Инфо

6. август 2020.6. авг 2020.
Стејт департмент: Русија шири онлајн дезинформације преко мреже портала

Стејт департмент: Русија шири онлајн дезинформације преко мреже портала

Русија користи добро развијену онлајн операцију која укључује један број вебсајтова преко којих делује да изазове конфузију око корона вируса ширећи теорије завере и дезинформације, наводи амерички Стејт департмент у извештају.

Овакав налаз објављен јуче редак је за администрацију председника Доналда Трампа која је опрезна у оптуживању Кремља за кампање дезинформација, посебно око америчких избора, наводи агенција АП.

Стејт департмент је у извештају изнео детаље о циклусу дезиноформација који подржава Русија и којим се онлајн шире лажне информације преко мреже портала. Напори Кремља у последње време највише су усмерени на теорије завере око пандемије, показује извештај.

"Русија игра значајну улогу у креирању и ширењу дезинформација и пропаганде око многих тема", рекла је Леа Габријел, шефица Центра за глобално ангажовање у Стејт департменту.

Стејт департмент је навео више од шест вебсајтова који служе као посредници за Русију, који су ширили низ теорија завере око пандемије преко друштвених мрежа, теме о којима се жустро расправљало на платформама као што су Фејсбук, Твитер и Инстаграм.

Те онлајн медијске куће изгледа као да су независне од руске владе али у стварности служе као "средство повезивања" између Кремља и медија које финансира руска држава који често промовишу исте дезинформације својим каналима, рекла је Габријел.

"Зато су ефикасне. Тешко је за просечну особу која гледа онлајн кад види ове сајтове да препозна повезаност са Русијом", рекла је Габријел.

Русија стално демантује америчке тврдње да је иза онлајн кампања дезинформација, још прошле недеље је за сличне тврдње речено да је то "упорна фобија".

Портали које је Стејт департмент идентификовао промовисали су теорије завере које тврде да је Ковид-19 створен у лабораторији као биолошко оружје, да Бил Гејтс планира да употреби пандемију као изговор да убаци микрочип у људе и да су планови за вакцину за корона вирус само начин да фармацеутске компаније зараде. Не пружају се никакви докази иза тих тврдњи.

"Русија има дугу историју ширења дезинформација око здравствених и научних питања. Руски екосистем дезинформација користи страх и конфузију", рекла је Габријел.

Извештај Стејт департмента је установио да неке од тих портала, док им расте број пратилаца на Фејсбуку и Твитеру умањују колике су им везе са руском обавештајном службом или скривају финансирање од Кремља.

Један од сајтова, Глобал рисерч (Global Research) са седиштем у Канади је сакупио готово 300.000 пратилаца преко Фејсбука. Вебсајт редовно објављује чланке од измишљених ликова које је креирала руска војна обавештајна служба ГРУ. Наслов на једном недавном чланку указује да је корона вирус потекао из САД, и тај чланак је један кинески портпарол пренео преко Твитера док Твитер није скинуо ту поруку.

Други вебсајт НеwсФронт себе представља као "алтернативни" извор вести за западне кориснике, упркос извештајима да га финансира Кремљ и да је регистрован код руске владе, наводи се у извештају Стејт департмента. Фејсбук је уклонио десетине налога и страница повезаних са тим вебсајтом у априлу због нетачности.

Већина других вебсајтова су маргинални, са малим бројем пратилаца и чланцима који говоре о теоријама завера о корона вирусу које само деле десетине људи, наводи Стејт департмент.

Поред доказа да је Русија покренула операцију дезинформација на друштвеним мрежама током председничких ибзора 2016. годне, у извештају Стејт департмента се не испитује како Русија, ако уопште то ради, покреће још једну кампању онлајн да утиче на изборе ове године, наводи агенција АП.
Бета

Најновији број

28. март 2024.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa