„Ова изложба још једном показује да света икона, и данас, остаје прозор ка вечности – мост између човека и Бога. Захваљујем свим иконописцима који су својим радовима обогатили ову светлу и посебну изложбу, као и жирију на посвећености и мудрости. Нека и ова изложба буде на духовну корист свима који је посете, на славу Божију и част светих чије ликове носи“, рекао је директор КЦ Урош Лукић
На овогодишњи конкурс за традиционалну, XXIX изложбу икона у галерији Културног центра пристигло је 98 икона од 79 аутора из Србије и Републике Српске. Трочлани жири у саставу: Јелена Поповић, иконописац из Бијељине, председница, Милена Кијурина, професорка и иконописац из Шапца и Соња Петровић Јагић, историчарка уметности из Шапца за излагање је одабарао 52 иконе од 48 аутора.
- Чини ми се да смо овогодишњом XXIX изложбом готово ушли у „предворје“ предстојеће, XXX јубиларне, али да смо квалитетом и интересовањем иконописаца постигли да се сваке године изложбе разликују и да сваке године показујемо велики број нових, квалитетних аутора, а с друге стране и неке нове представе, ликове светаца, чак и неке иновације у технологији, ни мало не губећи оно основно што икона представља и што треба да носи у себи – истакла је историчарка уметности Соња Петровић Јагић нагласивши да српска иконографија негује и развија се у широком ликовном распону у својеврсном троуглу- од византијске и српске средњевековне традиције на једној, оне које се ослањају на народну наивну уметност па до оне која укључује ренесансна ии барокна искуства на трећој страни.
Фото: КЦ
- Последње три деценије одиграва се интензивна обнова иконографије и других видова религијски усмерене ликовне уметности код нас. Развија се како класични иконопис, тако и различити видови обраде религијског садржаја и тема . Изложба је показала је велики број квалитетних аутора који су у својим радовима достигли стваралачку синтезу врхунске богословске концепције са приказаном уметничком симболиком, која налази израз у ритму цртежа, хармонији колорита и пластичним формама, показујући и друге технике у којима се може достићи врхунски иконографски рад као што је мозаик, дуборез, вез.
Лауреати Владимир и Анђелија Лауреати су Владимир Ћетковић из Сремчице који је са својим Крстом у коме се налази 14 минијатура са сценама мученика показао свој невероватан таленат и извандредну технику и Анђелија Димитријевић Лепчевић за икону Свети Игњатије Богопримац, несвакидашња идеја и савршен иконографско решење, а похваљене су две уметнице Бојана Вујић из Бајине Баште за изузетан мозаик Св. Архангела Михаила и Милица Мишић из Беркасова за једну сјајну икону Св. Цара Лазара и Царице Милице са Св. Деспотом Стефаном Лазаром, несвакидашња представа урађена мајсторски на свили.
Фото: КЦ
-Са дубоким поштовањем и захвалношћу, дочекујемо двадесет девету по реду изложбу икона у нашем Културном центру – догађај који већ деценијама сведочи о непролазној снази духовног израза и живом присуству светотајинског у савременом ликовном стваралаштву. Ове године одзив уметника био је изузетно велики, а радови пристигли из свих крајева наше земље и иностранства сведоче о томе да иконопис није тек уметничка дисциплина, већ молитвени чин, дело вером надахнуто – рекао је дитектор Културног центра Шабац Урош Лукић и додао да је жири имао тежак задатак приликом одабира најбољих.
Фото: КЦ
-Конкуренција је била изузетно јака, а жири је, заиста, био на слатким мукама, бирајући међу делима која зраче дубоком вером, уметничком зрелошћу и богонадахнутом лепотом. Ова изложба још једном показује да света икона, и данас, остаје прозор ка вечности – мост између човека и Бога. Захваљујем свим иконописцима који су својим радовима обогатили ову светлу и посебну изложбу, као и жирију на посвећености и мудрости. Нека и ова изложба буде на духовну корист свима који је посете, на славу Божију и част светих чије ликове носи. Поставка је отворена до 19. маја.