Инфо

31. октобар 2017.31. окт 2017.
Странке и грађани за промену Устава Србије

Странке и грађани за промену Устава Србије

Представни владајућих и опозиционих странака сагласили су се данас у Београду да је потребна промена Устава Србије, а исти став, према истраживању ИПСОС стратеџик маркетинга, имају и грађани.
На скупу "Демократски до уставне реформе", представник ИПСОС-а Срђан Богосављевић је представио прелиминарне резултате истраживања које је обухватило грађане, странке, и интелектуалну и друштвену елиту.
"Постоји велика сагласност да је потребна промена Устава Србије", рекао је Богосављевић указавши истовремено да код учесника истраживања не постоји сагласност о томе како и када то треба урадити.
Додао је да су у истраживању учествовали и представници политичких странака који су, осим једне која сматра да у Уставу Србије не треба мењати ништа, за промене највишег правног акта државе.
Према његовим речима, по резултатима истраживања грађани нису довољно информисани о томе шта и зашто треба променити у Уставу Србије.
На скупу су учествовали представници Српске напредне странке (СНС), Социјалистичке партије Србије (СПС), Демократске странке (ДС) и Нове странке, а представници тих странакасматрају да Устав треба променити.
Функционер СНС Марија Обрадовић се заложила за веће укључивање грађана у комплетан процес измене Устава Србије.
Одбацила је ставове да је СНС у интересу да грађани не буду укјучени у та процес, рекавши да је то "апсолутно погрешно".
Упитана ко треба да учини први корак с предлогом промене, власт или опозиција, Обрадовић је навела да сви заједно треба да раде на томе.
"Мислим да сви треба да радимо истовремено а не да чекамо друге", рекла је Обрадовић, напоменувши да је то њен лични став.
Оценила је и да интелектуална елита, односно професори и научни радници и друштвена елита, односно невладине организације, треба да буду много више укључени у процес измене Устава Србије.
"Странке су последње које могу да дозволе себи да остану на маргинама тог процеса", рекла је она.
Лидер ДС Драган Шутановац сматра да да дебата о промени Устава Србвије треба да се води у парламенту.
Према његовим речима, полилтички савет ДС се већ дуже време бави тим питањем.
Шутановац је упозорио и на могућност вођење антикампање за промену Уставу, а упитан на кога мисли, одговорио је да је и у истраживању поменуто да се једна странка против промени устава.
Фнкционер СПС Жарко Обрадовић сматра да процес измене Устава треба да крене од скупштинског Одбора за уставна питања и законодавство.
"Било би логично да скупштински одбор покрене то питања, па да се онда укључе парламентарне странке и цивилно друштво", рекао је он.
Лидер Нове странке Зоран Живковић је оценио да је Устав Србије лош и да га зато треба променити, додајућида се и оно што је добро у највишем правном акту државе у пракси не примењује.
Он је оценио и да у друштву, и по питању промене устава, влада лоша атмосфера коју власт креира преко својих медија.
"Нигде у свету грађанин не оде у библиотеку да се информише о уставу већ га о томе обавештавају медији а овде имамо медије, којим осим неколико њих служе за заглупљивање грађана", рекао је Живковић.
Према његовим речима, став Нове странке о промени устава је познат и он обухвата смањење броја посланика у Скупштини Србије, измене изборног законодавства...
Скуп је организовала фондација Центар за демократију чија представница Наташа Вучковић је указала да питање уставне реформе цивилно друштво ставља у фокус својих активности.
Она је рекла и да цивилно друштво не може бити против дијалога о том питању указавши истовремено и да неможе ни учествовати у њему ако је позив власти декларативан.
Бета

Најновији број

25. април 2024.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa