Инфо

20. март 2025.20. мар 2025.
др Снежана Бишевац, начелница Службе дечије здравствене заштите, Фото: "Глас Подриња"

др Снежана Бишевац, начелница Службе дечије здравствене заштите, Фото: "Глас Подриња"

Рота вирус код деце

Превенција ротавируса је адекватна хигијена. Постоји и вакцина која је препоручена до навршене 24 недеље живота
Око 20 одсто укупног броја пацијената ових дана у Служби дечије здравствене заштите шабачког Дома здравља „Др Драга Љочић“ су деца са тегобама изазваних рота вирусом. Доминантна дијаганостика још увек се односи на вирус грипа и других респираторних инфекција али је приметно присуство и овог вируса који нарочито погађа најмлађе пацијенте.

Манифестује се акутним дијареалним синдромом, повраћањем, повишеном температуром. Ретко које дете узраста до две односно три године да није дошло у контакт и прележало ротавирусну инфекцију


- Рота вирус је специфичан за ово доба године, нарочито за децу до пет година старости. Методом случајног узорка шаљемо на лабораторијску дијагностику узорак ако се појави више малишана са сличном симптоматологијом. Уколико се потврди рота вирус, значи да је присутан у тој популацији и то су нам индикације за даље лечење пацијената са сличним симптомима. Ову инфекцију одликује брзина, јер је јако кратак период инкубације. Манифестује се акутним дијареалним синдромом, повраћањем, повишеном температуром. Ретко које дете узраста до две односно три године да није дошло у контакт и прележало ротавирусну инфекцију. Форме су различите, од клиничких до оних тежих када пацијент може бити угрожен. Дете врло брзо може да дехидрира у случају да се не реагује на време и то у зависности од узраста. Код мале деце је то теже с обзиром да је више течности у организму чији се губитак брзо одрази на стање детета. У том случају мора се одреаговати и укључити интравенска терапија уколико перорална терапија не помаже како би се надокнадили електролити и течност – објашњава др Снежана Бишевац, начелница Службе дечије здравствене заштите.

Фото: Canva


Више од три, четири, пет столица, зависно од узраста детета може да упути на рота вирусну инфекцију али и на неку другу вирусну па и бактеријску инфекцију. Ипак, дијареја коју прати повраћање, често и повишена температура, најчешћи су симптоми управо присуства рота вируса код деце до три па и до пет година старости.

- Постоје специфичне и неспицифичне мере превенције. Донекле, то је болест прљавих руку и преноси се феко-оралним путем. С обзиром да се вирус задржава на површинама можемо превенирати заражавање подизањем хигијене простора где деца бораве, на висок ниво. Специфичне методе односе се на вакцинацију. Вакцина се даје у најранијем узрасту, најкасније до шест месеци старости детета. Она је препоручена и није у календару обавезне имунизације. Обично се саветује за децу која од рођења имају неки хронични проблем – истиче др Бишевац.

Специфичне методе односе се на вакцинацију. Вакцина се даје у најранијем узрасту, најкасније до шест месеци старости детета. Она је препоручена и није у календару обавезне имунизације. Обично се саветује за децу која од рођења имају неки хронични проблем


Лекари саветују да чим се препознају симптоми болести а нарочито стање детета које упућује на губитак течности, а то се манифестује кроз малаксалост, поспаност, суву кожу..важно је укључити раствор за оралну рехидрацију. Пробиотици су такође важни како би се смањио број столица. Ротавирус спада у групу јако заразних, високо је вирулентан и отпоран на температурне промене. При одржавању хигијене простора као важној мери превенције, треба знати да је вирус отпоран и на многа средства за чишћење.
С.Г.

Најновији број

24. април 2025.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa