštuju kulturnu raznolikost sveta koji nas okružuje, spajajući nastavne sadržaje sa kreativnim i edukativnim aktivnostima tako da se deca upoznaju sa različitim tradicijama i običajima, kao i jezicima iz okolnih evropskih zemalja i načinom na koji oni žive.
Primer drugima Muzika, crtanje, ples, scenski prikaz, kao i učenje stranih jezika otkrili su im svet koji ih okružuje iz vizure sopstvenog iskustva. Radili su panoe, snimali film, crtali nošnje, slušali muziku, pili engleski čaj... Posebno je bilo zanimljivo što su slušali instrukcije na nastavi fizičkog na engleskom jeziku, kao i probali i upoređivali naše i američke palačinke.
Foto: Privatna arhiva
Zahvaljujući predanom radu Projektnog tima, Jankova škola je postala prepoznatljiva po aktivnom učešću u brojnim republičkim i međunarodnim projektima, negujući istovremeno i svoje vrednosti, jezik i kulturu. Koordinatori Projektnog tima, nastavnice Nada Mirković i Kristina Ignovska Matić, sa velikom energijom sprovode sve aktivnosti, prenoseći svoj entuzijazam i na kolege i na učenike.
Podrška i podizanje svesti -Nedelja sećanja i zajedništva obuhvata niz školskih aktivnosti koje imaju za cilj odavanje poštovanja žrtvama zločina koji su se dogodili 2023. godine u Oglednoj osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“ u Beogradu, u Duboni, Malom Orašju i Niškoj Banji kada su se tragično ugasili životi mladih ljudi. Cilj Nedelje sećanja i zajedništva istovremeno je i podrška porodicama i prijateljima tragično nastradalih, kao i podizanje svesti u školskoj i široj društvenoj zajednici o značaju prevencije nasilja među mladima i afirmacije drugarstva, razumevanja, humanosti, empatije, tolerancije, poštovanja i dijaloga među mladima- objavljeno je na sajtu Ministarstva prosvete.
-Podršku svim aktivnostima daje direktorka škole Ljiljana Stojanović, koja sa razumevanjem i vizijom odobrava sve inicijative tima. Upravo ovakvi projekti doprinose razvoju empatije, interkulturalne svesti i ličnog rasta kod učenika. Naša škola postaje mesto susreta različitih kultura i ideja- ističu iz tima.
Foto: Privatna arhiva
Jankova škola već godinama dokazuje da obrazovanje nema granica. Škola je član renomiranih evropskih platformi kao što su eTwinning i Erasmus+, kroz koje učenici i nastavnici imaju priliku da sarađuju sa vršnjacima i kolegama širom Evrope. OŠ „Janko Veselinović“ svojim primerom pokazuje da škola može biti više od mesta učenja- ona je prostor u kojem se grade mostovi među ljudima i stvaraju temelji za otvoreno i solidarno društvo.