Jedna od usluga Sektora „Gradske čistoće“ u okviru koje radi Služba iznošenja smeća jeste odnošenje takozvanog kabastog otpada po pozivu
Cilj je da se otpad ne nađe i ne rasipa po ulici, odnosno da se nepotrebno zatrpavaju kontejneri. Za odvoz kabastog otpada dovoljno je da građani pozovu broj telefona kol centra JKP „Stari grad”, 064/85-87-403.
- Kabasti otpad odnošen je određenim danima, ali se dešavalo da sugrađani ne iznesu takvu vrstu otpada baš u danu koji je predviđen za taj reon. Dolazilo bi do toga da se on zadržava na ulici dok se naknadno ne dođe i ne odnese. Zbog toga se odnošenje kabastog otpada obavlja po pozivu. U njega spada otpad poput kreveta, ormara, stolova, stolica. Ekipa će doći, pogledati koja je količina u pitanju i u zavisnosti od toga ćemo opredeliti vozilo i dan kada će se obaviti odvoz. Usluga je besplatna a trudimo se da se otpad otkloni što pre da ne bi stajao danima na ulici pošto je uslov da građani iznesu sve ispred dvorišta. Ukoliko su u pitanju stambena naselja poput Trkališta ili Benske Bare, uputimo ih da kabasti otpad odnesu do najbližeg komunalnog ostrva. Ukoliko ekipa ne može baš taj dan da dođe i pokupi odloženo, dogovorimo se sa sugrađanima za dan kada je to moguće. Sav taj otpad odvozimo na transfer stanicu koja se nalazi iza „Belih limova“ a kojom upravlja Javno preduzeće „Srem-Mačva“ a potom se odvozi na regionalnu deponiju. Ako su u pitanju veće količine ove vrste kao i zelenog otpada, postoji mogućnost iznajmljivanja odgovarajućih kontejnera - navodi Siniša Đakovac, rukovodilac Sektora „Gradska čistoća“.
Foto: "Glas Podrinja"
Dodaje da pozivom na broj telefona Kol centra, građani mogu da obaveste JKP „Stari grad” o postojanju otpada i dogovore o mestu i vremenu njegovog odnošenja.
-U planu je realizacija dela projekta koji je usmeren na zeleni otpad: podela određene količine kompostera po individualnim domaćinstvima.
- S obzirom da je letnji period i sezona građevinskih radova u punom jeku, renoviranja i adaptacije, sav građevinski materijal ali i zeleni otpad, može se i treba, odložiti na deponiju koja se nalazi u Ulici Kneza Miroslava, bez nadoknade, u blizini Mlekare pored deonice puta koja vodi ka Novom mostu odnosno autoputu Šabac-Ruma.
Foto: "Glas Podrinja"
Radno vreme ove deponije je svakim danom osim nedelje u periodu od 7-17 časova. „Mislim da bi produženje radnog vremena uticalo na to da se smanji pojava nastajanja divljih deponija u okolini“ – ističe Đakovac i dodaje da je u toku raspodela flajera na kojima su obaveštenja i smernice građanima o radu pojednih sektora u okviru Javnog komunalnog preduzeća „Stari grad“.
-Probleme koje smo uočili na terenu pokušavamo da ispravimo, ono što je do nas, zaposlenih u Javnom komunalnom preduzeću. Nesavesnog odlaganja otpada ima ali to je već posao za inspekcijske organe. Ovih dana našim sugrađanima delimo flajere kako bi ih dodatno informisali o uslugama koje vršimo i, kad je u pitanju Služba iznošenja smeća, gde se koja vrsta otpada odlaže – kaže rukovodilac Sektora.
Foto: "Glas Podrinja"
Važan segment odlaganja otpada odnosi se i na njegovu selekciju. Pravilna separacija tako, zaokružuje priču o reciklaži.
Radno vreme ove deponije je svakim danom osim nedelje u periodu od 7-17 časova. „Mislim da bi produženje radnog vremena uticalo na to da se smanji pojava nastajanja divljih deponija u okolini
-Dobili smo 12.627 plavih kanti za teritoriju grada i prigradska naselja za takozvanu „suvu frakciju“ odnosno recikabilni otpad – plastiku, metal i neke vrste papira. Podeljeno je 9.000 kanti za sada, jedno vreme smo nosili našim sugrađanaima bukvalno od kuće do kuće ili u mesne kancelarije.
S obzirom da je letnji period i sezona građevinskih radova u punom jeku, renoviranja i adaptacije, sav građevinski materijal ali i zeleni otpad, može se i treba, odložiti na deponiju koja se nalazi u Ulici Kneza Miroslava, bez nadoknade
Takođe, pravnim licima podeljeni su kontejneri zapremine 1.100 litara za ambalažno staklo i drugi recikabilni otpad. Uglavnom su te žute kontejnere uzimali restorani i kafići, svi oni koji su zainteresovani da odvajaju otpad a najvažnije je da ta selekcija bude adekvatna. Pokazalo se da više od 90 procenata takvog otpada čini pet ambalaža – objašnjava Đakovac.
U JKP „Stari grad“ ističu da građanima pružaju i uslugu pražnjenja septičkih jama uz mogućnost sklapanja ugovora na duži vremenski period. Osim toga, upućuju i apel da se u kontejnere koji se nalaze na javnim površinama ne baca građevinski otpad i pepeo.