У протеклом периоду Служба патологије у потпуности осавременила свој рад
Служба за патолошко–анатомску дијагностику Опште болнице “Др Лаза К. Лазаревић” у Шапцу након неколико деценија добила је нову савремену опрему. Уз помоћ модерних апарата добијених од Министарства здравља, рад на припреми хистопатолошких узорака и постављању дијагноза је бржи, квалитетнији и прецизнији, што је за пацијенте од највеће важности.
Као круна модернизације ове службе, у установи уведене су имунохистохемијске анализе, неопходне за онколошке пацијенте. Овим је ОБ постала прва и једина здравствена установа у Мачванском округу у којој се може обавити имунохистохемијска дијагностика. Како је нагласила др Славица Шућур–Митровић, начелница Службе за патолошко–анатомску дијагностику, захваљујући новој опреми унапређена је и безбедност запослених, с обзиром на то да су канцерогена испарења хемикалија које се користе у свакодневном раду сведена на минимум.
– Добили смо стејнер, то је апарат за аутоматско бојење насечених плочица, вакум инфилтрациони ткивни процесор, два мануелна ротациона микротома, конзолу за калупљење, дисекциону комору са вентилацијом испарења и два микроскопа са камером. Простор где је већина опреме смештена је у потпуности адаптиран. Добили смо и нови апарат за екс темпоре дијагностику криотом. Реч је о посебном кабинету који се налази у склопу хируршког блока. То је брз начин да хирург, који током операције узима исечак ткива сазна да ли је узорак бенигног или малигног карактера. Укратко, од брзог одговора патолога зависи ток операције. Новим апаратом и ово је значајно унапређено, јер је претходни био стар пет деценија – истакла је др Славица Шућур–Митровић.
Имунохистохемијске анализе Шапчани су до сада морали да раде у Београду, што је подразумевало да лично морају да однесу узорак, а на резултат чекају и два месеца. Сада од биопсије до добијања налаза протекне свега 14 дана, а то значи и да се брже почиње са лечењем.
– Да бисмо могли да започнемо са имунохистохемијским анализама, предуслов је био да се аутоматизује процес обраде хистопатолошког материјала. С новом савременом опремом смо унапредили рад на припреми хистопатолошких узорака. А по добијању опреме за имунохистохемијску анализу, запослени у нашој служби прошли су обуку у референтној установи – рекла је др Славица Шућур–Митровић.
Имунохистохемијским анализама у шабачкој болници у потпуности је заокружена дијагностика већег броја малигних обољења, а ове анализе су неопходне за увођење циљане терапије, односно начина лечења у складу са здравственим стањем пацијента. Малигни тумори који се најчешће откривају у шабачкој болници су тумори дојке, гастроинтестиналног тракта, коже, гинеколошки, уролошки и тумори ОРЛ регије.
Доктор Слободан Поповић, директор Опште болнице у Шапцу не крије задовољство због нове опреме и почетка имунохистохемијских анализа и истиче да је након неколико деценија стагнације, Служба за патолошко–анатомску дијагностику постала модерна служба која прати савремене трендове у тој области.
– Наши пацијенти до сада су морали два пута да иду до Београда како би им била урађена имунохистохемијска анализа. Из наше установе су носили калуп са узорком и након два месеца морали поново да путују у Београд да добију налаз. Тога више нема, што је значајно због брзине почетка терапије уколико се открије малигнитет. Служба патологије основана је пре пола века и од тада се није много улагало у опрему и услове рада. Слободно могу да кажем да се у ову службу никада више није улагало као сада, што ме посебно радује, јер је реч о једној од кључних у нашој установи. У последње три године наши патолози добили су најсавременију опрему, реновиран простор, а када говоримо о кадру, један млади лекар послат је на специјализацију, а један специјалиста на субспецијализацију – истакао је др Слободан Поповић.
Служба за патолошко–анатомску дијагностику једна је од најоптерећенијих у нашој установи. Свакодневно троје патолога обави велики број прегледа достављеног материјала, а раде се и клиничке обдукције. Годишње се уради преко 5.000 хистолошких, 300 цитолошких и 80 екс темпоре анализа, као и 100 клиничких обдукција.