Инфо

28. новембар 2024.28. нов 2024.
Фото: Министарство унутрашњих послова

Фото: Министарство унутрашњих послова

ПРИПРЕМИ СЕ НА ВРЕМЕ ЗА БУДУЋЕ НЕВРЕМЕ

Интензиван рад министарстава на превенцији

Сведоци смо климатских промена које су условиле повећан број и интезитет природних непогода, попут олујних ветрова, поплава,суше,пожара. Цивилна заштита обухвата различите активности и ресурсе како би се спречиле, ублажиле или санирале штете узроковане разним несрећама или непредвиђеним ситуацијама. Кључна улога припада грађанима, али је њихов ниво информисаности и знања на ову тему, према проценама надлежних, лимитиран. Циљ нам је да у сарадњи са надлежним органима из локалне самоуправе, као и представницима цивилних организација, кроз серију текстова посвећених првенствено правилној припреми за кризне ситуације и понашања током истих, подигнемо степен информисаности и знања наших грађана о њиховој улози у заштити живота и материјалних добара током ванредних ситуација
Министарство унутрашњих послова почело је интензиван рад на превенцији свих ризика и опасности са којима се Србија суочава у области заштите од катастрофа, природних непогода и свих ванредних ситуација. Министар унутрашњих послова Ивица Дачић и министар за јавна улагања Дарко Глишић овим поводом у наредном периоду одржаће састанке са свим представницима управних округа у Србији, односно са свим градоначелницима и представницима општина.

Први састанак одржан је у Ваљеву са представницима Мачванског и Колубарског округа. На састанку су имали увид у документацију, али и потребе градова и општина у вези могућих ванредних ситуација. Највише речи било је о водотоцима првог и другог реда.

Сатанку је присуствовао и градоначелник Шапца Александар Пајић, као и начелник Мачванског управног округа Жељко Марјановић, представници Одељења за ванредне ситуације Шабац и члан Градског већа задужен за безбедност Зоран Здравковић.

Фото: Министарство унутрашњих послова


-Разговарали смо о томе да ли је све што је држава урадила након поплава 2014. године довољно да не дође до нових великих изливања. Такође и да ли су локалне самоуправе улагале у канале првог и другог реда. Могли смо да се похвалимо да је Град Шабац у последње четири године уложио око 85 милиона динара у канале првог и другог реда, као и за сирене за узбуњивање у ванредним ситуацијама. Када смо дошли на власт у Шапцу, од шест сирена које су постојале, само је једна била у функцији и то је физички морало да се дође до ње како би се укључила. Данас је тај систем нов, електронски. Уложили смо доста средстава како би могло из једне командне собе, из оперативног центра, да се управља системом за упозоравање у ванредним ситуацијама, навео је градоначелник Шапца Александар Пајић.

Такође је на састанку изнео и да је много уложено у реку Добраву. Заједно са Србијаводама су чистили корито и изашли са територије Шапца до територије Владимираца.

-Комлетно је очишћен канал и спречено је плављење реке која је 2014. године направила највећи проблем, а плавила је и касније. Такође, и на Церском ободном каналу и Средњомачванском су обављани озбиљни радови и доста је уложено. Интервенисали смо на свим критичним тачкама. Думачу у Горњој Врањској смо урадили ове године, као и у Јевремовцу улазак у ЦОК. Остала је још да се заштити обалоутврда изнад Електродистрибуције, рекао је градоначелник Шапца.

На састаку је изнета потреба да се уради један значајан пројекат, а то је да се од Кочиног канала до Друмског моста обалоутврда повиси за метар и по и да се набаве монтажни панели који би решили проблем плављења код Старог града. Град Шабац је за ово већ поднео документацију Србијаводама и конкурисао код Светске банке за средства.


Министар Ивица Дачић је изјавио да је у протеклим годинама направљен велики помак зато што сада постоји један регистар ризика, што значи да за сваку општину и за сваки град постоји регистар ризика у смислу процене од чега прети највећа опасност. Такође је навео да је циљ да се заједничким деловањем на републичком и локалном нивоу, укључујући и јавна предузећа која се баве овом проблематиком доведу до тога да се решавају акутни проблеми и на тај начин умање ризици и штете.

-То значи да видимо каква је опремљеност, каква је анализа стања, да видимо какви су пројекти, како неке ствари могу да се решавају и када је реч о реализацији пројеката, да видимо ако нешто не могу да ураде саме локалне самоуправе да Влада Републике Србије помогне да се делимично сви ти проблеми решавају са крајњим циљем да се смање опасности којима смо свакодневно изложени. А то су опасности да бар учинимо да није људски фактор тај који је допринео ризицима од природних катастрофа, рекао је Дачић.

Састанку су присуствовали и начелник СВС Лука Чаушић, министар без портфеља Ђорђе Милићевић и директор ЈП “Србија воде” Горан Пузовић. Овакви састанци ће се одржати у свим окрузима у Србији.

М.М.

Најновији број

16. јануар 2025.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa