27. februar 2025.27. feb 2025.
Foto: Privatna arhiva

Foto: Privatna arhiva

Decenijski put sa domovinom u srcu

Monografija Šapčanke Biljane Regan promovisana u SAD

Knjiga „Bilo jednom u Merilendu“ nosi pečat Biljaninog posvećenog rada i stručnosti, te predstavlja značajan doprinos u svetu tradicije i foklora i kulturne baštine
Promocija monografije „Bilo jednom u Merilendu“ Šapčanke Biljane Regan održana je 20. februara u Ambasadi Republike Srbije u Vašingtonu. Knjiga nosi pečat Biljaninog posvećenog rada i stručnosti, te predstavlja značajan doprinos u svetu tradicije i foklora i kulturne baštine. Pitkim književnim jezikom uobličio je u jednu celinu Biljanin saradnik, publicista i novinar Ivan Kalauzović.

Foto: Privatna arhiva


Predani rad i posvećenost
Put stvaranja bio je dug, još od perioda kada je pre deceniju Biljana otišla na drugi kontinent i sa sobom u srcu ponela ljubav prema domovini. Godinama je brižljivo prikupljala autentičnu narodnu nošnju, različite predmete i svedočanstva o našoj bogatoj tradiciji, svojom pažnjom i posvećenošću, a uz podršku supruga Džona, čuvala je od zaborava. Mnogo revija, izložbi i kulturnih dešavanja koje je priredila o tome svedoče. U saradnji sa Ambasadom i mnogobrojnim organizacijama i pojedincima predstavila se lokalnoj i široj publici desetinama izložbi i revija, gostujući u Ohaju i Dalasu, kao i u Njujorku. Sav taj trud stao je u knjigu koja je nastajala ispisujući se sama- ljubavlju, nostalgijom, svevremenošću.

-Iskoristila bih ovu priliku da se zahvalim svim mojim saradnicima koji su mi pomogli da na najlepši mogući način promovišemo našu kulturu, tradiciju i našu zemlju svih ovih godina. Ova monografija nije samo moj uspeh, već je uspeh svih nas, i rezultat je našeg dugogodišnjeg predanog, zajedničkog rada. Posvetila sam je svom suprugu Džonu Reganu koji mi je tokom svih ovih godina bio ogromna podrška u svemu što smo do sada ostvarili. Mi koji smo izabrali da život gradimo daleko od matice, koji nismo našli mesto pod suncem tamo odakle potičemo, poneli smo deo Srbije sa sobom. Da je očuvamo. Da je negujemo možda bolje nego što smo to radili kod kuće- poručila je Biljana na početku, zahvalivši prisutnima na dolasku.

Autentičnost koja se neguje
Godine 2012. počela je da se bavi kolekcionarstvom, zaštitom i prezentacijom srpske materijalne etnografske baštine i tada i osnovala Udruženje za očuvanje srpske kulture i tradicije u Americi koja neguje tradiciju i kulturu Balkana.

-Naš cilj je da narodne nošnje i običaje približimo publici, koja u Americi nema prilike da vidi i doživi bogatstvo srpske narodne tradicije. U svojoj kolekciji imam više od 100 originalnih nošnji iz Srbije i okolnih zemalja, više od 3000 različitih eksponata koje koristim isključivo za promociju. Nositi nošnju znači spojiti prošlost i sadašnjost, jer nošnja nije samo tkanina, to je bogata priča, svedočanstvo jednog naroda, autentični vekovima star i moćan prizor. Ono što nas izdvaja od igračkih društava je činjenica da kostimi koje nosimo, nošnja koju predstavljamo, ne samo kao grubu vunu i tešku čoju, već kao deo nas, kao put kroz vreme. Jer treba nešto vredno stvoriti, ostaviti iza sebe drugima, nešto korisno za sećanje. Ostaviti trag- podvukla je Biljana.

Foto: Privatna arhiva


Za generacije koje dolaze
S tom idejom, na desetogodišnjicu zajedničkog baštinarskog rada 2012-2022 godine i formalnog postojanja njene kolekcije u ruhu neformalnog muzeja, publikovana je knjiga, koja se sastoji od tri poglavlja: Koreni, Folklorna bajka i Događaji. Obogaćena je velikim brojem fotografija koje je tokom godina uglavnom načinio Biljanin suprug Džon.

Delo je pisano na ćirilici, književnoumetničkim stilom i obiluje lirskim momentima, stilskim figurama, arhaizmima, pa i lokalizmima, kako bi se čitaocima što autentičnije prezentovala bit folklora. Grafički dizajn je uradio Stefan Kostić, recenziju je napisala profesor dramskih umetnosti iz Beograda Milanka Berberović. Knjiga se nalazi u zbirci Narodne biblioteke u Beogradu i Kongresnoj biblioteci u Vašingtonu. „Ova monografija je nešto zaista posebno, nešto što se poklanja deci i unucima, lista bar nekoliko puta godišnje, kad nas stigne nostalgija i kada setimo naših baka i deka. Kada pomislimo na svoju decu. Na našu Srbiju. Na našu budućnost i nadu da naša kultura, duh i viševekovno stvaranje tradicije nikada neće otići u zaborav“, poručila je moderatorka programa i dugogodišnja Biljanina saradnica Marija Mladenović.

Na promociji je prikazana i izložba fotografija koja prezentuje narodne nošnje, koje jesu Biljanina glavna inspiracija i decenijska pokretačka energija za celokupan angažman na polju očuvanja narodne baštine.
D.D.

Najnoviji broj

24. april 2025.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa