10. septembar 2025.10. sep 2025.
foto: zvanična fb stranica predsednika opštine Bogatić

foto: zvanična fb stranica predsednika opštine Bogatić

Venci u čast heroja Bitke na Limanskoj adi

Predstavnici Opštine Bogatić, francuskog grada Dre, Pokuplja i potomci "Gvozdenog puka" položili su vence u čast palih boraca na Limanskoj adi u Badovincima. Reč je o jednoj od najkrvavijih borbi u Velikom ratu, gde su se sukobili srpski vojnici sa vojnicima Austrougarske. Boj nosi naziv i Noćna krvava bitka na Drini.

predsednik Skupštine Opštine i predsednik Opštine Bogatić (foto: fb stranica predsednika opštine Bogatić)


-Iako smo tek sada formalizovali bratimljenje, stubove ovog bratstva postavili su upravo naši preci, a kao svedok ostala je priča o francuskoj lađi iz perioda Velikog rata i još većeg stradanja našeg naroda, nakon Albanske golgote. Ove godine obeležili smo 111 godina od krvave bitke, a sećanje na naše pretke nam je svojevrsni zavet da ćemo čuvati slobodu, baš kao što su je čuvali i naši preci, podjednako i generali i seljaci. Slava im i hvala! - rekao je predsednik Opštine Bogatić Milan Damnjanović.

foto: zvanična fb stranica predsednika opštine Bogatić


Bitka se dogodila 8. septembra 1914. godine. Posle neuspeha na Ceru, u septembru je, po naredbi Oskara Poćoreka, neprijateljska vojska krenula u novu ofanzivu. Jedan od pravaca bio je preko Drine. Iako malobrojnija, srpska vojska je štitila uspešno položaje.
D. B.

Najnoviji broj

4. septembar 2025.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa