17. oktobar 2024.17. okt 2024.
Foto: Glas Podrinja

Foto: Glas Podrinja

Obeležena 90. godišnjica od ubistva kralja Aleksandra I Karađorđevića

Istorija koja obavezuje

Vence na spomen- bistu položili su gradonačelnik Aleksandar Pajić i predsednik Skupštine Nemanja Pajić, predstavnici Vojske Srbije, Mačvanskog upravnog okruga, Herojske 549 motorizovane brigade Car Dušan Silni i Mesne zajednice Prnjavor
U porti Crkve Svetog proroka Ilije u Prnjavoru prošle srede obeležena je 90. godišnjica od ubistva kralja Aleksandra I Karađorđevića. Vence na spomen- bistu položili su gradonačelnik dr Aleksandar Pajić i predsednik Skupštine Nemanja Pajić, predstavnici Vojske Srbije, Mačvanskog upravnog okruga, Herojske 549 motorizovane brigade Car Dušan Silni i Mesne zajednice Prnjavor.

Datum za opomenu
-Kralj Aleksandar nosi dvostruku ulogu pred Bogom i njegova duša time što je rodoljub, Bogoljub i mučenik, ujedinitelj i sve ostalo što prati njegovu istoriju potresenu mnogim nemirima i neslogama. Zato ovaj datum neka obavezuje i sećanje na blaženu uspomenu na kralja Aleksandra da u životu svi mi živimo Bogom nadahnuto. Onda ćemo se razumeti kao ljudi i kao braća među sobom i biće sve Bogom blagosloveno, nadahnuto delom, rečju i postupcima koje nam je ostavio kralj Aleksandar u njegovom prvenstvu među nama- poručili su predstavnici sveštenstva.

Foto: Glas Podrinja


Obraćajući se prisutnima, gradonačelnik Pajić je rekao da se na tom mestu, kod spomen- biste kralja Aleksandra I Karađorđevića, obeležava 90 godina od smrti ovog jugoslovenskog kralja, izdanka srpske kraljevske loze Karađorđevića.

Foto: Glas Podrinja


-Atentatom počinjenim u Francuskoj 9.oktobra 1934. godine u Marselju naprasno je prekinuto delovanje kralja Aleksandra, čime je trasiran i put jugoslovenske tuge i nesreće čije posledice osećamo do dana današnjeg. Neprijatelji Jugoslavije, kraljevskog lika i dela, pucnjima su otvorili Pandorinu kutiju stradanja i neizvesnosti srpskog naroda u periodu Drugog svetskog rata, ali i u posleratnim godinama, devedesetih. Upravo na današnji dan, četiri novinara Radio- televizije Srbije iz Šapca Amidža, Bora, Dejan i Sretan su na banijskom ratištu ostavili svoje živote. Mi nismo tu da sudimo o istoriji, ali naša dužnost je da se sećamo i pamtimo. Ovim činom danas podsećamo se svega onoga što je kralj Aleksandar učinio za naš kraj, ali i za ceo srpski narod- istakao je Pajić, podsećajući da je kralj Aleksandar bio na čelu oslobodilačke vojske Srbije koja je oslobodila taj kraj od neprijatelja 1918.godine.

Foto: Glas Podrinja


Vreme koje zahteva spremnost
-On je Prnjavoru i Šapcu dodelio Orden Karađorđeve zvezde sa mačevima četvrtog stepena i ujedinio je sve Srbe u zajedničku državu prvi put posle srednjeg veka. Ono što je zajedničko vremenu u kom je on stvarao i vremenu danas su nestabilne političke i društvene okolnosti u svetu i oko nas. Kao pre 90 godina nad Evropom su oblaci neizvesnosti i nestabilnosti. Poučeni iskustvima i sudbinom kralja Aleksandra Karađorđevića, ali i jugoslovenske ideje, sveukupno moramo biti obazrivi, vešti i sposobni da odgovorimo na sve izazove koje budućnost pred nama postavlja. Neka sećanje na kralja Aleksandra večno služi kao opomena Prnjavoru, Šapcu, ali i svima nama koji smo srpskog roda. Neka je večna slava kralju Aleksandru I Karađorđeviću. Živela Srbija- poručio je gradonačelnik Šapca.
U programu obeležavanja godišnjice od ubistva kralja Aleksandra I Karađorđevića učestvovali su Anastasija Bogdanović, učenik Šabačke gimnazije Aleksandar Kojić i Tara Tomić.
D.D.

Najnoviji broj

16. januar 2025.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa