ЗЗЈЗ: Лагана исхрана и умерена физичка активност најбољи за лето
У летњем периоду, услед високих спољашњих температура, јављају се бројне недоумице у вези са начином исхране и врстом физичке активности која је пожељна у овом годишњем добу. Одговоре на ова питања можете добити у Саветовалишту за исхрану Завода за јавно здравље Шабац.
Током летњих месеци, организму су потребе другачије. Правилна исхрана и прилагођена физичка активност могу допринети бољем општем стању, очувању енергије, хидратацији и превенцији тегоба попут дехидратације, топлотног удара и пробавних сметњи.
Завод за јавно здравље Шабац саветује:
Пијте довољно течности – уносите најмање 2 до 3 литра воде дневно. Избегавајте газиране напитке, алкохол и кафу, јер могу довести до дехидратације. Вода, благи биљни чајеви и свеже цеђени сокови су најбољи избор.
Бирајте сезонско воће и поврће – лубеница, диња, краставац, парадајз, брескве и кајсије обилују водом, влакнима и антиоксидансима. Одлични су за освежавање и јачање имунитета.
Мање масно, више лагано – уместо тешке, масне и зачињене хране, препоручују се лагани оброци: кувано поврће, риба, пилетина, интегралне житарице и млечни производи са ниским процентом масти.
Избегавајте брзу храну и слаткише – они додатно оптерећују организам и могу изазвати осећај умора и надутости, нарочито по врућинама.
Не прескачите оброке – мањи, чешћи оброци током дана помажу варење и одржавају енергетску равнотежу.
Чувајте храну правилно – лети долази до бржег кварења намирница. Водите рачуна о хладном ланцу, нарочито при чувању млечних производа, јаја, меса и салата са мајонезом.
Не заборавите физичку активност!
Летњи месеци нису разлог да се запостави рекреативно вежбање – само га треба прилагодити условима околине.
Уколико вежбате на отвореном, то чините у раним јутарњим или вечерњим часовима, када су температуре ниже. Ако се одлучите за теретану, проверите да је простор климатизован, а активности под стручним надзором. Обуците лагану, комотну одећу од природних материјала која омогућава струјање ваздуха. При боравку напољу, носите капу и сунчане наочаре.
Током физичке активности, када је повећано знојење, унос течности је од највећег значаја. Уколико се интензивно знојите, надокнадите минерале – посебно калијум и магнезијум – кроз намирнице попут банане, спанаћа, бадема и кокосове воде.
Исхрана након вежбања треба да садржи протеине – најбољи избор су риба, јаја, пилетина, млади сир, јогурт и махунарке. Идеалне летње активности су: пливање, вожња бицикла, јога у хладу, брзо ходање у свежијем делу дана.