Supruga predsednika Srbije Tamara Vučić, posetila je OŠ „Sveti Sava“ za decu sa smetnjama u razvoju i invaliditetom, jedinu školu te vrste na teritoriji Mačvanskog i Kolubarskog okruga. Gospođu Vučić ugostili su gradonačelnik Šapca Aleksandar Pajić i rukovodstvo škole i upoznali je sa merama socijalne politike grada, i obrazovno-vaspitnom radu sa učenicima koji pohađaju ovu ustanovu. Osim toga, na sastanku koji je povodom obilaska organizovan sa roditeljima đaka, izneti su problemi sa kojima se suočavaju i predlozi za njihovo rešavanje.
Tamara Vučić u poseti OŠ "Sveti Sava" - Razgovarali smo o potrebama roditelja i učenika i njihovim idejama kako može da se unapredi proces socijalizacije dece i vaspitno-obrazovni proces. Iskreno se nadam u narednom periodu da ćemo uspeti da neke od predloga koji su se čuli na samom sastanku pre svega razradimo, a onda, verujem i nadam se, i realizujemo. Najveći utisak na mene je ostavilo to da su roditelji izuzetno zadovoljni svim kapacitetima koje ima ova škola, kadrovima koji su prepuni razumevanja i rade svoj posao na profesionalan način, ali pre svega, prepuni empatije. To je ono što je najvažnije. Ovakve posete su uvek i podsećanje koliko su ova deca puna ljubavi, koliko svoje emocije pokazuju na jedan nesputan način, potpuno otvoreno i bez ikakvog straha, i kao jedno podsećanje koliko, na kraju, svima nama su potrebni ti mali znaci pažnje, poput zagrljaja, osmeha, lepe reči, na dnevnom nivou – istakla je Tamara Vučić.
Savet za demografiju i brigu o porodici, kao relativno novo telo oformljeno u okviru Uprave grada, još je jedan od načina brige za osetljive kategorije društva. Za razne mere, programe i ustanove socijalne zaštite, sredstva se izdvajaju iz budžeta grada.
-Inkluzija nije samo obaveza obrazovnih ustanova već svih nas. Predočili smo gospođi Vučić na koji način lokalna samouprava, pored države, brine o pravima dece i njihovih roditelja. Grad Šabac na godišnjem nivou na usluge socijalne zaštite izdvaja 409 miliona dinara i trudimo se da sredstva budu usmerena na pravi način. Učenici ove škole jesu ravnopravni članovi zajednice i trudimo se da im budemo podrška. U toku je izgradnja fiskulturne sale u dvorištu koje OŠ „Sveti Sava“ deli sa OŠ „Vuk Karadžić“ a koja će biti na raspolaganju učenicima obe škole i predškolskoj ustanovi i biće prilagođena potrebama dece sa smetnjama u razvoju i invaliditetom. – naveo je gradonačelnik Šapca dr Aleksandar Pajić.
OŠ „Sveti Sava“ pohađa 61 učenik. Rad se odvija u dve smene od prvog do osmog razreda, a osim pripremnog predškolskog programa, dostupna je i usluga produženog boravka. Specifičnost ustanove jeste da osim što se sa decom radi po redovnom planu i programu, on se prilagođava svakom učeniku i nivou njihovih mogućnosti.
Jelena Đurđević, direktorka OŠ „Sveti Sava“ -Koristimo „alat“ u ovoj vrsti obrazovanja koji se zove individualni obrazovni rad tako da se sa učenicima radi u okviru njegovih individualnih sposobnosti kako bi se one iskoristile u najvišem mogućem kapacitetu. Oformljene su manje grupe 6-8 učenika, kako bi se stiglo sa svakim detetom ponaosob raditi individualno. Mi koji radimo sa decom, naviknuti smo da nismo često u fokusu društva i zato nam ovakve posete mnogo znače. Razgovor gostiju sa roditeljima naših učenika je bio veoma konstruktivan, otvoren i iskren. Pokrenuto je više tema i nadamo se pozitivnim odgovorima nakon ove posete – objašnjava Jelena Đurđević, direktorka OŠ „Sveti Sava“.