Инфо

10. новембар 2018.10. нов 2018.
На данашњи дан

На данашњи дан



1444 - У бици код Варне у Бугарској снаге турског султана Мурата ИИ победиле су пољско-угарску војску краља Владислава ИИИ Јагјеловича и ердељског војводе Јаноша Хуњадија, у српским народним песмама познатог као Сибињанин Јанко. Пољски краљ Владислав је у тој бици погинуо. То је био последњи покушај европских сила да одбране Константинопољ (Цариград) од турског освајања.

1493 - Рођен је швајцарски алхемичар и лекар Теофраст Бомбаст фон Хохенхајм, познат као Парацелзус, писац медицинских и окултних дела, који је одлучујуће допринео примени хемије у медицини. Оснивач је јатрохемије, смера у медицини којим се сви животни процеси и болести објашњавају хемијским реакцијама у организму.

1759 - Рођен је немачки писац Јохан Кристоф Фридрих фон Шилер, у чијем делу се са поезијом прожимају филозофија, историја и књижевна теорија. Његове драме, од којих су најпознатије "Разбојници", "Дон Карлос" и "Вилхелм Тел", имале су огроман успех, његове баладе су биле најчитаније песме у Немачкој, а на његову оду радости Бетовен је компоновао чувени завршни став Девете симфоније.

1796 - Умрла је руска царица Катарина II Алексејевна (Катарина Велика). На престо је дошла 1762. после дворског удара у којем је свргнут, а потом убијен њен муж Петар III. Као поборник просветитељских идеја, стекла је велику популарност. Успешно је ратовала против Пољске и Турске и проширила територију Русије. За време њене владавине угушен је сељачки устанак под водјством донског козака Јемељана Пугачова.

1919 - Родјен је руски инжењер Михаил (Тимофејевич) Калашњиков, конструктор аутоматске пушке АК-47 ("калашњиков").

1928 - Регент Јапана од 1920. Хирохито крунисан је за цара. Током његове владавине Јапан је напао Кину 1931. (Манџурија) и 1937, године 1936. с Хитлеровом Немачком склопио Антикоминтернски пакт, а 1940. Тројни савез с Немачком и Италијом. Прогласио је капитулацију Јапана 1945. На престолу је остао до смрти 1989.

1938 - Умро је државник и први председник турске републике Мустафа Кемал-паша, познат као Ататурк ("отац свих Турака"). Под његовим водјством 1922. збачен је последњи султан Мухамед ВИ, а 1923. Турска је проглашена републикom.

1975 - Владе СФР Југославије и Италије потписале су Осимски споразум којим је регулисана граница измедју две земље. Уговором је регулисан и део спорне границе од Медје Васи до залива Свети Јернеј, као и граница у водама Тршћанског залива.

1982 - Умро је Леонид (Иљич) Брежњев, генерални секретар Комунистичке партије и председник Президијума Врховног совјета СССР од 1964, када је смењен Никита Хрушчов. Заменио га је Јуриј Андропов.

1989 - Централни комитет Комунистичке партије Бугарске сменио је Тодора Живкова који је 35 година био на челу партије, а од 1971. и председник Државног савета. Водјство партије преузео је Петар Младенов. Живков је потом избачен из партије и оптужен за корупцију.

1989 - Почело је рушење Берлинског зида који је 28 година био симбол поделе Европе после Другог светског рата и идеолошко-политичке и војне конфронтације Исток-Запад.

1994 - Ирак је признао Кувајт као суверену државу.

1997 - Председници Русије и Кине Борис Јељцин и Дјијанг Цемин (Јианг Земин) потписали су декларацију којом је окончан дугогодишњи погранични спор двеју земаља.

2001 - Умро је амерички писац Кен Кеси који је 1962. године објавио чувени роман "Лет изнад кукавичјег гнезда", који је подржавао побуну против ригидних ауторитета и инспирисао хипи покрет 1960-тих година.

2001 - Чланови Светске трговинске организације (СТО) формално су прихватили услове за улазак Кине у ту организацију.

2003 - Министри одбране САД и Вијетнама Доналд Рамсфелд (Румсфелд) и Пам Ван Тра, састали су се у Вашингтону. То је први министарски сусрет од краја Вијетнамског рата 1975. године.

2003 - У Лондону је умро Канан Банана, први председник независног Зимбабвеа.

2004 - Влада Републике Српске упутила је јавно извињење породицама Бошњака страдалим у Сребреници у јулу 1995. године, констатујући да се у Сребреници десио "злочин великог обима".

2007 - Умро је амерички писац Норман Мајлер двоструки добитник Пулицерове награде, који је скоро седам деценија доминирао америчком литерарном сценом. Објавио је више од 40 књига и есеја, а његов први роман "Голи и мртви" сматра се једним од најбољих романа о Другом светском рату, донео му му је славу одмах по објављивању 1948. године.

2008 - Умрла је јужноафричка певачица и светски симбол борбе против апартхејда Миријам Макеба, позната као "Мама Африка" и "краљица афричке музике". Греми награду добила је 1966. за албум који је снимила са Харијем Белафонтеом.

2011 - У Београду је умро позоришни и филмски великан, глумац Петар Краљ, добитник бројних признања и четири награде за животно дело.

2014 - Укупно 80,7 одсто, или 1,6 милиона Каталонаца изјаснило се за независност шпанске покрајине Каталоније на необавезујућем гласању одржаном упркос противљењу власти у Мадриду.

2015 - Влада Португала је поднела оставку, две седмице од формирања, пошто су посланици који се противе оштрим мерама штедње одбацили њен четворогодишњи план.

2015 - Преминуо је Хелмут Шмит, немачки канцелар од 1974. до 1982. Као министар финансија од 1972. до 1974. увео је мере којима је учврстио немачку марку и ојачао економску позицију Немачке у свету.
Бета

Најновији број

25. април 2024.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa