Инфо

12. новембар 2024.12. нов 2024.
Фото: приватна архива

Фото: приватна архива

Шапчанин Никола Шорак на Међународном гастрономском такмичењу на Малти

Прича о вампиру на кулинарском надметању

Текст је објављен у штампаном издању Гласа Подриња. Сваког четвртка потражите нови број на киосцима.
Никола Шорак, млади кувар из Шапца са дугогодишњим искуством, припрема се за Међународно гастрономско такмичење које ће бити одржано 24. новембра на Малти. Победник ће се следеће године надметати у Милану у Италији и ући у 15 најбољих кувара на свету. Желећи да се издвоји аутентичним приступом, Никола је одабрао и занимљиво јело са којим ће конкурисати у једној од категорија.

Наша, а светска
San Pellegrino Young Chef је престижно међународно такмичење. Цео процес траје две године, окупља најбоље младе куваре из целог света, пружајући им прилику да се кроз кулинарске креације изразе на јединствен начин и представе своју филозофију кувања. За Шорака је пут до Малте започео пре шест месеци, када се и пријавио за учешће. Прича о Сави и мистичном Зарoжју, месту где је вампир „живео“, инспирисала га је да кроз кулинарско стваралаштво прикаже јединствену везу између хране и народне баштине. За њу се из целог света може гласати путем сајта Fine Dining Lovers.

Главни елемент јела је honey glazed (медом глазирана) патка, припремљена са зачинима карактеристичним за шуме и ливаде Зарожја. Са стране се налази сос боје крви, који симболизује вампирску жудњу за крвљу, а сваки залогај оживљава драму и мистериозност овог мита


-Пријавио сам се из бунта, будући да су ми приче о томе како су сви од своје баке научили да кувају и припремају јела деловале passe. Гледао сам прошлогодишње финалисте и пошто сам видео да San Pellegrino тражи ту филозофију да храна буде повезана са регионом из кога такмичар потиче, хтео сам да направим нешто аутентично што ће представити Србију на занимљив начин и размишљао сам шта то може да буде. Сасвим случајно, у некој причи, дошао сам до идеје о Сави Савановићу, зато што је вампир једина реч која је узета из српског језика и призната у свим осталим језицима- објашњава Никола.

Идеја је, додаје, била да се јело представи као позоришна представа у којој ће храна играти главну улогу и сваки њен сегмент причати део приче.

Сценарио за представу
-Главни елемент јела је honey glazed (медом глазирана) патка, припремљена са зачинима карактеристичним за шуме и ливаде Зарожја. Са стране се налази сос боје крви, који симболизује вампирску жудњу за крвљу, а сваки залогај оживљава драму и мистериозност овог мита. Такође, ту је и цвекла са кремом од белог лука и глога, који представља борбу против вампира. Прилог су крофница пуњена сушеним пачјим срцем и пачјим батаком и осмишљени су као гастрономски симболи Савине воденице. Уз то, креирао сам и посебан „чипс од белог лука“ који се послужује у кутији и представља сломљено огледало кроз које гости не виде свој одраз- ефекат који се ослања на веровање да вампири не виде свој лик у огледалу- истиче Шорак.

Фото: Приватна архива


Ментор на овом путовању му је хрватски шеф Марио Мандарић, власник загребачког ресторана „Ноел“ који носи Мишелинову звездицу. Мандарић, признати шеф и један од 30 најутицајнијих младих људи у Европи према магазину „Форбс“, биће уз њега на Малти, пружајући подршку и савете потребне за освајање такмичења.

Припреме су саме по себи биле сложен процес, јер су захтевале да сваки кандидат поднесе биографију, представи ресторан у којем је радио, дефинише своје циљеве у каријери и прикаже сопствену кулинарску филозофију. Проверавали су их и одобравали стручњаци из престижне италијанске кулинарске школе АЛМА. Шоракова сведочи да су шансе за успех на његовој страни.

Фото: Приватна архива


Кулинарска признања
Завршио је Економску школу, смер кувар, потом и за струковног менаџера у гастрономији на Академији струковних студија у Шапцу. Као капитен тима освојио је прво место на такмичењу Food Vision by Open Balkan у категорији најбољи fine dining ресторан. Иза себе има и четири медаље на Гастро купу, као и много златних и сребрних одличја са различитих надметања у кулинарству.

На питање шта је потребно да би неко понео епитет доброг кувара као пресудне наводи две особине- посвећеност и упорност, додајући да се креативност и таленат стичу временом.

Фото: Приватна архива


-Србија је у неком процесу развијања и можемо да се покажемо и на светској сцени, јер, иако у неким стварима заостајемо, мислим да имамо много добре куваре, сомелијере и бармене, који оправдавају место на ком су и верујем да у наредном периоду од нас може много да се очекује- подвлачи.

Никола је члан новог пројекта Марија Мандарића који крајем године у Београду отвара сестрински ресторан „Ноела“ из Загреба. Ради се о fine dining ресторану који ће радити на 40 места и бити базиран на зиро вејст (нула отпада) филозофији, а све намирнице које буду користили биће добављане од домаћих фармера и малих произвођача.
Д.Д.

Најновији број

5. децембар 2024.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa