Инфо

16. јануар 2025.16. јан 2025.
Фото: Глас Подриња

Фото: Глас Подриња

Дигитализација докумената до краја године - Дигитални новчаник

Јединствени еКартон - сви подаци на једном месту

Интегрисани републички здравствени систем
До краја године сви грађани Србије здравствену књижицу и возачку дозволу имаће у мобилном телефону. Реч је о дигиталном новчанику - сва лична документа уместо у виду картица, биће у електронском облику и то у нашим телефонима.

Тако, мобилни телефони све више постају много више од средства комуникације, звања и примања порука, сурфовања по интернету и извора информација. Новчаници и торбице пуни пластике, банковних картица, личних карти, саобраћајних и возачких дозвола, здравствених књижица, замениће паметни телефони са дигиталним документима.

Увођењем дигиталних докумената створиће се могућност укидања беспотребне папирологије и обавеза ношења бројних картица. Једна од области на које ће дигитализација утицати на више нивоа јесте здравство. Она је, према наводима здравствених радника, једна од важних тема а најважнија новина Закона о здравственој документацији и евиденцији у области здравства који је ступио на снагу 1. јануара ове године јесте успостављање јединственог електронског еКартона, односно интегрисаног републичког здравственог система.

Дигитализација у здравству ставља нас у ред земаља са најразвијенијим дигиталним здравственим системом


- То значи да ће практично бити интегрисан комплетни систем војног и цивилног здравства и то државног и приватног. Сама дигитализација и овај начин успостављања електронског картона омогућава пре свега највиши ниво безбедности података и за то је најзаслужнија Канцеларија за информационе технологије и еУправу. Подсећам да је еУправа Републике Србије у периоду пандемије значајно помогла целокупном систему јавног здравља односно свим здравственим установама одличном организацијом вакцинације и тестирања на ПиСиАр. То је заправо била својеврсна показна вежба шта се добија дигитализацијом у здравству – на један безбедан начин је било организовано и тестирање и сама вакцинација врло лаким приступом и евиденцијом путем портала еУправе. Успостављање еКартона је сада корак даље у развоју дигитализације. Он ће садржати све здравствене податке пацијента. Неки од њих већ су доступни у већини установа примарне здравствене заштите увидом преко портала еУправа и секције еЗдравље. Оно што је интересантно за грађане јесте део „здравство“ где су доступни подаци као што су терапија и рецепти, заказивање прегледа или еБоловање. Практично, омогућен је увид у све прегледе који су обављени у здравственим установама. Подаци могу и да се преузму и искључиво изабрани лекар и пацијент имају приступ појединачној бази података. Корак даље у дигитализацији дозвољава приступ лекарима специјалистима увид у картон. Новина која ће убрзо бити успостављена јесте е-боловање. То ће подразумевати да оног момента када пацијент добије боловање, неће морати да носи дознаке већ ће их аутоматски слати послосавцу. Обавеза пацијента ће бити да оде код лекара на преглед, а кад му се отвори боловање са или без специјалистичке консултације, аутоматски ће се генерисати дознаке које ће се слати послодавцу. Све је ово значајно убрзање у систему и скраћење пута пацијената кроз здравствени систем - наводи МСц др Бранко Вујковић, директор Завода за јавно здравље Шабац.

Како се најaвљује, дигитализација ће бити постепена јер онима са мање дигиталног знања није толико лако прилагодити се. Најављује се и могућност да они који не буду желели да дигитализују своја документа, и даље их имају и користе у материјалном облику.

-Дигитализација у здравственом систему омогућава да пацијенти не буду „курири“, да носе папирологију од лекара до лекара и да размишљају да ли су све понели или се неки од извештаја загубио. Са друге стране, лекари ће имати значајно више времена да се посвете пацијентима. Целокупна анамнеза, сви подаци везани за здравствено стање, прегледе, контроле ће бити на једном месту а све је то неопходно за праћење и лечење акутних и хроничних болести. Осим примарне употребе која подразумева лечење, омогућава и секундарну употребу података која је неопходна за креирање здравствене политике и мера за побољшање здравља грађана. На порталу ће се сливати подаци из целикупног система здравствене заштите. Они су свакако неопходни и за израду појединих научних закључака али и израду научних радова који ће омогућити унапређење јавног здравља – додаје др Вујковић.



Завод за јавно здравље Шабац је на неки начин отишао корак испред. Наиме, интеграција лабораторијског информационог система са свим домовима здравља је омогућила да рецимо, најудаљенија сеоска амбуланта на територији Мачванског округа има у реалном времену све налазе.
-Када специјалиста микробиологије верификује налаз, у истом моменту је налаз доступан на рачунару лекару који је упутио пацијента. Електронски картон ће да умрежи све системе који постоји на територији целе Србије. Уколико пацијент на пример, корисник из Мачванског округа оде било где, може да омогући приступ свом картону уколико му то затреба – објашњава др Вујковић.
С.Г.

Најновији број

20. март 2025.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa