Na transplantaciju bubrega u Srbiji čeka 2000 pacijenata
U Šapcu 130 pacijenata na dijalizi
Tribina povodom obeležavanja Svetskog dana bubrega okupila je u klubu šabačke Opšte bolnice veliki broj stručnjaka iz ove oblasti ali i pacijenata i članova njihovih porodica.
Foto: "Glas Podrinja"
- Slogan današnjeg skupa je “Da li su vaši bubrezi u redu?”. Cilj tribine jeste da se prevencija podigne na najviši mogući nivo a da se osim lekara internista i nefrologa, uključe i lekari primarne zdravstvene zaštite i pacijenti. U šabačkoj Opštoj bolnici na hemodijalizi je veliki broj pacijenata i izražen je trend povećanja broja obolelih. Računajući i akutno dijalizirane, trenutno je na dijalizi oko 130 pacijenata. Pored uobičajenih oboljenja koja mogu dovesti do hronične bolesti bubrega poput hipertenzije, dijabetesa i gojaznosti, primetno je u povećanju broj malignih bolesti, kalkuloza, infekcija urinarnog trakta ali i jedna već zaboravljena bolest karakteristična za ovo podneblje, balkanska endemska nekropatija. Otpočeli smo pripreme bolesnika za transplantaciju bubrega. To su veoma teške i opsežne pripreme i imamo odličnu saradnju sas Kliničkim centrom Srbije, KBC „Zvezdara“ i KBC „Vojvodine“ – istakla je dr Katarina Ostojić Bukvić, internista nefrologOpštoj bolnici u Šapcu.
dr Katarina Ostojić Bukvić, Foto: "Glas Podrinja"
Tribinu je organizovao Savez organizacija bubrežnih invalida Republike Srbije u saradnji sa Udruženjem dijaliziranih, transplantiranih i bubrežnih invalida „Čivija“ Šabac.
- Naše Udruženje je osnovano 2014. godine i ovo je prvi skup koji organizujemo posle pandemije korona virusa i prvi put se obeležavanje Svetskog dana bubrega organizuje van Beograda. Naše Udruženje je član republičkog Saveza i aktivno učestvujemo u svim aktivnostima kako bi se poboljšao život ali i zdravstvena nega pacijenata sa bubrežnom isuficijencijom. Naše Udruženje se najviše bavi edukacijom ali i organizacijom raznih skupova, druženja, putovanja. Kao članovi Saveza, bili smo na sastanku u Ministarstvu zdravlja kako bi razgovarali i izneli naše sugestije vezane za izmene Zakona o transplantaciji – navela je Jelena Jovanović, sekretar Udruženja „Čivija“.
Jelena Jovanović, Foto: "Glas Podrinja"
- Savez koji okuplja 25 udruženja, broji 5.500 članova od kojih je 2.000 pacijenata na listi za transplantaciju. Nažalast, među njima je i 40-oro dece. Cilj ovakvih okupljanja jeste da se pošalje jasna i glasna poruka opštoj populaciji o hroničnoj bubrežnoj bolesti, o tome da je ona sve učestalija i nepredvidljiva i da može da se na vreme otkrije ako se radi na prevenciji. Trudimo se da kroz sve aktivnosti okupimo što više onih koji imaju bilo kakav problem po pitanju bubrežne insuficijencije. Samim tim što smo brojniji, mi smo jači i efikasniji u borbi za naša prava. Zakon o transplantaciji je usvojen delimično i na zakonodavcu je da nastavi u definisanju svih stavki. Imali smo radne sastanke na kojima smo izneli naše predloge i očekujemo da će oni biti i usvojeni.
Savez koji okuplja 25 udruženja, broji 5.500 članova od kojih je 2.000 pacijenata na listi za transplantaciju. Nažalast, među njima je i 40-oro dece. Cilj ovakvih okupljanja jeste da se pošalje jasna i glasna poruka opštoj populaciji o hroničnoj bubrežnoj bolesti, o tome da je ona sve učestalija i nepredvidljiva i da može da se na vreme otkrije ako se radi na prevenciji
Problema u toj oblasti ima dosta ali shvatamo i da se oni ne mogu rešiti preko noći i zbog toga smo mi kao Savez, uvek aktivni učesnici u svim razgovorima na temu poboljšanja položaja bubrežnih invalida – kaže Sanja Bojić, predsednica Saveza organizacija bubrežnih invalida Srbije.
Foto: "Glas Podrinja", Sanja Bojić
Realizaciju programa podržao je Sektor za zaštitu osoba sa invaliditetom Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.