Šapčanke, heroine prošlosti, sadašnjosti i budućnosti
Vera Blagojević: Simbol otpora i žrtve za slobodu
Vera Blagojević bila je studentkinja medicine, aktivistkinja Narodnooslobodilačkog pokreta i narodna heroina, čije ime ostaje upamćeno kao simbol mladalačke hrabrosti u borbi protiv fašizma.
Rani život i obrazovanje Rođena je 25. juna 1920. godine u Šapcu, u porodici činovnika Ljubomira i učiteljice Milice. Već u detinjstvu pokazivala je izuzetnu radoznalost i osećaj za pravdu. Bila je jedna od najboljih učenica Gimnazije, a u sedmom razredu je predvodila štrajk svih učenika zbog lošeg ophođenja pojedinih profesora prema đacima.Osnovnu školu i nižu gimnaziju završila je u rodnom gradu, a potom 1938. godine upisala Medicinski fakultet u Beogradu. Tamo se aktivno uključila u levičarski studentski pokret, postajući članica Saveza komunističke omladine Jugoslavije (SKOJ). Povereno joj je da rukovodi omladinskom organizacijom u Prvoj ženskoj gimnaziji. Aktivna je i u Ženskom pokretu, feminističkom pokretu s kraja tridesetih godina koji je okupljao više stotina članica. Tokom života u Šapcu, ali i po odlasku na studije, bila je aktivna u Fudbalskom klubu „Radnički“ Šabac, kao deo uprave zajedno sa još nekoliko kasnijih Narodnih heroja (Dobrosav Radosavljević, Vita Vraštanović, Dragan Srnić...).
Foto: Arhiva "Glas Podrinja"
Revolucionarna aktivnost i pogibija Nakon okupacije Jugoslavije 1941. godine, Vera se vraća u Šabac i uključuje u organizaciju oružanog otpora. Radila je kao partizanska kurirka, povezujući jedinice i prenoseći propagandni i medicinski materijal. Bila je poznata po tome što je delovala bez straha, potpuno posvećena cilju.
U julu iste godine uhapšena je u blizini planine Cer, dok je obavljala zadatak za partizanski pokret. Pretrpela je ispitivanja i mučenja, ali nije odala saborce. Streljana je 20. jula 1942. na polju „Šicara“, u blizini sela Klenak. Imala je samo 21 godinu.
Studentski dom u Beogradu u kojem je živela tokom studija nosi njeno ime. Škole, ulice i omladinske organizacije širom bivše Jugoslavije nosile su je kao simbol prkosa i ideala. Njeno ime nosila je nekada Šabačka gimnazija, nekadašnji Dom omladine (danas Kulturni centar), kao i Zavod za zaštitu zdravlja (danas Zavod za javno zdravlje)
Foto: "Glas Podrinja"
Nasleđe i priznanje Za izuzetnu hrabrost i žrtvu, Vera Blagojević je 1951. godine posthumno proglašena narodnim herojem. Studentski dom u Beogradu u kojem je živela tokom studija nosi njeno ime. Škole, ulice i omladinske organizacije širom bivše Jugoslavije nosile su je kao simbol prkosa i ideala. Njeno ime nosila je nekada Šabačka gimnazija, nekadašnji Dom omladine (danas Kulturni centar), kao i Zavod za zaštitu zdravlja (danas Zavod za javno zdravlje).
„Blago prošlosti u očima savremenika“: Projekat ostvaren uz podršku Grada Šapca. Stavovi izneti u podržanim medijskim projektima, nužno ne izražavaju stavove organa koji su dodelili sredstva.