Инфо

7. децембар 2017.7. дец 2017.
Чадеж: Асоцијација балканских комора помаже повезивању привреда региона

Чадеж: Асоцијација балканских комора помаже повезивању привреда региона

Председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж оценио је данас да је Асоцијација балканских комора (АБЦ) за 25 година рада дала велики допринос повезивању економија држава региона, уклањању административних ограничења у трговинској размени и оснивању ЦЕФТА зоне слободне трговине.

"Удео спољнотрговинске размене Србије са земљама цланицама АБЦ у укупној размени српске привреде са светом је са 7,7 одсто 1992. године порастао на 30 одсто у 2017. години", казао је Чадеж на седници Скупстине Асоцијације балканских комора која је одржана у Београду.

Како је рекао, укупна размена Србије са чланицама тог удружења комора за девет месеци ове године износи 5,3 милијарде евра.

"На тржиште земаља чланица АБЦ извезли смо производе у вредности 3,3 милијарде евра, а од њих увезли робу за две милијарде евра", истакао је Чадеж.

Он је додао да су потенцијали за сарадњу држава у региону у инфраструктурном и пословном повезивању као и у заједничким улагањима и умрежавању компанија.

"За сарадњу су посебно вазне две области - развој области информационих технологија и дигитализација традиционалних индустрија и унпређење кадрова", казао је Чадеж.

На данасњој седници Чадеж је председавање АБЦ предао председнику Привредне коморе Турске Рифату Хисарциклиоглуу, који ће том асоцијацијом председавати у 2018. години.

Хисарциклиоглу је рекао да балканске земље имају добар положај јер се налазе на средини трговинских размена истока и запада и да је зато потребно модернизовати путну инфраструктуру.

"Привредни раст у Европи и глобална ликвидност су покретачка снага за Балкан, који може да има користи од опоравка Европе, а Турска већ осећа ефекте тог опоравка јер је њен привредни раст био пет одсто у првој половини године", казао је Хисарциклиоглу и додао да се очекује да ће за целу годину привредни раст у Турској достићи шест одсто.

Он је додао да је Европска унија један од најбољих примера економске сарадње држава и да државама са Балкана треба да буде циљ интеграција у ту заједницу.

На седници којој су присуствовали представници Босне и Херцеговине, Бугарске, Црне Горе, Македоније, Турске, Грчке и Румуније разматране су области информационих технологија, дуалног образовања и могућности умрежавања предузећа за наступ на трећим тржиштима.

Бета

Најновији број

25. април 2024.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa