Инфо

17. април 2025.17. апр 2025.
Фото: Wikipedia

Фото: Wikipedia

Шапчанке – хероине прошлости, садашњости и будућности

Анка Обреновић Константиновић – Српкиња испред свог времена

Анка (Обреновић) Константиновић била је жена изузетне лепоте, изузетнe интелигенцијe и образовања, што ју је чинило истакнутом личношћу у друштвеним и политичким круговима свог времена
Анка Обреновић Константиновић (1821–1868) била је ћерка Јеврема Обреновића и Томаније Обреновић, рођене Богићевић. Као члан породице и династије која је у време њеног живота владала Србијом била је део политичких и породичних превирања које су обликовале Србију у 19. веку.

Њено детињство у Шапцу, и каснији живот у Београду, повезаност са кнезом Михаилом Обреновићем чине је значајном фигуром у српској историји. Бројне приче, митови и мистерије везане су за Ану (Анку) Обреновић.

Фото: Википедија


Рођена је у Шапцу 1821. године у време када је њен отац био управитељ нахије и једна од кључних личности у историји модернизације града. Под његовим утицајем, Шабац је постао прва варош Кнежевине Србије. Јеврем је у своју нахију и дом позивао учитеље из Аустрије, основао школе и залагао се за европске вредности, што се одразило и на Анкино васпитање. Одрастала је у кругу образованих људи, учила стране језике и добијала образовање ретко доступно женама тог времена. Одрастајући у таквом окружењу, развила је оштар политички инстинкт и разумевање односа међу династичким породицама. Знала је немачки и француски, пратила европску књижевност и уметност. По наговору васпитачице Христине (Тине) Тирол, водила је дневник од 14. децембра 1836. до 5. јануара 1838. године и створила првенац у женској дневничкој литератури. Са само 15 година, 1836. објавила је у Београду књигу (превод са немачког) “Нравоучителне повјести”. Први клавир који је стигао у Шабац припадао је Анки.

Принцеза у освит модерног доба
Анка је од најранијих дана свог живота била свесна моћи своје породице и политичких односа у Кнежевини Србији. Касније њен дом у Београду постао је центар окупљања београдске елите. Хрватски књижевник и дипломата Антун Михановић био је очаран лепом Анком, те јој је написао сонет “Виђење” и песму “Камена дјева”, након чега је затражио руку. Ова просидба није наишла на одобравање, а ни симпатије племкиње.

Фото: Википедија


Анкина блискост с кнезом Михаилом Обреновићем била је позната. Постоје спекулације да су између њих постојала и осећања, али су политичке околности спречиле остварење те везе, пре свега кнегиња Љубица. Током година, остали су блиски савезници. Као жена из моћне породице, Анка је имала утицај на политичке одлуке и била саветница многим важним личностима свог доба. Њена интелигенција и дипломатска вештина чиниле су је особом од поверења у круговима власти.

Удала за Алексу Константиновића, високог државног чиновника и једног од утицајнијих људи у Србији. Њихов брак био је више политички него љубавни савез. Њихова ћерка Катарина била је вереница кнеза Михаила, иако је та веза наилазила на велико неодобравање дела политичара и јавности.

Анка је била у средишту скандала због везе са мужем своје покојне сетре и из те везе добила је ћерку којој је дала име по сестри. Одбила је да се уда поново, иако је привлачила пажњу бројних удварача.
Била је позната по својој лепоти, харизми, интелигенцији и елоквенцији.

Фото: Википедија


Анка „Помодарка“
Била је прва Српкиња која је пригрлила бечку и париску моду, што јој је донело надимак Помодарка. На слици из 1835. године она носи хаљину са неколико слојева подсукњи, корсет, висеће локне, гола рамена у бидермајер стилу.

Анкин живот трагично је окончан 10. јуна 1868. године, када је заједно са кнезом Михаилом Обреновићем убијена у атентату. Нападачи, чланови породице Радовановић, желели су крај владавине Обреновића. Атентат је потресао Србију, а Анкина смрт остала је у сенци убиства кнеза Михаила.

Анка Обреновић Константиновић није била само племићка ћерка и супруга – била је образована, утицајна и свесна политичких прилика. Њена судбина била је нераскидиво везана за судбину Србије. Њен живот и смрт одражавају нестабилност и интриге које су пратиле српску политичку сцену 19. века. Упркос томе што је била у сенци моћних мушкараца, њен утицај и улога у историји Србије не могу се занемарити.

М.Ж.Б.

„Благо прошлости у очима савременика“: Пројекат остварен уз подршку Града Шапца. Ставови изнети у подржаним медијским пројектима, нужно не изражавају ставове органа који су доделили средства.

Најновији број

8. мај 2025.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa