Инфо

15. април 2025.15. апр 2025.
Фото: Wikipedia

Фото: Wikipedia

Шапчанке – хероине прошлости, садашњости и будућности

Томанија Обреновић : Жена која је обликовала судбину династије

Tоманија Обреновић била је жена одважног држања, достојанствена, са продорним погледом који је одавао оштроумност и непоколебљиву вољу. Умела да завлада просторијом без иједне изговорене речи, а када је говорила сва пажња била је усмерена ка њој. Сналажљивност, интелигенција, храброст и тактичност красиле су једну од најутицајнијих жена из породице Обреновић. Прича о њој је прича о истранојсти
Томанија Обреновић (1796–1881) била је супруга Јеврема Обреновића и једна од најутицајнијих жена свог времена у Србији. Рођена је у угледној породици Богићевић из Јаребица код Лознице, као једина ћерка војводе Анте Богићевића, једног од истакнутих учесника Првог српског устанка. Одрасла је у окружењу где су храброст, образовање и национална свест били неизоставни делови васпитања и идентитета.

Заједница и савезништво
Удала се 1817. године за Јеврема Обреновића, најмлађег брата кнеза Милоша Обреновића. Њихов брак није био само породична веза, већ и спој две јаке личности које су обликовале српско друштво у првој половини 19. века. Док је Јеврем био познат по својој склоности ка дипломатији и реформама, Томанија је била снажна, одлучна и интелигентна жена, која је имала важну улогу у културном и друштвеном животу.

Један део свог живота провела је у Шапцу, где су Јеврем и она изградили раскошан конак, који је постао средиште друштвеног и политичког живота. Конак је био велелепно здање, изграђено двадесетих година 19. века уређено у европском стилу, са богато опремљеним собама, великом библиотеком и салоном у којем су се окупљали најистакнутији људи тог доба. Био је стециште трговаца, официра, песника, дипломата и реформатора, а Томанија је као домаћица умела да води разговоре на високом нивоу и буде равноправни саговорник.

Први звуци клавира чули су се баш из Јевремновог конака, а хроничари су забележили да је ту постојала и знаменита библиотека са делима Шилера, Лафонтена, Купера, Скота... Све ово говори о њеној потреби да буде у току са европским дешавањима. Стаклени прозори, уметничка дела, нови кревети, европско посуђе, уређен врт, чинили су конак најмодернијим и најинтиргантнијим домом у граду на Сави.

Фото: Википедиа


Жена, мајка, владарка
Била је мајка деветоро деце, од којих је шесторо преживело детињство: Јелена, Симеона, Анка, Катарина, Стана и Милош. Томанија је инсистирала на њиховом образовању и одрастању у европском духу. Децу су подучавали учитељи из иностранства. Посебну пажњу посветила је васпитању ћерке Анке, коју је учила отмености, дипломатским вештинама и улози жене у друштвеном и политичком животу.
Анка је од мајке наследила проницљивост и сналажљивост, а касније је постала једна од кључних личности династичких дешавања у Србији, а то је пренела и на своју ћерку Катарину Константиновић.

Из Малог Париза у престоницу
По пресељењу породице у Београд, њихов дом на Теразијама био је центар друштвених окупљања као што је био и у Шапцу. Посебно се истичу описи дворишта и уређеног врта. Помагала је црквама, манастирима, болницама, сиромашнима.

Њена интелигенција и утицај препознати су широм Београда. Организовала је дружења на којима су се окупљали страни конзули, официри и српска елита, дискутовало се о уметности, политици и реформама. Била је не само супруга и мајка, већ и саветница мужу, који је као управник Београда спроводио реформе. Након смрти супруга, наставила је да игра значајну улогу у династичким питањима.

Томанија остаје упамћена као жена изузетне снаге, интелигенције и одлучности, која је својим деловањем обележила једну епоху српске историје, а период који је провела у Шапцу означен је као епоха модернизације града


Чуварка династије
Томанија је 1868. године доживела личну трагедију када је кнез Михаило Обреновић убијен у Кошутњаку, а том приликом убијена је и њена ћерка Анка Константиновић док је покушавала да заштити кнеза. И поред губитка наставила да брани интересе породице Обреновић. Била је пристуна током атентата и захваљујући својој прибраности успела је да побегне, обавести двор, а неки тврде да је то значајно утицало на брзу реакцију и проглашење малолетног Милана, свог унука за кнеза.

Њена упорност и политички инстинкт помогли су да њен унук, Милан Обреновић, постане краљ Србије 1882. године. Томанија је активно подржавала политичке и дипломатске везе које су омогућиле Милану долазак на престо, користећи свој утицај у београдским круговима и међу европским дипломатама.
Њена способност да води преговоре и умири тензије у династичким круговима била је кључна у очувању стабилности породице Обреновић чиме је осигурала наставак династичке владавине. Њена борба и посвећеност породици оставиле су трајни печат у историји Србије. Неки би рекли да је Томанија победила у српској игри престола, али није доживела крунисање за краља свог унука 1882. године.

Наслеђе, истине и митови
Преминула је 13. јуна 1881. године и сахрањена у манастиру Раковица, који је породица Обреновић током година помагала. Томанија остаје упамћена као жена изузетне снаге, интелигенције и одлучности, која је својим деловањем обележила једну епоху српске историје, а период који је провела у Шапцу означен је као епоха модернизације града.

Томанија (Богићевић) Обреновић није рођена Шапчанка, али је оставила дубок траг у историји града и Србије. Њен живот, заоставштину тешко је сумирати у један новински чланак.
Позивамо вас да нам предложите Шапчанке хероине прошлости, садашњости и будућности о којима желите да читате и сазнате више.

М.Ж.Б.
Фото: Википедиа


„Благо прошлости у очима савременика“: Пројекат остварен уз подршку Града Шапца. Ставови изнети у подржаним медијским пројектима, нужно не изражавају ставове органа који су доделили средства.

Најновији број

24. април 2025.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa