ЕУ подсећа: Позив за доделу бесповратних средстава иноваторима отворен до 15. новембра
Иновативним предузећима и тимовима у Србији до 15. новембра је на располагању нови јавни позив за доделу бесповратних средстава Европске уније, подсетила је данас ЕУ инфо мрежа.
Тај јавни позив је објављен 15. септембра, када је почело пријављивање. Тада је пренето да Европска унија кроз неколико програма додељује бесповратна средства предузећима, предузетницима, микро и малим правним лицима, задругама. Та средства и програми имплементирају се кроз Фонд за иновациону делатност и Развојну агенцију Србије.
Бета Средства у висини од 3,2 милиона евра кроз ИПА пројекат "Повећање капацитета и технолошке спремности малих и средњих предузећа" заједнички обезбеђују Србија и Европска унија.
У зависности од програма, Фонд за иновациону делатност додељује од 80.000 до 300.000 евра по појединачном пројекту, а предузећа су за имплеменатцију пројекта у обавези да обезбеде и део средстава из других приватних извора.
На тај начин, Фонд заједно са предузећима учествује у истраживањима и развоју иновативних решења, која, како се наводи, последично имају позитиван утицај на националну привреду.
Пројектне пријаве из свих области науке и технологије и свих индустријских сектора подносе се путем портала, а неопходна докуменатција за пријаву и детаљне информације о јавном позиву налазе се на интернет презентацији Фонда за иновациону делатност.
На конкурс "Србија и ЕУ – опрема за привреду", намењен предузетницима, микро и малим правним лицима, задругама и привредним субјектима који обављају производну/ грађевинску делатност, заинтересовани могу да се пријаве до утрошка средстава, а најкасније до 31. децембра 2022. године.
Из буџетских средстава обезбеђено је 1,9 милијарди динара бесповратних средстава, док су додатна средства обезбеђена из претприступних фондова ЕУ – ИПА 19, у износу од 10 милиона евра.
У питању је комбинација бесповратних средстава и повољних кредита код пословних банака, односно финансијског лизинга код лизинг компанија.
Министарство привреде Србије суфинансира набавку нове опреме директно укључене у процес производње разменљивих добара и нове опреме за извођење грађевинских радова, и то у виду бесповратне помоћи у износу од 25 одсто нето вредности опреме која се набавља, док се 70 одсто нето вредности опреме финансира из кредита пословних банака или финансијског лизинга компанија (партнера на Програму), а пет одсто је учешће самог привредног субјекта, пише у саопштењу.