Slikar gradskih pejzaža, sjajnih veduta, predstaviće deo svog likovnog opusa i akvarel koji će ostati u vlasništvu Likovne kolonije Mišar, istaknuto je na konferenciji za medije u sredu u Muzeju na Mišaru
Tradicionalna Likovna kolonija Mišar, 19. po redu, ove godine ima drugačiji model organizacije- jedan umetnik stvara jedno umetničko delo. Gost je jedan od najboljih srpskih akvarelista Dušan Đukarić. Slikar gradskih pejzaža, sjajnih veduta, predstaviće deo svog likovnog opusa i akvarel koji će ostati u vlasništvu likovne kolonije Mišar, istaknuto je u sredu na konferenciji za medije u Muzeju na Mišaru.
Šabac kao inspiracija Umetnik je zahvalio direktoru Kulturnog centra Šabac Urošu Lukiću na pozivu, istakavši da mu nije uobičajena praksa da gostuje po kolonijama, ali da mu se dopao koncept i odlučio je da bude gost Šapca. -Predstavljam se svojim radovima koje stvaram više od 30 godina. Doneo sam dva akvarela sa motivima grada Šapca. Nadam se da će to ovu koloniju da predstavi, a moj rad još više utemelji u kvalitetu. Volim živu komunikaciju sa publikom i prihvatio sam poziv na ovu koloniju, jer me inspiriše da stvaram u ovakvim okolnostima- istakao je Đukarić.
Foto: Glas Podrinja
Kao i prethodnih 18 godina, Kulturni centar Šabac sa Zadužbinskim društvom „Prvi srpski ustanak Mišar“ pod pokroviteljstvom Grada Šapca, organizuje Likovnu koloniju sa namerom da se Mišar i Mišarska bitka pročuju što više, objasnila je istoričarka umetnosti u Kulturnom centru Šabac Sonja Petrović Jagić.
Foto: Glas Podrinja
-Svojevremeno smo imali umetnike iz Crne Gore, Bugarske, Makedonije, Bosne i Hercegovine. Poslednje dve godine smo se odlučili za koncept jedan umetnik- jedno umetničko delo zbog izmenjenih okolnosti. Preko puta, u dvorištu škole, se nalazi skulptura Aleksandra Večerinovića. Uvek smo se trudili da izaberemo kvalitetne umetnike. Čast nam je i zadovoljstvo što nam je ove godine gost Dušan Đukarić, jedan od najpoznatijih srpskih akvarelista koji slika pejzaže. Kod nas je imao pre dve godine izložbu i tako se izrodila saradnja. Akvareli će ostati u zajedničkom fundusu Mišara i Šapca i to će biti dva sjajna umetnička dela- navela je Petrović Jagić.
Podsećanje Predsednik Zadužbinskog društva „Prvi srpski ustanak Mišar“ Stevan Simić podsetio je na istorijski i umetnički značaj kolonije.
Foto: Glas Podrinja
-U tom vremenu mi smo za slikarstvo znali preko Šeloumova čija se slika nalazi u Muzeju na Mišaru. Radili su i Milić od Mačve, zatim Dragiša Marsenić njegov velelepni mozaik. Nema sfere u umetnosti i književnosti gde Mišarska bitka nije bila inspiracija. Kad smo želeli da Mišar napravimo kao Borodin, pozvali smo slikare da oni svoju ideju prošire na celu planetu- istakao je Simić.
Narednih sedam dana, umetnik će stvarati u prigodnom ambijentu. Ideja je da se sledeća, 20. kolonija po redu, obeleži simboličnom retrospektivom ili konkursom.