Сведоци смо климатских промена које су условиле повећан број и интезитет природних непогода, попут олујних ветрова, поплава, суше, пожара. Цивилна заштита обухвата различите активности и ресурсе како би се спречиле, ублажиле или санирале штете узроковане разним несрећама или непредвиђеним ситуацијама. Кључна улога припада грађанима, али је њихов ниво информисаности и знања на ову тему, према проценама надлежних, лимитиран. Циљ нам је да у сарадњи са надлежним органима из локалне самоуправе, као и представницима цивилних организација, кроз серију текстова посвећених првенствено правилној припреми за кризне ситуације и понашања током истих, подигнемо степен информисаности и знања наших грађана о њиховој улози у заштити живота и материјалних добара током ванредних ситуација
Протекле седмице Сектор за ванредне ситуације, у координицаији и сарадњи са Националним тренинг центром за ванредене ситуације МУП-а, организовали су обуку нових чланова специјалистичког тима за спасавање и рад на води који су припадници ватрогасно спасилачког Батаљона Шабац. То је нових девет ватрогасаца спасилаца који раде у јединицама у Шапцу, Лозници, Малом Зворнику и Љубовији. Поред нових чланова и припадника тима, Одељење за ванредне ситуације Шабац има обучено и опремљено још 14 припадника који су у претходним годинама прошли ове обуке и који су се већ имали неколико акција спашавања становништва на подручијима угроженим од поплава. Тако је број припадника овог тима на територији Мачванског управног округа сада 23.
Фото: "Глас Подриња"
Значај постојања оваквог тима нарочито се видео прошле године током суперћелијске олује која је погодила Шабац.
-Такви примери су спашавање деде и унука који су остали на чамцу на реци Сави у току олујног невремена и то се десило прошле. Такође су чланови овог тима у учествовали и били носиоци активности евакуације становништва, али и животиња (стоке) из поплављених подручја градова Шапца и Лознице. У прошлој години, али и у текућој забележене су и екстремне временске непогоде, у виду и како су их стручњаци из те облати назвали суперћелијске олује, које су највише штете донеле граду Шапцу. Ватрогасци спасиоци, припадници ватрогасно спасилачке чете Шабац у том периоду, односно 19. и 20. јула прошле године интервенисали су на отклањању тих последица 23 пута, што на гашењу пожара изазваних ударом грома, што на техничким интервенцијама, односно уклањању кровних конструкција, лимова и сечењу и уклањању дрвећа са путне инфраструктуре. Ватрогаци спасиоци су интервенисали и на пријаве пожара изазване варничењем електричних водова, каблова као и пожарима на стубним трафоима у граду Шапцу, наравно у првом налету и док се у интервенцију нису укључивали радници Електродистрибуције на отклањању кварова и санацији штете.Такође су штету претрпели и град Лозница и општине Владимирци, Коцељева, Богатић, наводи начелник Одељења за ванредне ситуације Иван Спајић.
Фото: "Глас Подриња"
Недавно, тачније 15. септембра, званично је заживела и електронска платформа на пренос хитних информација, о наступајућој опасности у одређеним зонама републике Србије, које је имплементирало Министарство информисања и телекомуникација у сарадњи са Министарством унутрашњих послова, Сектором за ванредне стуације. Спајић истиче да је неопходно придржавати се упутства која кроз обавештења и упозорења Сектор за ванредне ситуације прослеђује преко Оперативних центара Управа и Одељења за ванредне ситуације, а која се даље преносе на штабове за ванредне ситауције Окружног и локалних нивоа.
Фото: "Глас Подриња"
-Уколико су грађани у затвореном простору, потребно је обезбедити све објекте који могу да одлете услед јаког ветра или обилне кише и изазову материјалну штету или повреде грађане. Такође, потребно је обезбедити и прозоре и спољна врата и затворити сва унутрашња врата, као и избегавати контакт са кухињским и купатилским славинама, радијаторима и другим металним предметима, будући да су добри проводници. Уколико се грађани током невремена нађу на отвореном, потребно је склонити се од било каквих високих структура (јарбола, стубова, торњева) и имају у виду да је сигурно растојање од тих структура једнако њиховој висини. Такође, важно је избегавати високе конструкције, високо дрвеће, ограде, телефонске каблове и електричне водове. Потребно је пронаћи заклон у згради или у аутомобилу, а ако то није могуће, сести на земљу и избегавати стајање у близини зграда или аутомобила у које се не може ући као у заклон. Уколико се грађани нађу у шуми, заштититу треба да потраже испод грана ниског дрвећа, а никако испод високог дрвећа на отвореном простору. Потребно је ући у шуму и избегавати границу између шуме и отвореног простора, отворена поља, врхове брда и планина, обале, јаркове или друга влажна места. Не треба прелазити преко воде, ни пливати, објашњава Спајић.
Фото: "Глас Подриња"
Такође, подсећа грађане да се током грмљавинског невремена не препоручује држање кишобрана нити других металних проводних предмета у рукама (штапова за голф, штапова за пецање и слично) и избегавати близину металних објеката, бицикала, опреме за камповање и слично. Уколико се нађу у аутомобилу за време јаке олује, потребно је зауставити аутомобил поред пута, даље од електроводова и дрвећа које може пасти на аутомобил, остати у аутомобилу и упалити позициона светла док не прође олуја, затворити прозоре и не додиривати металне предмете у аутомобилу и избегавати поплављене путеве.
-Апелујемо на грађане, посебно у време коришћења годишњих одмора, да приликом напуштања стана и других просторија у којима бораве искључе све електро уређаје, посебно пуњаче лаптопова, електронских цигарета, мобилних телефона, климу и освеживаче ваздуха. Будите одговорни, не дозволите да непажња уништи ваш или туђи живот, поручује Спајић.