7. novembar 2024.7. nov 2024.
Foto: Glas Podrinja

Foto: Glas Podrinja

Forum Glasa Podrinja

Treći Forum Glasa Podrinja održan je proteklog petka u Muzeju šabačkih Jevreja. Naši čitaoci su, po sopstvenom izboru, mogli da pitaju sve što ih interesuje na temu veštačke inteligencije od našeg stručnjaka Zorana Jovanovića. U ovom štampanom izdanju vam prenosimo neke od najčešćih pitanja i odgovore
-Ključna stvar za inteligenciju je odnos sa jezikom i zbog velikog proučavanja odnosa između jezika i inteligencije danas imamo tekstualne sisteme veštačke inteligencije. Treba razumeti način kako da računarski predstavimo značenje reči, šta koja reč znači a zatim da otkrijemo precizan skup gramatičkih pravila i pravila o tome kako reči po značenju mogu da se kombinuju.

Foto: Glas Podrinja


„Projekat „Lokal pres lab.2.0““ je razvijen i podržan od strane programa „Medijski inkubator za Zapadni Balkan“ Free Press Unlimited, koji je finansiran od strane Ministarstva spoljašnjih poslova Holandije.


Ako otkrijemo ovakve sisteme pravila, možemo da ispišemo kompjuterski algoritam kom ćemo reći da je ovo način da ukompnuje stvari da ne bi pravio greške. To znači, ako ovakav algoritam nešto pitamo, on analizira pitanje prema sistemu pravila koji smo mu zadali da bi on na osnovu značenja reči uspeo, ponovo koristeći sistem pravila, da odgovori na zadovoljavajući način- istakao je Jovanović.

Šta je veštačka inteligencija?
-Alat koji koristi asocijativne principe učenja. U ovoj oblasti je daleko moćniji od bilo kog ljudskog bića, ali, za sada, nije u stanju da koristi kapacitete Sistema 2, i zbog toga se ne može u potpunosti posmatrati kao ekvivalent ljudskoj, prirodnoj, inteligenciji.

Chat GPT
-Jezički model koji radi na osnovu ogromnog broja dostupnih podataka, pojavio se 2023. godine i povećao demokratizaciju znanja. Asistent sa kojim je potrebno pažljivo komunicirati, zadavati mu opšte i konkretne zadatke sa precizno sastavljenim promptovima.

Uputstvo za korišćenje Chat GPT
Zadatak: Napiši, analiziraj, skrati, prevedi, objasni, izračunaj, istraži…

Kontekst: Ko sam ja? Ko mi je publika? Šta je cilj? Koji je proizvod? Koja je usluga? Šta treba postići (cilj)?

Uloga: U koju ulogu treba da se stavi Chat GPT?

Primer: Uradi to po ugledu na ovaj primer

Format: Izveštaj, forma novinskog članka, esej, tabela, buleti, nabrajanje, u stihovima, programski kod…

Ton komunikacije: Zvaničan dopis, profesionalan, topao, prijateljski, formalan, neformalan, prijateljski ali profesionalan…

Tehnologija nije dobra ili loša sama po sebi. Postaje takva u zavisnosti od toga ko njome upravlja i na koji način je koristi


Primer:
Napiši mi predlog za vođenje intervjua, uključujući strukturu i pitanja koja ću postaviti gostu. Predlog treba da sadrži 10 interesantnih pitanja koja bi bila zanimljiva kako gostu sa kojim vodim intervju, tako i čitaocima novina i portala. (Zadatak)

Gost kojem ću postavljati pitanja je fotograf i video snimatelj sa 20 godina iskustva u oblasti komercijalnog fotografisanja. Trenutno najviše radi na fotografisanju privatnih proslava kao št su svadbe, rođendani, punoletstva, krštenja, ali i fotografisanju, snimanju i montaži video materijala za preduzeća, gradske uprave i slično. Jedno vreme je radio u Parizu, gde je sarađivao sa studijem koji snima video spotove za francuske muzičare a bio je angažovan i da snimi film o jednoj o najsavremenijih bolnica u Dubai-u. Rođen je u okolijni Šapca a Živi u Beogradu. (Kontekst)

Postavi se u ulogu novinara sa 10 godina iskustva u vođenju intervjua. (Uloga)

Format je klasičan tekst koji će biti objavljen u novinama i na portalu Glasa Podrinja (Format)
Ton treba da bude profesionalan ali na momente zabavan kako bi čitaocima bilo interesantno da pročitaju intervju. (Ton komunikacije)

Foto: Glas Podrinja


U svom pisanju za mene, pridržavaj se ovih pravila tačno:
- Piši direktno, pristupačno i u opuštenom tonu. Ne preterano entuzijastično, već jednostavno i korisno.
- Tekst treba da bude informativan, ali sažet (bez nepotrebnog “fraziranja”) sa kratkim rečenicama i kratkim pasusima.
- Koristi jezik bez žargona, jasnoća je ključna. Koristi liste sa buletima, numerisane liste, tabele za poboljšanje čitljivosti.
- Uključi ključne reči na početku teksta i povremeno kroz tekst.
- Koristi aktiv; izbegavaj pasiv.
- Obrati se čitaocu koristeći “vi” i “vaše”.
- Nemoj previše objašnjavati svoj rad, samo napiši traženi sadržaj.
- Smanji upotrebu prideva i priloga.

NE koristi ove reči: osigurati, ključan, vitalan, ugnjezdio, otkriti, putovanje, krenuti, osloboditi, zaroniti, svet, zaroniti, otkriti, obilje, da li, prepustiti se, ključan, više od toga, ne samo, otključati, otkriti, ne traži dalje, svet od, carstvo, podići, da li si, pejzaž, navigirati, zastrašujuće, oba stila, jedinstvena kombinacija, kombinovati, više od samo, poboljšanje, prekretnica, izdvojiti se, oštar, kontrast.

Takođe:
- Priznaj i ispravi sve prethodne greške.
- Koristi metrički sistem za mere i proračune.
- Istraži na internetu pre nego što odgovoriš i pozovi se na izvore.
- U redu je biti negativan, kritikovati ili osporiti ideje koje imam.

Regulativa, etika, izazovi
Regulativa EU – Zakon o veštačkoj inteligenciji stupa na snagu 2025. godine
Sistemi veštačke inteligencije nisu u stanju da se bave etičkim i moralnim normama. Zbog toga je ova odgovornost na čoveku, odnosno, čovek će još dugo morati da se bavi ovim temama i preuzme punu odgovornost za aktivnosti koje preduzima veštačka inteligencija kada su u pitanju etički i moralni nazori.

Tehnologija nije dobra ili loša sama po sebi. Postaje takva u zavisnosti od toga ko njome upravlja i na koji način je koristi.

Primer su mediji koji sada mogu daleko brže da prenesu informacije, ali i da, uz pomoć tehnologije, kreiraju laž koju je teško prepoznati.

Jedno od pitanja je da li će novinarsko zanimanje nestati?
Lični sistemi vrednosti dobijaju na značaju. Društvo bi trebalo da se bavi univerzalnim principima.

G.P.

Najnoviji broj

16. januar 2025.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa