Otvorena vrata u Dečjem dispanzeru i subotom za MMR – vakcinaciju
U Domu zdravlja „dr Draga Ljočić“ Vranje u saradnji sa Zavodom za javno zdravlje Šabac, Institutom za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ započela je imunizacija propuštenih godišta vakcinom protiv malih boginja, zaušaka i rubele (MMR vakcinom)
Početku imunizacije prethodila je situaciona analiza obuhvata MMR vakcinom i izrada akcionog mikro plana u Domovima zdravlja.
- Ove nedelje smo počeli sa vanrednom imunizacijom dece koja nisu primila MMR vakcinu. Vakcina nije nova, postoji već decenijama u svetu i kod nas od 1971. godine. Tada je bila monovalentna odnosno imala samo komponentu protiv morbila, a kasnije je uvedena komponenta protiv parotita, a od 1996. godine kao trokomponenta kojom su obuhvaćene tri vrste virusa. U pitanju je „živa“ vakcina koja je oslabljena, i njenim unosom stvaraju se antitela u organizmu koja štite od zaraznih bolesti. Kako se pokazalo da vremenom imunitet slabi, savetovano je da se uvede i revakcina koja se sprovodi šest godina posle prve doze. Primarna MMR vakcinacija sprovodi se kod dece od navršenih 13 meseci jednom dozom kombinovane žive vakcine protiv malih boginja, zaušaka i rubele i treba je sprovesti do navršenih 15 meseci života. Revakcinacija se sprovodi pred polazak u prvi razred osnovne škole. Dete je tako zaštićeno od komplikacija koje bi mogle da se dogode ukoliko izostane vakcinacija kao što su upala uha, pluća, encefalitis, meningitis. Trudimo se da najveći broj vakcinisanih i bude upravo u tom planiranom periodu – navodi dr Marija Mišić, specijalista pedijatrije u Domu zdravlja „Dr Draga Ljočić“.
Foto: "Glas Podrinja"
Verujte svom pedijatru Pedijatri ističu da se neretko susreću sa jakim otporom roditelja po pitanju MMR vakcine u najranijem uzrastu deteta iako za to ne postoji nijedan razlog.
- Navodi se autizam kao razlog iako ne postoje dokazi koji bi to potkrepili. Urađeni su brojni radovi koji su na velikom broju ispitanika potvrdili da autizam i MMR vakcina nisu povezani. Razvojni period deteta od prve do druge godine života jeste vreme kada se simptomi autizma počinju ispoljavati i to se samo vremenski poklapa sa davanjem prve doze vakcine pa se neosnovano dovode u vezu sa bolešću. Postoje razlozi kada se vakcina ne može dati i to su kontraidikacije u koje spadaju neka akutna stanja poput povišene temperature, respiratorne tegobe. U takvim slučajevima sačekamo da dete ozdravi i posle toga može da se vakciniše. Kontraindikacije su i pojedina hronična oboljenja koja se prate od rođenja i zbog kojih se deca leče u tercijalnim zdravstvenim ustanovama kada se čeka mišljenje lekara specijalista koji prate stanje deteta i tok bolesti – objašnjava dr Mišić.
Otvorena vrata i subotom Neimunizovana i nepotpuno imunizovana lica treba da se vakcinišu nedostajućim dozama MMR vakcine do navršenih 18 godina života. Imunizacija će se izvoditi svakog radnog dana i subotom u Dečijem dispanzeru Doma zdravlja.
- Tokom aprila meseca planirana su „Otvorena vrata“ za vakcinaciju koja podrazumevaju mogućnost pregleda i vakcinacije MMR- om osim radnim danom, i subotom od 08 do 13.00 časova. Svi koji žele da dođu mogu to i učiniti bez obzira da li je izabrani lekar njihovog deteta tu, ono će biti pregledano i vakcinisano. Poziv je upućen svima koji možda zbog radnih obaveza nisu mogli da uklope vreme ili iz nekog drugog razloga propustili vakcinaciju, da dođu. Plan je da ovu akciju nastavimo i tokom maja meseca. Uvidom u našu kartoteku, uočeno je da 2023. godište malo zaostaje u vakcinaciji prvom dozom od 13 do 15 meseci starosti deteta. Cilj je da što više te dece obuhvatimo vakcinacijom kao i one starije mališane rođene od 2019-2023. koji su propustili da dobiju MMR vakcinu – objašnjava pedijatar.
Prema kalendaru vakcinacije, MMR vakcina spada u obavezne vakcine. U Dečijem dispanzeru u toku su sistematski pregledi za upis u prvi razred osnovne škole i to je vreme kada se i obavlja revakcinacija, odnosno davanje druge doze MMR vakcine.