17. oktobar 2024.17. okt 2024.
Foto: Kulturni centar Šabac

Foto: Kulturni centar Šabac

Mentalno zdravlje mladih

Tribine za srednjoškolce

Ženski centar Šabac realizuje projekat Mentalno zdravlje mladih uz podršku lokalne samouprave. U okviru projekta održane su dve tribine za šabačke srednjoškolce u Kulturnom centru.

Prva tribina bila je 04.10.2024.
Učesnici su upoznati šta se podrazumeva pod mentalnim zdravljem;koji su faktori rizika po mentalno zdravlje mladih i svaki od faktora je objašnjen.Istaknuto je da su najčešći mentalni problemi mladih depresija,anksioznost,poremećaj ishrane i poremećaj ponašanja i da mladi depresiju mogu ispoljiti na nešto drugačiji način nego odrasli.

Prezentovano je kakvo je mentalno zdravlje mladih u Srbiji. Istraživanjem mentalnog zdravlja srednjoškolaca u Srbiji (Centar za edukaciju, istraživanje i razvoj u Saradnji sa Ministarstvom omladine i sporta) dobijeni su podaci da se mladi suočavaju sa dosta stresora i potrebna im je podrška u prevazilaženju stresnih situacija.

Čak više od polovine učenika doživelo je u protekle dve godine bar jedan krupan životni stresni događaj, a skoro četvrtina učenika više od jednog stresora u istom periodu.
Najači stresor je gubitak člana porodice.

Bilo je reči koji sve stresori utiču na mentalno zdravlje mladih i koja su najčešća psihička stanja sa kojima se mladi susreću.

Na osnovu podataka može se zaključiti da mladi malo znaju o mentalnom zdravlju i mentalnim poremećajima uopšte.Najbolje prepoznaju depresiju i neke fobije, jer se o njima često govori i piše u medijima i u društvu uopšte. Stanja anksioznosti ne prepoznaju dovoljno dobro i ne doživljavaju je kao ozbiljan problem koji zahteva tretman. Psihološka pomoć kao i lekarska pomoć nisu naročito poželjne i popularne vrste podrške među mladima.

Osobe koje imaju mentalne teškoće opažaju se kako u društvu, tako i među njihovim vršnjacima kao opasne, nepredvidive i drugačije.

Druga tribina održana je 11.10.2024..
Istaknuto je da briga o mentalnom zdravlju ne pripada samo stručnjacima!
Programi jačanja «životnih veština»mladih podrazumevaju sticanje veština za očuvanje svog mentalnog zdravlja i sposobnost da pomognemo drugima uz dobru komunikaciju i empatiju.

Adekvatan način unapređenja mentalnog zdravlja uključuje dva osnovna stuba i izvora sistema podrške: roditeljski i školski sistem.

Poruka mladima: problemi mentalnog zdravlja su sastavni deo odrastanja i nema ničeg sramotnog ili opasnog u teškoćama koje se pojavljuju kod mladih ljudi, kao i kod odraslih.
Mentalno zdravlje, kao i zdravlje uopšte, podrazumeva određena znanja i veštine, što znači da se može unapređivati.

Odziv srednjoškolaca/ki bio je sasvim zadovoljavajući .Bilo je čak do 70 učesnika/ca.Pažljivo su slušali.Uključivali su se pitanjima samo najhrabriji.

Učenici će dobiti i brošure o Mentalnom zdravlju mladih koje će prirediti članice Ženskog centra Šabac.

Saradnja sa školama je veoma dobra.
Ženski centar Šabac

Najnoviji broj

16. januar 2025.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa