Инфо

26. јануар 2019.26. јан 2019.
Сваки трећи студент планира да оде из Србије

Сваки трећи студент планира да оде из Србије

У Србију не намерава да се врати 76 одсто високообразованих људи који су из ње отишли, бар сваки трећи студент планира да оде из Србије, а 90 одсто њих у томе има подршку родитеља, подаци су које је данас објавио РТС.
Како је наведено, у плановима за одлазак предњаче они који студирају информационо-комуникационе технологије и медицину.
Школовање једне особе у Србији, од обданишта до факултетске, односно докторске дипломе, кошта 200.000 долара. А, само током једне године Србију напусти 20.000 младих и образованих људи, које је држава углавном и сама школовала.
Министарка задужена за популацијону политику Славица Ђукић Дејановић рекла је да просечни емигрант има скоро 29 година, а да је сваки четврти високообразован.
Жељена земља зависи од профила студија. Тако они који се школују за ИТ планирају да оду у Америку, а медицинари и студенти друштвених наука у Немачку.
Следеће земље на листи пожељних су Швајцарска, Аустрија и Норвешка.
Као један од својих приоритета држава је поставила управљање миграцијама младог и образованог становништва. Тим поводом спроведено је истраживање међу студентима, које би требало да укаже на то како се кадрови могу задржати у земљи, односно вратити у земљу.
Главни разлози због којих студенти желе да оду су немогућност налажења посла и посла у струци, слабо плаћени посао у струци, низак животни стандард.
Ђукић Дејановић је навела да део решења види у адекватном плану за високообразовне профиле, где ће уписна политика бити у складу са потребама нашег тржишта.
На питање шта би их одвратило од одласка, више од 50 одсто студената одговорило је – посао у струци. Око 15 одсто њих је као подстрек навело новац за сопствени бизнис, а било је и оних којима је довољан разлог повољан стамбени кредит.
Министарка наговештава да ће у будућности бити више могућности за запошљавање високообразованих кадрова.
Упитана о томе да ли ће бити увећана средства за науку, будући да Србија за то издваја мање од 0,5 одсто буџета, а да, на пример Аустрија издваја 100 пута више, Славица Ђукић Дејановић је поручила да ће се и у тој области издвајати више новца.
Међутим, као највећи проблем навела је то што за сваку четврту младу особу која планира да оде из земље ниједан од понуђених мотива није довољан да промене одлуку.

Најновији број

25. април 2024.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa