Ко планира реновирање, већ сад мора резервисати молера, керамичара, водоинсталатера
Кад пролеће „освоји“, теже до мајстора
Реновирање куће или стана, адаптација простора или само освежавање зидова и подова, приличан је удар на џеп који се по навици обавља по завршетку зимског периода
Било да је у питању кречење, фарбање столарије или замена плочица, поприличан износ у калкулацији трошкова односи се на „руке“ поред издвајања за куповину материјала.
-Некада си могао оквирно да израчунаш колико ће мајстор да те кошта. Колико даш за материјал, од тога је одређени проценат за руке и планираш трошак. Дођу, погледају шта треба да се уради, кажу колико ће то да кошта, онако одока, пружиш руку и посао договорен. Сад сви носе метре, ласере, мере, множе, па која боја, да ли је равно, треба ли да се заштити фолијом..и таман кад мислиш да ће кречење куће бити уговорено, мајстор каже да може тек за месец или два – прича домаћин који планира кречење двособног стана.
Шабачки мајстори молераја, керамичари, зидари, тапетари, већ заказују радове за прве дане марта, мада како наводе, и током зимских месеци је било доста посла.
Фото: Pixabay
-Са лепим временом наравно више зову, али већ од почетка фебруара је почело учестало распитивање за цену, резервације. Углавном су за сад ситнији послови – кречење, глетовање зидова..али већином се за почетак радова чека завршетак грејне сезоне. Изузетак је у случајевима презиђивања, преграђивања просторија, ти унутрашњи радови, за њих више нема годишњег доба. Има и оних који не желе на лето да годишњи одмор користе за радове у кући већ током зиме завршавају једно по једно у време празника и викенда. Цена је по квадрату али може да се коригује у зависности од квадратуре, распореда просторија.. Конкретно кад је кречење у питању, све зависи и какви су зидови, да ли треба да се прелази два или три пута плус подлога. Најпре погледам шта има да се ради, колико времена треба да се посао заврши, па онда са домаћином договорим цену. Не усагласимо се увек, дешава се да одустану али и да одмах питају „кад можете да почнете?“. Као и за све, и у овом послу морате да се прилагођавате, да процените. Оквирно, цена је од евро и по до три евра по квадрату, и зависи да ли је са материјалом или без кад је глетовање зидова и кречење у питању. Ако се раде декоративни зидови, онда може ићи и до десет евра по квадратном метру, опет у зависности шта се ради, која техника – прича Јовица, молер и зидар.
Његов колега керамичар ради на „ђутуре“. Квадратура је један део цене, припрема, фуговање, украјање други, па коначна цена која опет зависи од додатних фактора.
-Укалкулишемо колега и ја све укупно чим видимо шта треба да се ради. Нисмо скупи, чак међу јефтинијима смо, али зато има посла нон стоп. Ја волим да оно што договорим одрадим како треба, никад се нико није жалио или имао примедбу. Ево, ових дана заказујем за мај, све је пуно до тада – истиче керамичар Славко.
Постављање клима уређаја такође више не зна за годишње доба. Све топлија лета и несносне врућине, и оне најокорелије противнике, натерали су да се предомисле и пазаре уређаје за расхлађивање. Током зиме, док нису „скочиле“ цене.
-Релативно повољно се сад могу купити, кад почне лето чак и да цена остане иста, џабе је кад не можете наћи мајстора који ће је инсталирати. Прошле године је толика навала била, мени је телефон звонио дан и ноћ за постављање клима уређаја, нико није питао за цену, само кад можемо доћи. Цена уградње се креће од 12 и до 18 хиљада динара. Сад је право време јер се не чека дуже од седам дана, али како буде температура расла тако ће се продужавати и број дана колико ће се чекати на долазак за постављање. А најављује се поново топло лето – прича радник из Сервиса за постављање и поправку клима урађаја.
Пролећно уређење стана може обухватити и фарбање столарије, радијатора, за шта је препорука да се ипак сачека топлије време и крај грејне сезоне без обзира на могућност куповине фарби и лакова које се брзе суше и немају мирис. Тапетарски радови долазе у обзир у свако доба и не мора се чекати да температура оде у плус. Могу се и тапацирати столице, пресвући кревети или фотеље. И ту цена варира кад су „руке“ у питању. У сваком случају, било којих радова да се латите, није на одмет потражити више понуда, упоредити цене, али и препоруке за мајстора. Израчунати бар приближну цену, одредити време реновирања, заказати мајстора. Или изабрати опцију „уради сам“.
Као завршница, пролећног спремања долази прање тепиха које се креће око 200 динара по квадрату. У међувремену, подразумева се генералка, распремање ормара, бацање непотребног, чишћење, брисање, рибање. Али, бар то не мора да се плати нити заказује под условом да се не ангажују агенције за чишћење већ да сами засучете рукаве.