29. април 2025.29. апр 2025.

(Фото: Глас Подриња/Ј.Р)
Разлике не смеју да буду препрека
Почетком године потписали смо споразум са Европском унијом и Међународном финансијском корпорацијом (ИФЦ), чланицом групације Светске банке о изградњи првог гринфилд еко-инсустријског парка на Западном Балкану. Улагање у инфраструктуру мало вреди, ако се не улаже и у људске ресурсе. Сходно расположивим средствима, трудимо се да одржимо баланс улагања у инфраструктуру и људске капацитете. Наше различости морамо знати превазићи, јер ћемо само тако наставити да радимо за добробит ове државе и читавог друштва
Дан града Шапца обележен је 22. Априла. Додељене су награде заслужним појединцима, а прилику смо искористили да са градоначелником Шапца др Александром Пајићем о претходних годину дана, као и о актуелној ситуацији у граду.
Дан града је прилика за осврнути се на учињено – како бисте оценили протеклу годину за Шабац? Који пројекти су обележили овај период?
Релативно гледано можемо да кажемо да је протекла година била важна што се тиче пројеката који су обележили период између два Дана града. Отворили смо брзу саобраћајницу од Шапца до Лознице у дужини 54,5 километара, чиме је завршена комплетна деоница Рума-Шабац-Лозница, што за нас представља најзначајнију инвестицију која нам је омогућила да до Лознице стигнемо за 30 минута. Брзом саобраћајницом смо спојили два града, као два важна привредна центра Западне Србије, али и направили велике помаке за цео Мачвански округ и то ће остати уписано златним словима у историји два града. Сигуран сам да када се буде урадио пут Слепчевић-Бадовинци да ће то бити најкраћа веза до Павловића моста који нас повезује са Републиком Српском.
Још једна велика инвестиција, која је донела многе бенефите грађанима, посебно пољопривредницима овог краја је реконструкција пута Шабац-Текериш. Реализацијом овог пројекта остварен је кључан предуслов за наставак развоја овог дела града и даљи развој туристичких, пољопривредних и свих других потенцијала овог краја.
Бринули смо и о најмлађима, отворили смо нов вртић ,,Маслачак“ на Летњиковцу у ком данас борави око 200 деце, али и нови мини-пич терен на Градском стадиону.
Шабац је град са богатом историјом, али и младим духом. Како балансирати између очувања традиције и развоја модерне урбане средине?
Тај баланс није лако постићи. Колективна култура сећања Шапчана проткана је наративима, некада реалнијим, некада не, о историји и култури Старог Шапца. Некада је та представа заиста базирана на чињеницама, а некада баш и не. Мењати слику створену деценијама уназад или дубоко укорењену у свести Шапчана, није уопште лако. Некада развој града захтева одређене корекције у односу на старе укорењене наративе. Тим стварима увек приступамо пажљиво, покушавајући да грађанима представимо предности нових решења. Свака промена изазива одређене отпоре, али и то је негде нормалност која је уочљива у свим друштвима, па тако и код нас. Примера ради, у последњих неколико месеци на простору некадашње фирме ,,Драган Срнић“, отпочела је градња модерног тржног центра ,,Биг шопинг центар“. Разумљиво је да раднике који су радили у штампарији ,,Драган Срнић“, вероватно потреса што су остаци њихове фирме у којој су радили нестали, али то је морало тако. На том месту ће за који месец сви Шапчани моћи уживати у новом простору, прилагођеном времену у којем живимо, а посебно је значајно што ће одређени број људи овде наћи и своје радно место и могућност да издржава своје породице. Значи, такве промене су нормалне, свет и ми са њим морамо напредовати и то је неминовност. Наравно о објектима који по својој вредности заслужују да буду заштићени као културна добра, рачуна воде надлежни Заводи, али и сама држава. Но, то је већ нека шира прича.
Почетком године потписали смо споразум са Европском унијом и Међународном финансијском корпорацијом (ИФЦ), чланицом групације Светске банке о изградњи првог гринфилд еко-инсустријског парка на Западном Балкану. То је нешто ново што ћемо имати у нашем граду. Еко-индустријски парк биће смештен у Северозападној индустријској зони у Шапцу, где ће компаније сарађивати у оптимизацији ресурса-енергије, воде и сировина смањујући негативан утицај на животну средину. Ова инвестиција не само да ће подстаћи привредни раст и иновације, већ ће побољшати квалитет живота у нашем граду.
Покренули смо нову услугу социјалне заштите у нашем граду – Дневни боравак за одрасле и старије са деменцијом и Центар за саветовање и подршку. Набавили смо нова возила и информатичу опрему за Дом здравља ,,Др Драга Љочић“. Улагали смо у обнову локалних путева, јавних простора, заштиту животне средине…
Да ли је ове године било тешко одабрати добитнике кључева града? Који су то критеријуми којима се Комисија водила?
Као и сваке године, избор добитника Априлске награде није лак. Осим што се временом избор потенцијалних добитника сужава, јер се Априлска награда додељује већ 10 година, треба истаћи да је одговорност на Комисији заиста велика. У складу са Одлуком о додели Априлске награде и дефинисаним категоријама, увек се тражи најбоље решење од поднетих предлога, које би најбоље задовољило прописану категорију. Комисија ту увек мора пажљиво да мери, свесна и сама да ће увек бити незадовољних и да никада неће моћи у потпуности да изађе у сусрет свим очекивањима. Међутим, тако је скоро са сваком наградом. Коментари су некада позитивнији, некада не, али оно у што сам сигуран јесте, да је сваки досадашњи састав Комисије веома одговорно радио свој посао, искључиво у интересу града Шапца.
Колико централна власт помаже у реализацији кључних пројеката?
Град Шабац има огромну подршку своје државе и председника Србије Александра Вучића захваљујући којој се развијамо и напредујемо. Деценијама je наш град чекао на ауто-пут, брзу саобраћајницу, нов мост на Сави, реконструкцију пута Шабац-Текериш, потпуна санација депоније ,,Дудара“, реконструкцију пута од Шапца до Сокине кафане, реконструкцију Дома културе ,,Мишар“, на долазак инвеститора, а све ово смо успели да добијемо уз подршку државе која заједно са нама брине о свим грађанима Шапца. Уверен сам да ће године пред нама бити прилика да се још много више уради за наш град.
Шабац се позиционирао као град манифестација, уметности и спорта. Како планирате даље унапређење културне и спортске сцене?
Улагање у инфраструктуру мало вреди, ако се не улаже и у људске ресурсе. Сходно расположивим средствима, трудимо се да одржимо баланс улагања у инфраструктуру и људске капацитете. Последњих година смо извршили значајна улагања и у објекте спортске (базен на отвореном, бројна игралишта), али и културне инфраструктуре (Дом културе ,,Мишар“). Поред тога, редовно одржавамо све остале постојеће објекте. Понављам, све нам је то безвредно ако људски капацитети нису у стању да објекте користе у циљу остваривања добрих резултата. Стога, водимо рачуна и о сменама генерације људи у свим тим колективима, довођењу младих, квалитетних кадрова. Само ако сваки човек у систему обавља свој посао на најбољи могући начин, систем ће напредовати. Мислим да за сада добро радимо тај посао.
Шта кажу подаци НСЗ у Шапцу. Колико је Град успео у намери да задржи младе људе и омогућио им простор за развој и запошљавање у Шапцу, а не одлазак у веће градове или иностранство?
Према подацима Националне службе за запошљавање/ Филијале Шабац број незапослених лица на евиденцији је 3.700. Са поносом истичем да је тај број на историјском минимуму. Долазак нових инвеститора у Северозападну индустријску, ту пре свега мислим на кинеску компаније ,,Минт“ допринео да данас имамо значајно мањи број незапослених лица. Такође, кроз Локални акциони план запошљавања за 2025. годину дефинишемо приоритете и циљеве политике запошљавања у 2025. години и утврђујемо програме и мере који ће се реализовати на територији града Шапца, како би се достигли циљеви и постигло одрживо повећање запослености. Реализацијом програма које Локални акциони план запошљавања садржи доприноси се креирању повољног пословног амбијента и стварању могућности за даљи привредни раст и креирање нових радних места. Истовремено, доприноси смањењу броја незапослених на територији града. Млади су наша будућност и наша је одговорност да створимо услове за раст и развој. Трудимо се да им будемо снажна подршка кроз привлачењенових инвеститора и отварање радних места, како бисмо им омогућили да остану, раде и граде своју будућност у свом граду.
Пољопривреда је важан део шабачке привреде. Мере подршке за пољопривреднике ове године су изазвале велико интересовање. Шта је то што бисте посебно истакли и што очекујете да ће дати најконкретније резултате за развој пољопривредне производње у Мачви и Поцерини?
Град Шабац је направио озбиљан програм мера подршке за наше пољопривреднике, којим су обухваћене све гране пољопривреде сточарство, ратарство, повртарство, воћарство, пчеларство. Ове године из буџета града за пољопривреду издвојено је 120 милиона динара. Највећи део буџета опредељен је за набавку механизације, свакако предњаче субвенције за набавку нових трактора снаге до 60 кw. Интересовање грађана за ову меру је изузетно велико. Предвиђено је 35 милиона динара, а до сада је поднето 75 захтева. Откако спроводимо ове мере купљено је 117 нових трактора уз суфинансирање са суграђанима.
Наведеним мерама подршке на прави начин подстичемо наше пољопривреднике да набављају нову механизацију, тракторе, пластенике, системе за наводњавање, копање дубинских бунара, вештачко осемењавање крава, узорковање пољопривредног земљишта и суфинансирање камате за пољопривредне кредите. Тако развијамо нашу пољопривреду и активирамо грађане на бављење овом граном, као и останак и повратак младих на село.
Да ли и како тренутна политичка дешавања утичу на функционисање локалне власти?
Трудимо се да нам тренутна политичка дешавања значајно не ремете функционисање града. У протеклим месецима, а сви смо сведоци, опозиција нам је злоупотребила децу на најгори могући начин. Од блокирања улица до хушкања на блокаду школа. Добро је што се свему овоме назире крај. Деца су нам поново на настави. Не смемо више никада дозволити да нам децу злоупотребљавају опозициони политичари ради испуњења својих личних интереса.
Каква је Ваша порука грађанима Шапца поводом Дана града у години која је политички, друштвено и економски врло изазовна?
Пре свега свим грађанима честитам Дан града – 22- април. Разлике које међу нама постоје, не смеју да буду препрека нашем разумевању, пружању руке, чак и када се не слажемо око свих друштевних тема. Наше различости морамо знати превазићи, јер ћемо само тако наставити да радимо за добробит ове државе и читавог друштва. Надам се да ће и овај дан послужити да схватимо да разлике које су данас у друштву приметне можемо и морамо решавати једино дијалогом. Свим грађанима града Шапца, још једном честитам Дан града уз најбоље жеље и веровање да сваки наредни дочекамо у бољој атмосфери на задовољство свих.
Дан града је прилика за осврнути се на учињено – како бисте оценили протеклу годину за Шабац? Који пројекти су обележили овај период?
Релативно гледано можемо да кажемо да је протекла година била важна што се тиче пројеката који су обележили период између два Дана града. Отворили смо брзу саобраћајницу од Шапца до Лознице у дужини 54,5 километара, чиме је завршена комплетна деоница Рума-Шабац-Лозница, што за нас представља најзначајнију инвестицију која нам је омогућила да до Лознице стигнемо за 30 минута. Брзом саобраћајницом смо спојили два града, као два важна привредна центра Западне Србије, али и направили велике помаке за цео Мачвански округ и то ће остати уписано златним словима у историји два града. Сигуран сам да када се буде урадио пут Слепчевић-Бадовинци да ће то бити најкраћа веза до Павловића моста који нас повезује са Републиком Српском.
Још једна велика инвестиција, која је донела многе бенефите грађанима, посебно пољопривредницима овог краја је реконструкција пута Шабац-Текериш. Реализацијом овог пројекта остварен је кључан предуслов за наставак развоја овог дела града и даљи развој туристичких, пољопривредних и свих других потенцијала овог краја.
Бринули смо и о најмлађима, отворили смо нов вртић ,,Маслачак“ на Летњиковцу у ком данас борави око 200 деце, али и нови мини-пич терен на Градском стадиону.
Тај баланс није лако постићи. Колективна култура сећања Шапчана проткана је наративима, некада реалнијим, некада не, о историји и култури Старог Шапца. Некада је та представа заиста базирана на чињеницама, а некада баш и не. Мењати слику створену деценијама уназад или дубоко укорењену у свести Шапчана, није уопште лако. Некада развој града захтева одређене корекције у односу на старе укорењене наративе. Тим стварима увек приступамо пажљиво, покушавајући да грађанима представимо предности нових решења. Свака промена изазива одређене отпоре, али и то је негде нормалност која је уочљива у свим друштвима, па тако и код нас. Примера ради, у последњих неколико месеци на простору некадашње фирме ,,Драган Срнић“, отпочела је градња модерног тржног центра ,,Биг шопинг центар“. Разумљиво је да раднике који су радили у штампарији ,,Драган Срнић“, вероватно потреса што су остаци њихове фирме у којој су радили нестали, али то је морало тако. На том месту ће за који месец сви Шапчани моћи уживати у новом простору, прилагођеном времену у којем живимо, а посебно је значајно што ће одређени број људи овде наћи и своје радно место и могућност да издржава своје породице. Значи, такве промене су нормалне, свет и ми са њим морамо напредовати и то је неминовност. Наравно о објектима који по својој вредности заслужују да буду заштићени као културна добра, рачуна воде надлежни Заводи, али и сама држава. Но, то је већ нека шира прича.
Почетком године потписали смо споразум са Европском унијом и Међународном финансијском корпорацијом (ИФЦ), чланицом групације Светске банке о изградњи првог гринфилд еко-инсустријског парка на Западном Балкану. То је нешто ново што ћемо имати у нашем граду. Еко-индустријски парк биће смештен у Северозападној индустријској зони у Шапцу, где ће компаније сарађивати у оптимизацији ресурса-енергије, воде и сировина смањујући негативан утицај на животну средину. Ова инвестиција не само да ће подстаћи привредни раст и иновације, већ ће побољшати квалитет живота у нашем граду.
Покренули смо нову услугу социјалне заштите у нашем граду – Дневни боравак за одрасле и старије са деменцијом и Центар за саветовање и подршку. Набавили смо нова возила и информатичу опрему за Дом здравља ,,Др Драга Љочић“. Улагали смо у обнову локалних путева, јавних простора, заштиту животне средине…
Да ли је ове године било тешко одабрати добитнике кључева града? Који су то критеријуми којима се Комисија водила?
Као и сваке године, избор добитника Априлске награде није лак. Осим што се временом избор потенцијалних добитника сужава, јер се Априлска награда додељује већ 10 година, треба истаћи да је одговорност на Комисији заиста велика. У складу са Одлуком о додели Априлске награде и дефинисаним категоријама, увек се тражи најбоље решење од поднетих предлога, које би најбоље задовољило прописану категорију. Комисија ту увек мора пажљиво да мери, свесна и сама да ће увек бити незадовољних и да никада неће моћи у потпуности да изађе у сусрет свим очекивањима. Међутим, тако је скоро са сваком наградом. Коментари су некада позитивнији, некада не, али оно у што сам сигуран јесте, да је сваки досадашњи састав Комисије веома одговорно радио свој посао, искључиво у интересу града Шапца.
Колико централна власт помаже у реализацији кључних пројеката?
Град Шабац има огромну подршку своје државе и председника Србије Александра Вучића захваљујући којој се развијамо и напредујемо. Деценијама je наш град чекао на ауто-пут, брзу саобраћајницу, нов мост на Сави, реконструкцију пута Шабац-Текериш, потпуна санација депоније ,,Дудара“, реконструкцију пута од Шапца до Сокине кафане, реконструкцију Дома културе ,,Мишар“, на долазак инвеститора, а све ово смо успели да добијемо уз подршку државе која заједно са нама брине о свим грађанима Шапца. Уверен сам да ће године пред нама бити прилика да се још много више уради за наш град.
Шабац се позиционирао као град манифестација, уметности и спорта. Како планирате даље унапређење културне и спортске сцене?
Улагање у инфраструктуру мало вреди, ако се не улаже и у људске ресурсе. Сходно расположивим средствима, трудимо се да одржимо баланс улагања у инфраструктуру и људске капацитете. Последњих година смо извршили значајна улагања и у објекте спортске (базен на отвореном, бројна игралишта), али и културне инфраструктуре (Дом културе ,,Мишар“). Поред тога, редовно одржавамо све остале постојеће објекте. Понављам, све нам је то безвредно ако људски капацитети нису у стању да објекте користе у циљу остваривања добрих резултата. Стога, водимо рачуна и о сменама генерације људи у свим тим колективима, довођењу младих, квалитетних кадрова. Само ако сваки човек у систему обавља свој посао на најбољи могући начин, систем ће напредовати. Мислим да за сада добро радимо тај посао.
Према подацима Националне службе за запошљавање/ Филијале Шабац број незапослених лица на евиденцији је 3.700. Са поносом истичем да је тај број на историјском минимуму. Долазак нових инвеститора у Северозападну индустријску, ту пре свега мислим на кинеску компаније ,,Минт“ допринео да данас имамо значајно мањи број незапослених лица. Такође, кроз Локални акциони план запошљавања за 2025. годину дефинишемо приоритете и циљеве политике запошљавања у 2025. години и утврђујемо програме и мере који ће се реализовати на територији града Шапца, како би се достигли циљеви и постигло одрживо повећање запослености. Реализацијом програма које Локални акциони план запошљавања садржи доприноси се креирању повољног пословног амбијента и стварању могућности за даљи привредни раст и креирање нових радних места. Истовремено, доприноси смањењу броја незапослених на територији града. Млади су наша будућност и наша је одговорност да створимо услове за раст и развој. Трудимо се да им будемо снажна подршка кроз привлачењенових инвеститора и отварање радних места, како бисмо им омогућили да остану, раде и граде своју будућност у свом граду.
Пољопривреда је важан део шабачке привреде. Мере подршке за пољопривреднике ове године су изазвале велико интересовање. Шта је то што бисте посебно истакли и што очекујете да ће дати најконкретније резултате за развој пољопривредне производње у Мачви и Поцерини?
Град Шабац је направио озбиљан програм мера подршке за наше пољопривреднике, којим су обухваћене све гране пољопривреде сточарство, ратарство, повртарство, воћарство, пчеларство. Ове године из буџета града за пољопривреду издвојено је 120 милиона динара. Највећи део буџета опредељен је за набавку механизације, свакако предњаче субвенције за набавку нових трактора снаге до 60 кw. Интересовање грађана за ову меру је изузетно велико. Предвиђено је 35 милиона динара, а до сада је поднето 75 захтева. Откако спроводимо ове мере купљено је 117 нових трактора уз суфинансирање са суграђанима.
Наведеним мерама подршке на прави начин подстичемо наше пољопривреднике да набављају нову механизацију, тракторе, пластенике, системе за наводњавање, копање дубинских бунара, вештачко осемењавање крава, узорковање пољопривредног земљишта и суфинансирање камате за пољопривредне кредите. Тако развијамо нашу пољопривреду и активирамо грађане на бављење овом граном, као и останак и повратак младих на село.
Да ли и како тренутна политичка дешавања утичу на функционисање локалне власти?
Трудимо се да нам тренутна политичка дешавања значајно не ремете функционисање града. У протеклим месецима, а сви смо сведоци, опозиција нам је злоупотребила децу на најгори могући начин. Од блокирања улица до хушкања на блокаду школа. Добро је што се свему овоме назире крај. Деца су нам поново на настави. Не смемо више никада дозволити да нам децу злоупотребљавају опозициони политичари ради испуњења својих личних интереса.
Каква је Ваша порука грађанима Шапца поводом Дана града у години која је политички, друштвено и економски врло изазовна?
Пре свега свим грађанима честитам Дан града – 22- април. Разлике које међу нама постоје, не смеју да буду препрека нашем разумевању, пружању руке, чак и када се не слажемо око свих друштевних тема. Наше различости морамо знати превазићи, јер ћемо само тако наставити да радимо за добробит ове државе и читавог друштва. Надам се да ће и овај дан послужити да схватимо да разлике које су данас у друштву приметне можемо и морамо решавати једино дијалогом. Свим грађанима града Шапца, још једном честитам Дан града уз најбоље жеље и веровање да сваки наредни дочекамо у бољој атмосфери на задовољство свих.
М.М.
Актуелно
Најновији број
24. април 2025.