Посета ученица Школе примењених уметности Геронтолошком центру у Шапцу - калиграфске радионице
Емпатија, солидарност и љубав
,,Увек смо истих година изнутра.” (Гертруде Стајн)
Ученице трећег разреда Школе примењених уметности: Анђела Водопија, Невена Остојић, Владана Врачевић, Ања Алексић и Леа Харачић са својим менторкама Наташом Јовановић и Александром Хорват, посетиле су Геронтолошки центар у Шапцу и реализовале калиграфску радионицу.
Као истичу из Школе, то је била лепа прилика да старији суграђани уче о основама калиграфије, креирају иницијал или поруку као дар онима које воле.
Фото: Школа примењених уметности
-Захваљујем Марији Марковић, в.д. директорки установе и запосленима у Геронтолошком центру на пријатној добродошлици и сарадњи. Ово није први пут да наше ученице показују емпатију, солидарност и љубав, а дан у којем су боравиле у Геронтолошком центру је, према речима самих корисника, за све био посебан, празнични дан у којем су живот и свакодневицу корисника Центра наше ученице додатно обогатиле и оплемениле. Верујем да ће се овакве активности убудуће реализовати и чешће, с обзиром да је позив Геронтолошког центра отворен – истакла је директорка Школе примењених уметности Невенка Ђокић.
Фото: Школа примењених уметности
Секретар Геронтолошког центра Игор Бајић наводи да је посета ученица веома драгоцена за кориснике и да је ово почетак сарадње и пријатељства.
-Доласком ученика Уметничке школе у нашу установу дата је пажња нашим корисницима који су стављени у први план и пружена прилика да учествују у занимљивој калиграфској радионици. Корисници центра су задовољни овом посетом, заказали су поновно дружење за 8. март, а дали су и предлог да се радионице са ученицима Уметничке школе одржавају бар једанпут месечно.
„Драго ми је што смо на овај начин успеле да усрећимо наше старије суграђане, нама је било занимљиво и никада нећемо заборавити ово дружење.“ (Владана Врачевић, ученица)
Пофесорка Јовановић сматра да су овом акцијом ученице Школе примењених уметности показале емпатију, солидарност и љубав.
- Ово није први пут да наше ученице, којима сам иначе и одељењски старешина, имају племените идеје за хуманитарне, волонтерске и друштвено-корисне активности. И ову посету Геронтолошком центру су иницирале управо ове наше ученице, чиме показују ширину и лепоту свог духа, емпатију и солидарност – додаје менторка и професорка Наташа Јовановић.
Фото: Школа примењених уметности
За кориснике, посета за све је била посебан дан који су ученице Уметничке школе додатно обогатиле и оплемениле.
-У Центру сам 15 година, иначе сам из Ријеке, била сам најпре у прихватилишту за избеглице, а онда су ми Шапчани дали држављанство. Овде ми је лепо, прилагодила сам се, пишем песме, читам, а овакве радионице ми се веома свиђају - Љиљана Милојевић, корисница Центра.
„Ово је веома лепо искуство, упознале смо дивне особе које вероватно никада не бисмо ни упознале.“ (Анђела Водопија, ученица)
-У Центру сам годину и по дана, добро ми је овде, хвала деци на иницијалу, много лепо раде - Мила Трифуновић, корисница Центра.
Фото: Школа примењених уметности
-У Центру сам две године, овде је особље заиста добро. Наш друштвени живот је богат, радо учествујем у свим радионицама - Раденка Радовановић, корисница Центра.
„Заједнички рад на креирању иницијала је био интересантан, а оно што је најважније је порука коју шаљемо, а то је порука солидарности са нашим старијим суграђанима.“ (Ања Алексић, ученица)
-Живела сам у Коцељеви, а од пре три месеца сам у Центру. Након болести, открила сам склоност ка сликарству и сада, у овом окружењу, проналазим утеху. Одушевљена сам доласком ученика Уметничке школе, са великим задовољством сам примила иницијал, а и ја сам њима поклонила неколико својих радова - Надежда Нада Бабовић, корисница Центра.
Фото: Школа примењених уметности
-Долазим често у Геронтолошки клуб у коме припремамо програме које касније и реализујемо овде у Центру. Има много лепих дешавања, увек се лепо проведемо; моја жена учествује у програмима, она је и данас овде, а ја, ево, учим о калиграфији и заједно са ученицима Уметничке школе радим иницијал - Микица Перић, пензионер из Јевремовца.