Инфо

3. април 2025.3. апр 2025.
Фото: "Глас Подриња"

Фото: "Глас Подриња"

Oбележен Светски дан бубрега

На трансплантацију бубрега у Србији чека 2000 пацијената

У Шапцу 130 пацијената на дијализи
Трибина поводом обележавања Светског дана бубрега окупила је у клубу шабачке Опште болнице велики број стручњака из ове области али и пацијената и чланова њихових породица.

Фото: "Глас Подриња"


- Слоган данашњег скупа је “Да ли су ваши бубрези у реду?”. Циљ трибине јесте да се превенција подигне на највиши могући ниво а да се осим лекара интерниста и нефролога, укључе и лекари примарне здравствене заштите и пацијенти. У шабачкој Општој болници на хемодијализи је велики број пацијената и изражен је тренд повећања броја оболелих. Рачунајући и акутно дијализиране, тренутно је на дијализи око 130 пацијената. Поред уобичајених обољења која могу довести до хроничне болести бубрега попут хипертензије, дијабетеса и гојазности, приметно је у повећању број малигних болести, калкулоза, инфекција уринарног тракта али и једна већ заборављена болест карактеристична за ово поднебље, балканска ендемска некропатија. Отпочели смо припреме болесника за трансплантацију бубрега. То су веома тешке и опсежне припреме и имамо одличну сарадњу сас Клиничким центром Србије, КБЦ „Звездара“ и КБЦ „Војводине“ – истакла је др Катарина Остојић Буквић, интерниста нефрологОпштој болници у Шапцу.

др Катарина Остојић Буквић, Фото: "Глас Подриња"


Трибину је организовао Савез организација бубрежних инвалида Републике Србије у сарадњи са Удружењем дијализираних, трансплантираних и бубрежних инвалида „Чивија“ Шабац.

- Наше Удружење је основано 2014. године и ово је први скуп који организујемо после пандемије корона вируса и први пут се обележавање Светског дана бубрега организује ван Београда. Наше Удружење је члан републичког Савеза и активно учествујемо у свим активностима како би се побољшао живот али и здравствена нега пацијената са бубрежном исуфицијенцијом. Наше Удружење се највише бави едукацијом али и организацијом разних скупова, дружења, путовања. Као чланови Савеза, били смо на састанку у Министарству здравља како би разговарали и изнели наше сугестије везане за измене Закона о трансплантацији – навела је Јелена Јовановић, секретар Удружења „Чивија“.

Јелена Јовановић, Фото: "Глас Подриња"


- Савез који окупља 25 удружења, броји 5.500 чланова од којих је 2.000 пацијената на листи за трансплантацију. Нажаласт, међу њима је и 40-оро деце. Циљ оваквих окупљања јесте да се пошаље јасна и гласна порука општој популацији о хроничној бубрежној болести, о томе да је она све учесталија и непредвидљива и да може да се на време открије ако се ради на превенцији. Трудимо се да кроз све активности окупимо што више оних који имају било какав проблем по питању бубрежне инсуфицијенције. Самим тим што смо бројнији, ми смо јачи и ефикаснији у борби за наша права. Закон о трансплантацији је усвојен делимично и на законодавцу је да настави у дефинисању свих ставки. Имали смо радне састанке на којима смо изнели наше предлоге и очекујемо да ће они бити и усвојени.

Савез који окупља 25 удружења, броји 5.500 чланова од којих је 2.000 пацијената на листи за
трансплантацију. Нажаласт, међу њима је и 40-оро деце. Циљ оваквих окупљања јесте да се пошаље јасна и гласна порука општој популацији о хроничној бубрежној болести, о томе да је она све учесталија и непредвидљива и да може да се на време открије ако се ради на превенцији


Проблема у тој области има доста али схватамо и да се они не могу решити преко ноћи и због тога смо ми као Савез, увек активни учесници у свим разговорима на тему побољшања положаја бубрежних инвалида – каже Сања Бојић, председница Савеза организација бубрежних инвалида Србије.

Фото: "Глас Подриња", Сања Бојић


Реализацију програма подржао је Сектор за заштиту особа са инвалидитетом Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.
С.Г.

Најновији број

24. април 2025.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa